Minua on turha kosia puolueeseenne,kepulaiset. En edes tule koskaan äänestämään teitä.
Annan rukkaset
antikepu
7132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voit olla jo jäsen.
Sitä ei vaan ole sullen kerrottu.
Olen alkanut takoa taikarumpua joka pakottaa sinut äänestämään keskustaa jo ensi vaaleissa ja suosittelemaan samaa myös kaikille sukulaisille, tuttaville ja työkavereille.
"Keskusta on ainoa puolue, jonka jäsenistä ei ole olemassa yhtenäistä rekisteriä. Nyt sellaista ollaan tosin rakentamassa, ja ensi vuonna sen pitäisi olla käytössä. Silloin myös tiedot keskustan jäsenkunnasta tarkentuvat."
Kepussa on kaikki 50v aikana kuolleet uskovaiset :D
SuoKusta liitti vuosikymmenet koko ruokakunnan puolueen jäseniksi, kun isäntä liittyi... ja sitäkin tehtiin, että maitotili oli sama kuin jäsenyys :o ::)
Kolumni:
Puoluekirja. Nyt!
Päivi Kerola
– Mikäs tämä on?
Pitkän päivän jälkeen mikään ei masenna niin kuin kämppis, joka tervehtii paheksuvalla silmäyksellä ja roikottaa sormenpäidensä välissä Nuori Keskusta -lehteä. Sen osoitelipukkeeseen on painettu oma nimeni ja vanha helsinkiläinen osoitteeni.
Itse en ole neliapilapuolueen lehteä tilannut. Voiko tämä olla keskustalaisen sukuni huonoa pilaa? Kun hätä on suurin, ei auta muu kuin soitto äidille.
– Totta kai sää oot keskustan jäsenrekisterissä, hän tuumaa ykskantaan.
Kieltäydyn uskomasta. Eihän puoluekanta näin kirjaimellisesti periydy. Nuori Keskusta -lehden jakelussa on varmasti sattunut ikävä virhe.
*
Keskustanuorten toimistosihteeri Jenni Huhtiniemi kuitenkin kertoo, että olen liittynyt nuorisojärjestöön vuonna 2002 ja piirikseni on merkitty kotimaakuntani Keski-Pohjanmaa.
Identiteettiäni on väyrystelty!
Keskustan Keski-Pohjanmaan piirin jäsenkerääjä Eeva-Liisa Heikkilä tarjoaa selitystä.
– Jos vanhempasi ovat liittyneet keskustalaisiksi silloin, kun olet vielä asunut kotona, on koko perhe voitu liittää jäseniksi automaattisesti.
Tämä taitaa kiinnostaa siskoakin. Ja entäs edesmennyt kissani? Oliko sekin poliittisesti sitoutunut?
Keski-Pohjanmaan piirin jäsenlistoista ei onneksi löydy nimeäni, mutta haluan olla aivan varma. Soitan jokaiseen paikallisyhdistykseen, jonka alueella olen asunut. Helsingissä tärppää.
Sinikka Varila keskustan Helsingin paikallisyhdistyksestä vastaa puhelimeen sairauslomalta. Hän huokaa luuriin kuullessaan, että saamani Nuori Keskusta oli käännetty helsinkiläisestä osoitteesta.
Varilan mukaan se osoittaa, että nimeni todennäköisesti on keskustan Helsingin alueen jäsenrekisterissä.
Toivottavasti rekisteri osaa kertoa, miksi en ole koskaan nähnyt puoluekirjaani. Haluan todella tietää, kenen allekirjoitus siinä on.
*
Mitä keskusta tekee tällaisella näennäisjäsenellä, joka ei edes maksa jäsenmaksua?
Politiikan tutkija Rauli Mickelsson Tampereen yliopistosta kertoo, että joidenkin järjestöjen jäsenmäärän on oltava riittävän suuri, jotta ne voivat saada valtiollisia tukia.
Turvotetussa jäsenmäärässä on hänen mielestään kyse myös siitä, että ”pitää vähän näyttää”. Mickelssonin mukaan keskustalla on tapana laskea massiivisten sidosjärjestöjensä jäsenet mukaan puolueen kokonaisjäsenmäärään.
Puolueiden jäsenmäärävertailussa keskusta pitääkin ylivoimaista ykkössijaa. Aamulehden mukaan keskusta ilmoitti vuonna 2008 jäsenmääräkseen 176 000 henkilöä. Jäsenmäärältään seuraavaksi suurimmalla puolueella sdp:llä oli samaan aikaan 51 000 jäsentä.
Tilastoissa keskusta taitaa nähdä minutkin kahtena, olinhan sekä keskustanuori että todennäköisesti Helsingin paikallisyhdistyksen jäsen.
Pystyisin kyllä parempaankin. Voisin liittyä vielä ainakin Keskustanaisiin, Keskustan lehtimiehiin ja Keskustan opiskelijaliittoon. Saakohan viisinkertaisesta jäsenyydestä viisi ääntä puoluekokouksessa?
http://utain.uta.fi/2010k/5/59870.html
meille ilmoittaa. Se on täysin sinun asiasi.
Ainoastaan neukkulassa on ollut pakko ilmoittaa puoluekantansa. Sitäkään ei sen vuoksi että olisi tehty kannatusmittauksia vaan sen vuoksi että puolueen petuurit on voitu ligvidoida tai toimittaa Siperiaan haittaamsta .
Kepukunnassa ei tarvi edes ilmoittaa. Se tiedetään. Eikä näy tarpeeksi suurta traktoriakaan pihassa.
Ja virkaa ei tule jos kepuli on samassa haussa.
Neukkulahan onkin tapoineen tuttu teille kepulaisille.
Ilman sitä ei kekkonen olisi pysynyt presidenttinä, ilman sitä ei Väyrynen olisi suunnitellut hankaluuksia Suomelle KGB:N salamurhapäällikön kanssa saadakseen neukuille mieleisen alkoholisoituneen kepulaisen presidentiksi.
Ilman sitä ei Vanhanen olisi raivonnut Baltian maiden itsenäisyyden puolestapuhujille ja ilman sitä ei kekkonen olisi ylistänyt puheissaan yltiöpäisesti sekä Leniniä että Stalinia ja Kääriäinen ei olisi vienyt multaa Kremliin.
Minua on turha yrittää painostaa kepulixi. Yksi kaukainen sukulainen kepun johdossa riittää. En ole myöskään lesta, vaikka pikkuserkkulestoja kuuluukin sukuun.