Jompaa kumpaa olen laittamassa, mutta kumpi? Citroenin mukavuus/tilat vai Touranin vaihteisto/moottori?
Mitä muuta huomioitavaa olisi?
Mitä muuta huomioitavaa olisi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
varauksella laitteisiin nimeltä BMP ja DSG. Kestävyydestä olen lukenut huonoja kokemuksia. Moottorit varmasti molemmissa ok. Touranista taitaa olla uusi malli tulossa, joten molemmat aika tuoreita.
Puhtaasti makukysymys. Toinen edustaa hyvää saksalaista, toinen hyvää ranskalaista tapaa tehdä iso tila-auto.
BMP.ssä aika vähän kuulunut ongelmia esim. citroen foorumilla. BMP on huomattavasti yksinkertaisempi kuin DSG. Siis BMP on normaali manuaalilaatikko varustettuna automaattisella kytkimellä / vaihteensiirrolla.
BMP.llä vaihdot tuntuvat nykäisyinä enemmän kuin DSG.ssä, toisaalta BMP voittaa normaalin manuaalivaihtiston 10-0.
Kyllä tuo picasso THP150 moottorilla ja BMP.llä olisi mun valinta.
ostaisit jomman kumman ja laittaisit vasta sitten jos tarvetta ilmenee.
Sitikka ilman hydraulijousitusta ei ole omistamisen arvoinen...
Olen matkustanut muutaman kerran Touran taksin takapenkillä, eikä se ole ollut ilo. Olo on sama kuin entisissä piilofarmareissa.Istuma-asento on toki kehittynyt, mutta penkki samanlainen kova levy. Sitä huonompi on vain jokin Toyotan tila-auto, johon kerran jouduin. Jokin putki painoi häntäluun kohdalta niin, ettei penkillä voinut istua suorassa.
Ehdottomasti varma ja laadukas VW! Kaikinpuolin parempi, ja mikä parasta pitää arvon huomattavasti paremmin.
No olipahan taas vastaus... Vai että on VW "kaikin puolin parempi"! :-)
Oikeasti, VW on epäilemättä parempi joissakin ominaisuuksissa (ehkä), Citroen taas
joissakin toisissa. Ja kirjoittajalle tiedoksi, että C4:ssä on kyllä ihan rautajouset, joten
sitä hydraulinesteimeytystä ei edes teoriassa tarvita. Tosin ei sitä tarvita
kaasunestejousituksenkaan kanssa.
Tuli C4 Grand Picasso 110 hv 1,6 diesel BMP 29.3-10 ja n.1800 km tosi mukavaa kyytiä takana. Ajotietokoneen
mukaan kulutus 5,1 ltr/100km. Reissu Savoon 4heng. takakontti täysi on ajoista suurin. Pikku vaihteilla (1>2 ja 2>3) vaihdot tuntuvat jonkun verran, mutta isommilla jo lähes huomaamattomia.
Naapurissa samanlainen 2,5 v vanha 55000km ajettu, eikä mitään vikoja ole ollut ja kulutus lukemat 5,5 ltr molemminpuolin.
Onhan tyylissä VW:hen melkoinen ero!