Ihmisethän eivät esitä ensimmäisenä huonoja puoliaan tavatessaan uuden ihmisen, mutta onko se narsistista toimintaa? Vai onko se vasta narsistista, jos kuvittelee tulevans aaina hyväksytyksi, vaikka olisi millainen tahansa?
Tämäkin palsta näyttää olevan kahtiajaettu; narsistit / uhrit. Ovatko ne toisensa poissulkevia? Eli narsisti ei voi olla yhtään uhri eikä uhri vähääkään narsistinen?
Tämäkin palsta näyttää olevan kahtiajaettu; narsistit / uhrit. Ovatko ne toisensa poissulkevia? Eli narsisti ei voi olla yhtään uhri eikä uhri vähääkään narsistinen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Narsisti ja uhri käyvät käsikädessä. Ilman toista ei olisi toistakaan.
Olen tuosta kyllä totaalisen eri mieltä. Narsistien uhreja on varmasti vaikka narsisteja ei olisi lähimainkaan.
Aika usein on kyse vain siitä itsensä puolustamisesta, joka hyvin pelaa väittämällä olevansa narsistin uhri. Uhrinhan ei tarvitse ajatella ketään muuta eikä hän koskaan ole tunteineen väärässä. Mielestäni tämän koko buumin keksi joku tällainen, jolle omat mielipiteet oli muiden mielipiteitä tärkeämpiä. Hyvin on juttu myynyt joka maassa.
Uhreja onkin. Paljon enemmän kuin narsisteja, joka on paradoksi. Ainoa järkevä selitys on että molemmat osapuolet kokevat itsensä "uhreiksi". Uhrina ei tarvitse kantaa vastuuta parisuhteen karikosta, eikä uhri voi myöskään olla syyllinen. Uskottava selitys, siihen asti kun jaksaa kantaa itse osan vastuuta.
Itse olen narsisti ja uhri, syyllinen ja syytön. Mikä siis olen? =)
Jokainen ihminen on narsistinen, se on ihmisen luonteeseen kuuluva ominaispiirre. Aivan normaalia toimintaa kohdatessa toisia ihmisiä on tuoda parhaat puolensa esille, se ei ole narsistista vaan sosiaalinen normi tapa. Voihan uhri olla narsistinen ja narsistinen ihminen voi olla toisen luonnhäiriöisen ja narsistisen ihmisen uhri. Yleensä vaan kun puhutaan narsistin uhreista sillä tarkoitetaan narsistisen persoonallisuushäiriön omaavaa ihmistä, joka tunteettomuudellaan aiheuttaa paljon kärsimystä hänen lähellä olevilleen ihmisille.
Entä kun uhri karkaa NPH.n kynsistä, eikö narsku koe romahduksen ja koe olevansa uhri? Projisoiden uhriin syylisyyden, vaikkapa haukkumalla uhrin narskuksi?
Voi kokeakin. Psykopaatit ovat ikuisia uhreja, sarjamurhaajakin yleensä valittaa olevansa uhri. Narsisti voi olla liian ylpeä myöntääksensä ikinä olleen uhri missään.
Paranemisprosessi alkaa yhdellä pienellä askeleella. Kun mieltää että on saattanut olla osallisena tapahtumaketjuun.