Moido!
Miten ihmeessä saisin veneestäni löpön hajun pois? Jossain vaiheessa kai tankki hajonnut veneestä ja pilssissä, ja muuallakin veneessä, löpö lojunut jonkin aikaa. Aina, kun luukun aukaisee, tulee sellainen tunkkainen löpön haju silmille. Jos se on vain haju, onkohan tuo terveydelle vaarallista? Akkiähän tuo nokka tottuu hajuun vai meneekö hajuaisti, kun kerran nuuskaisee? Tuntuu, ettei mitenkään saa hajua veneestä pois. Onko kellään tähän hyviä vinkkejä? Kiitos jo etukäteen.
Löpön haju veneessä
6
664
Vastaukset
- Uffe66
kuse sinne pilssiin niin äkkiä peittyy ja unohtuu löpön haju. Moido.
- Hyvin toimi
on vastaavassa tapauksessa tepsinyt ainakin Odorclean-niminen aine. Sitä tai vastaavaa ainetta voi olla myynnissä siivousalan liikkeissä.
Että se haju ei ole millään tavalla haitallinen terveydelle, joten sen suhteen voit olla huoleti.
Hajun poissaaminen onkin sitten hankalampaa, aiemman vastaajan suosittelemaa ainetta en ole koskaan kokeillut, toivottavasti toimii. Muuten vaihtoehtona on pestä pilssi n. kymmenen kertaa liuotinaineella (Lencitil, Covar jne..), ja viimeistellä projekti 2-5 kertaa tapahtuvalla asetonipyyhinnällä. Näin toimien pääset todennäköisesti eroon hajusta lasikuitu- ja teräs-/alumiiniveneessä, puuveneestä se ei lähde millään, koska polttoaine on imetynyt puuhun.- &&&&&&&&&&&&&&
Etikkaakin on joskus suositeltu muovi-ja teräsveneisiin.
tuo etikka, kuten yksi jo ehdottikin. Itsellä oli suodatin päivän pois telakalla ja pilssissä 10l löpöä. En olisi muuten arvannutta lappo ilmiöllä käy noin. Tämän jälkeen olen aina talvisin laittanut etikkaa pilssiin, ei haittaa muuten muuallakaan, pitää veneen raikkaana syöden hajuja.
Isot pojat ovat kertoneet että hajunsyöjän saa kun imeyttää etikkaa grillihiileihin (vadilla). En ole kokeillut tuota, "lorautukset" riittäneet.- raikastatuoksua
Vaimo pyyhki sitruunan tuoksuisella kloritella löpön turhrimia paikkoja. Se tepsi aika hyvin.
Vaimo on uskomaton apu monessa muutenkin. heh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083