Löpön haju veneessä

Raffe44

Moido!

Miten ihmeessä saisin veneestäni löpön hajun pois? Jossain vaiheessa kai tankki hajonnut veneestä ja pilssissä, ja muuallakin veneessä, löpö lojunut jonkin aikaa. Aina, kun luukun aukaisee, tulee sellainen tunkkainen löpön haju silmille. Jos se on vain haju, onkohan tuo terveydelle vaarallista? Akkiähän tuo nokka tottuu hajuun vai meneekö hajuaisti, kun kerran nuuskaisee? Tuntuu, ettei mitenkään saa hajua veneestä pois. Onko kellään tähän hyviä vinkkejä? Kiitos jo etukäteen.

6

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uffe66

      kuse sinne pilssiin niin äkkiä peittyy ja unohtuu löpön haju. Moido.

    • Hyvin toimi

      on vastaavassa tapauksessa tepsinyt ainakin Odorclean-niminen aine. Sitä tai vastaavaa ainetta voi olla myynnissä siivousalan liikkeissä.

    • Että se haju ei ole millään tavalla haitallinen terveydelle, joten sen suhteen voit olla huoleti.

      Hajun poissaaminen onkin sitten hankalampaa, aiemman vastaajan suosittelemaa ainetta en ole koskaan kokeillut, toivottavasti toimii. Muuten vaihtoehtona on pestä pilssi n. kymmenen kertaa liuotinaineella (Lencitil, Covar jne..), ja viimeistellä projekti 2-5 kertaa tapahtuvalla asetonipyyhinnällä. Näin toimien pääset todennäköisesti eroon hajusta lasikuitu- ja teräs-/alumiiniveneessä, puuveneestä se ei lähde millään, koska polttoaine on imetynyt puuhun.

      • &&&&&&&&&&&&&&

        Etikkaakin on joskus suositeltu muovi-ja teräsveneisiin.


    • tuo etikka, kuten yksi jo ehdottikin. Itsellä oli suodatin päivän pois telakalla ja pilssissä 10l löpöä. En olisi muuten arvannutta lappo ilmiöllä käy noin. Tämän jälkeen olen aina talvisin laittanut etikkaa pilssiin, ei haittaa muuten muuallakaan, pitää veneen raikkaana syöden hajuja.
      Isot pojat ovat kertoneet että hajunsyöjän saa kun imeyttää etikkaa grillihiileihin (vadilla). En ole kokeillut tuota, "lorautukset" riittäneet.

      • raikastatuoksua

        Vaimo pyyhki sitruunan tuoksuisella kloritella löpön turhrimia paikkoja. Se tepsi aika hyvin.
        Vaimo on uskomaton apu monessa muutenkin. heh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe