Hankin itselleni jo n. kuukausi sitten kääpiöparta-agaman ja se söi kolmena ekana päivänä normaalisti jauhomatoja, nyt ei ole enään syönyt, se on 8kk ikäinen. Otin sen pois hiekalta koska ajattelin että suoli tukossa, ei suostu syömään vieläkään mitään, olen kylvettänyt jne, kerran ulostanut. Sillä on päivänvalo, uv ja lämpölamppu, ruokaa kokoajan tarjolla (salaatti, madot, sirkat), lämpötilat OK. Mietin johtuuko nahanluonnista mutta kaveri alkaa laihtumaan joten tässä alkaa olemaan jo todella huolissaan että kauan siinä vielä henki kulkee. Ainut mitä on syönyt niin pieniä määriä hedelmäsosetta. Soitin eläinlääkärille niin lääkäri sanoi vain että liian lyhyt se päivänvaloputki?! Terraarion molempiin päihin jää n. 10cm vajaaksi kun lamppu on keskellä (terraario 90cm pitkä). En oikein usko että siitä tämä kaikki johtuu? Osaako kukaan sanoa mitä vielä voin tehdä vai kiikutanko vaan suoraan lääkärille?
Kääpiöpartis ei syö!
Hädissään
2
481
Vastaukset
- tiityy
Lämmöt kohdallaan ?! Pitäis olla erikseen lämmin (valoisa) ja "kylmä" (hämärämpi) pääty terrassa.
Aika lyhyt terraario että saisi kunnolla järjestyyn nuo lämpötila erot...
Juoko kunnolla ?! www.outoot.us löytyy partis tietoo :) - tty
Pitääks se suuta paljon auki? jos sillä on suutulehdus tai joku vastaava... Voi olla et se on vaa muute vaa apaattinen eikä tahdo syödä.. kato tuolta outo otus sivuilta mikä linkki on aikaisemmmin annettu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke442614- 1252010
- 891704
- 1621309
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511137
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂721023Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32977