Terve,
Kevät tulossa, kotipihan asfaltoitu 5x5m parkkipaikka routii niin paljon, että asfaltti on noussut ylös yhdestä kohtaa ja haljennut. Autolla kun ajelee kotipihaan, raapii pohja tuohon notkelmaan ja asfaltin kulmaan. Kun ei kokemusta pihan laittamisesta ole, niin voisiko joku hieman valistaa miten tällaista routavauriota lähtee paikkailemaan/korjaamaan kuntoon. Vaatiiko kaivamista, vai voiko päälle heittää väliaikaisesti jotain soraa tms. tavaraa jotta tuo pahin monttu tuosta tasoittuisi? Millä sitä asfaltin reunaa lähtee irti edes repimään?
Asfalttipiha routii pahasti, miten korjataan?
5
5635
Vastaukset
- hehhehheeee
Mikä lie maaperä, tuskin kovin kivinen. Nooh, parin metrin monttu ja täyteen hiekkaa ja sepeliä, alle styroxit. Sitten vaan öljysorakone paikalle. Kun se tuskin on asfalttia nytkään. Maksaa ehkä tonnin- pari.
- kivimiehen
Paikkailemaan ??? Voi hyvää päivää teitä koti-insinöörejä... Ammattilaiset on juuri tätä varten. Maksatko 400 vai uuden auton tai remonttikuluja tonnin verran. Ota nyt ihan se järki käteen. Aamen.
- kivimiehen
Siis meillä korjaus maksoi sen 800 e, ei siis 400 (painovirhe). Ja ammattiapua oli omasta takaa. Joten tuo ensimmäinen arvio pitää varmasti paikkansa.
Mutta ainahan toki voi paikkailla harrasten joka kevät. Mutta itse keksin monta parempaa puuhaa...vaikka grillin käyttöönotto. - abmies
kivimiehen kirjoitti:
Siis meillä korjaus maksoi sen 800 e, ei siis 400 (painovirhe). Ja ammattiapua oli omasta takaa. Joten tuo ensimmäinen arvio pitää varmasti paikkansa.
Mutta ainahan toki voi paikkailla harrasten joka kevät. Mutta itse keksin monta parempaa puuhaa...vaikka grillin käyttöönotto.Asfaltin alla on routivaa maalajia. Asfaltti painuu jonkin verran takaisinpäin jahka routa sulaa. Jatkossa teidän pitää vaihtaa asfaltin alla olevat routivat maat routimattomaan, sitten tiivistää ja asfaltoida tai kivetä piha uudelleen. Pyytäkää asfaltti firmoilta tarjouksia kokonaishommasta. Kolmeltakin pyydettynä näette mikä te tulee maksamaan.
- puoli parrua
abmies kirjoitti:
Asfaltin alla on routivaa maalajia. Asfaltti painuu jonkin verran takaisinpäin jahka routa sulaa. Jatkossa teidän pitää vaihtaa asfaltin alla olevat routivat maat routimattomaan, sitten tiivistää ja asfaltoida tai kivetä piha uudelleen. Pyytäkää asfaltti firmoilta tarjouksia kokonaishommasta. Kolmeltakin pyydettynä näette mikä te tulee maksamaan.
Maanvaihtomateriaali (murske hiekka) esim. 10 neliölle 500 eur. Konetyö 300 eur. Asfalttivalu 200 Miestyövoima 300...
= 1300 eur.
Auton huolto ilman korjauskuluja 500 eur. Remontit tonnista ylöspäin. Talossa kaksi autoa satunnaisvieraiden autot.
En sitten tiedä...mikähän kannattaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348