kysymys otsikon mukainen.
1. jos haluan ostaa bmw dieselin niin mikä on luotettavin vaihtoehto (moottori/vaihteisto)?
kriteerit :
vm 2002-2005 tai uudemmat
hinta max 22-24k€ ja halvempi saa olla
1. jos haluan ostaa bmw dieselin niin mikä on luotettavin vaihtoehto (moottori/vaihteisto)?
kriteerit :
vm 2002-2005 tai uudemmat
hinta max 22-24k€ ja halvempi saa olla
Vastaukset 22
Vanhimmat
2002-2004 on ne luotettavimmat. Näissä uusissa on ollut yllättävän paljon vikoja. Itse ajan E46 330d:llä ja vaikka kilsoja on jo 300 tkm niin ongelmia ei ole. Tuttavallani on E90 320d ja siinä tuntuu olevan vähän väliä jotain häikkää ja auto on jatkuvasti pajalla.
heti tuon E90 kommentin.itselläni on 2006 320d ja ajettu nyt n.421 000km.Autoon on tehty normaali huollot.Ja koska kilometrejä meikäläisellä kertyy,niin huoltovälit ovat olleet 40 000km.Niin,ja onhan se tuulilasi kerran vaihdettu kiveniskemien takia.Suosittelen!
kautta, niin nähdään sitte millainen rusina siitä tuli :D
Niin varmaan.
siis siinä sinun 330d:ssä.
Läpät poistettu? Vai onko manuaaliloota?
3 litranen diesel siinä on. Ei ole läppiä poistettu, vai mitä läppiä tarkoitat? En ole mikään tekniikan asiantuntija, mutta luotettava tämä ainakin on ollut. Kyllä, manuaali on.
niin onko sulla 184 vai 203 heppanen e46?
imusarjan läpistä kysyin. Mutta ei ne taidakkaan olla onglmana manuaalivaihteisissa.
tuo 203 heppanen.
Jos Suomessa on myyty 10000 sellaista autoa joissa nuo on paikallan ( yksityisten maahantuomat) ja ongelmia on ollut kymmenessä niin noista läpistä ei kannata kauheasti huolestua.
Paljon melua tyhjästä.
Ja jos huolettaa niin poistaa ne sitten. Pikku juttu.
kuunnelkaa viisasta. AUTOTEHTAAT LAITTAVAT IHAN TURHIA OSIA AUTOON.
mees nyt häiriköimästä ennenkuin politsei hakee sun tietokoneen pois. ettei vaan löydy samalla jotain arkaluontoista rikollista materiaalia samalta koneelta. hus hus.
Kyllä se niin menee että E46 ja E39 ovat ne viimeiset kunnon BMW:t niin muotoilun kuin kestävyyden osalta. Uusissa on paljon enemmän vikoja kuin noissa edellisissä malleissa. Ajan tämän E39:n "loppuun" ja sitten vaihtuu luultavasti merkki ellei Bemarin laatu parane roimasti. Uusien muotoilukin on jotenkin kökköä.
jotain sellaista tänne postissa?? Lähettäjän ne linnaan vie.
No ei todellakaan ole. Tulee ihan mieleen BTCF keskustelu, jossa aikoinaan itkettiin miten E28 oli viimeinen luotettava BMW. Sen perusteella mitä itse omistin E34:sen, ja mitä keskusteluja luin, ei todellakaan ole luotettava peli. Sähköosat oli huomattavasti huonomman laadunvalvonnan läpäisemää kuin nyt. Jopa ne lämpösäätimet oli jo silloin sähköiset, ja aivan syvältä uusia kun menivät hajalle. Vanhemmassa E34sessa nokka-akselit vaihdettu joka toiseen autoon. Uudemmissa ei, niissä vaihdettiin 6kpl "halpoja" puolia, korjailtiin vanosta ja muuta mukavaa. E39 on ihan yhtä täynnä sähköjä kuin nyttenkin. On ihan täydellistä itselleen valehtelua jos väittää että uudemmissa ei olisi paremmat materiaalit, toleranssit ja laadunvalvonta.
Ja muotoilu on myös sellainen seikka, että ihminen näkee kauniina sen, minkä näkee mahdolliseksi omistaa. E34 näytti kauniilta kun parempaan ei ollut varaa, myöhemmin aukesi silmät uudemmille bemareille, ja voi että E34 ja E39 näyttävät niin vanhanaikaisilta tankeilta että ei todellakaan tule koskaan enää ikävä.
YHTEENVETO. BEMARIN LAATU HEIKKENEE VUOSI VUODELTA. IHME ETTÄ YLEENSÄ LIIKKUU ENÄÄ.
sopii sinulle kuin nenä päähän.
ei perseeeeeeeeseeeeeeeeeeeeeeeeeen
Nyt taisi lipsahtaa pieni valheen poikanen. BMWllä maailman kolmanneksi luotettavin malli:
http://www2.hs.fi/extrat/autot/pdf/TUV_2010_4-5-vuotiaat.pdf
Taakse jää niin porsche, audi, nissan, honda, mitsubishi, volvo, kuin monen muunkin merkin mallit. No, ensi kerralla sitten sijoitus tai pari ylemmäs, mutta ei se kolmas ole huono, kun malleja on listattu pitkälti toista sataa.
5-sarja sijalla 36. Edellä mm. corolla, agila,avensis, rellu modus. 7-sarja sijalla 53. 3-sarja sijalla 58. X5 sija 85.
OVAT TOOOOOOOOOOOODELLA LUOTETTAVIA. Mutta ymmärtäähän sen ei bemarikuski tiedä mitä sana luotettava tarkoittaa.
tekemä diesel on paras.
Missä bemarissa on ranskalaisten tekemä diesel?
niissä joissa ei ole derkkujen tai unkarilaisten tekemä