6.raskusviikko ja paino noussut

Olen vasta 6.raskausviikolla ja paino noussut jo 2 kiloa. Olen liikkunut noin 7 kertaa viikossa joten pelkästä syömisestä painonnousu ei voi johtua. Mikä avuksi, kun maha kasvanut jo paljon vaikka vielä ei pitäisi näkyä edes mitään...?
6226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vaihtelee, päivittäinkin tuon pari kiloa...Miksi olet asiasta huolestunut?
Kerrot mahan kasvaneen, oletko varma ettet ole pidemmällä raskaukdessasi kuin viikoilla 6? (valemenkat lienevät tutut) Oletko käynyt ultrassa?
Mahahan ei kasva varsinaisesti tuossa vaih., sen sijaan esiintyy turvotusta.

Äänestä
  • Edelliset menkat oli viikon myöhässä ja rupesinkin miettimään että oliko ne vale menkat. Nyt nimittäin jo housut puristaa. Taidan mennä varhaisultraan niin selviää olenko mahdollisesti jo pidemmällä.

    Äänestä

Se on se alkuturvotus! Paino nousee pari kg ja mahaa turvottaa. Ihan huoleti vaan!

Äänestä

Voisiko kyseessä olla kaksosraskaus? Tällöin vatsa pyöristyy usein jo huomattavasti aikaisemmin.

Äänestä

mulla nousi paino myös heti pari kiloa, normaalisti ei heittele juurikaan. kysyin asiaa neuvolatädiltä ja sanoi että aivan normaalia ja johtuu turvotuksesta. ei siis ole oletettavissa, että tulee kilo per kolme viikkoa....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut? kirjoitti:

Olen vasta 6.raskausviikolla ja paino noussut jo 2 kiloa. Olen liikkunut noin 7 kertaa viikossa joten pelkästä syömisestä painonnousu ei voi johtua. Mikä avuksi, kun maha kasvanut jo paljon vaikka vielä ei pitäisi näkyä edes mitään...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu