Velkaa anteeksi

Loppuuko ulosotto velkojan osalta, jos tämä joutuu konkurssiin tai lopettaa toimintansa? Vai periikö konkurssipesä edelleen?
2205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ne velat häviä mihinkään, vaan siirtyvät konkurssipesälle.

Päin vastoin käy niin, että konkurssipesä rupeaa entistä tarmokkaammin perimään niitä velkoja.

Äänestä

konkurssipesä ei saa niitä perittyä, niin velat myydään huutokaupalla pilkkahinnalla eniten tarjoavalle riskisijoitusyhtiölle. Tämä yhtiö kuppaa sinua hautaan asti kaikenmaailman perintämaksuilla ja koroilla.
Tähän huutokauppaan ei velallinen tietenkään saa osallistua. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Loppuuko ulosotto velkojan osalta, jos tämä joutuu konkurssiin tai lopettaa toimintansa? Vai periikö konkurssipesä edelleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu