Olen noin 4 kk sitten lopettanut hormonaalisen ehkäisyn enkä nyt siis käytä mitään. Aiemmin minulla ei ole ollut kuin satunnaisia finnejä mutta nyt yhtäkkiä niitä on naamassa ja selässä paljon. Lisäksi ne ovat isoja ja punaisia, oikein paiseita. Kellään samanlaisia ongelmia? Mikä avuksi? Ihotautilääkärikö? Entä onko kokemuksia kauanko lopettamisen jälkeen menee ennen kuin hormonit tasaantuu ja tämä voisi mennä ohi?
finnit e-pillereiden lopettamisen jälkeen??
Finni84
1277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei, itse lopetin e-pillereiden käytön viime toukokuussa jonka jälkeen iho pikku hiljaa räjähti, näppylöitä ja tulehtuneita finnejä tuli selkään, rintaan, poskiin ja leukaan. Minun oli pakko hankkia Roaccutan-kuuri sillä ihotautilääkäri ei lupaillut aknen muilla keinoilla hellittävän. Suosittelen sinunkin varaamaan ajan ihotautilääkäriltä sillä juuri siitä hormonien heittelystähän tuo johtuu eikä parane itsestään ellei aloita ehkäisyä uudelleen.