Keskustan voittoon ja pääministeripuolueeksi pääsyyn tulevissa eduskuntavaaleissa ei kukaan selväjärkinen usko. Toisaalta jos kokoomus voittaa vaalit ja demareiden ero keskustaan ei ole uskottavan suuri, Merisalo kakkosen synty lienee selvä.
Suomalaiset voisivat toki tulevissa vaaleissa tehdä jotain asioiden parantamiseksi.
Suomalaiset voisivat toki tulevissa vaaleissa tehdä jotain asioiden parantamiseksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Äänestetään kaikki demareita! Kukaan täysjärkinen talouselämän edustaja ei demariehdokkaita tue, jolloin Suomeen saadaan yritysmaailman halpamaisen lahjonnan ikeestä vapaa hallitus. SDP ja SAK nostavat nopeasti Suomen jälleen jaloilleen. Avainalojen työläisellekin jää paljon enemmän käteen, kun SAK saa oikeutettua valtaansa näyttää ja yrittäjiä nöyryyttää.
Yrityksistä työttömiksi jääneet voidaan työllistää valtion virkamiehiksi. Keksitään uusia lakeja, jotta näille kaikille saadaan töitä. Varmaan kepulaisista maanviljelijöistäkin saadaan virkamiehiä, kun pikkuisen koulutetaan. Demareitten ihanneyhteiskunnassa kansalaiset eivät pese toistensa paitoja, vaan käsittelevät byrokratian periaatteiden mukaisesti loputtomasti toistensa anomuksia ja hakemuksia. Tällöin kaikki saavat palkkaa ja joskus jotain etuuksiakin, kunhan vaan kaikki byrokratian määrittelemät kriteerit täyttyvät. Tämä on tietenkin tehty mahdollisimman vaikeaksi, mutta hyvästä syystä: mahdollisimman monelle virkamiehelle on saatava töitä!
Iiro Viinasta on totuttu pitämään talouselämän edustajana, vaikka hän nyt onkin eläkkeellä. En ota kantaa siihen, onko hän täysjärkinen muiden mielestä, mutta itse pidän häntä edelleen täysjärkisenä. Kysyttäessä hän vastikään totesi, ettei toivo demareille huonoa vaalimenestystä, mutta Kepulle hän sitä kyllä toivoo. Ainakin tämä talouselämän entinen edustaja näkee sen, missä kohdin Suomen taloutta haittaava poliittinen sylttytehdas sijaitsee.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/04/1095781