Menusta kohinanpoistajat pois päältä ?

18

Miten kuvaaminen/kameran toiminta muuttuu jos menu-valikosta ottaa sen isomman ISOn kohinanpoistajan ja pidemmän valoitusajan kohinan poistajan pois päältä ?

Miten sitten se putsausmodi oikein toimii . Akku pitää kaiketi olla täyteen varattu ja ilman optiikkaa sitten käynnistetään ... niinkö ? Tunnistaako kamera jos optiikka on paikallaan vahingossa , ... how this happen ?

kitos

2

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie täältä

      Kohinasuodatin poistaa kohinaa ohjelmallisesti, ja lopputuloksena on usein pehmeämpi kuva ja samalla menetetään yksityiskohtia. Eli käytännössä kuvan terävyys vs kohinan määrä, näiden välillä joutuu pelaamaan isoilla ISO:illa.

      Pitkän valotuksen kohinanpoistajan tarkoitus on poistaa "hot pixeleitä", siis niitä kirkkaita värillisiä, yksittäisiä pixeleitä jotka johtuvat pitkän valotuksen aiheuttamasta kennon lämpenemisestä. Käytännössä kamera ottaa dark frame-kuvan (siis valotuksen sulkimen ollessa kiinni) heti valotuksen jälkeen. Koska tekniikalle on kerrottu, että tämän kuvan täytyy olla täysin pimeä, kamera vertaa kuvaajan ottamaa kuvaa ja itse ottamaansa dark framea keskenään ja näin pimentää DF:iin ilmaantuneet pikselit myös alkuperäisestä kuvasta. Toimintatavasta johtuen esim 30s valotus venähtää minuuttiin.

      Kannattaa ottaa kuvat ilman kohinasuodatinta, ja käyttää sitten kuvankäsittelyohjelman kohinanpoistoja. Enemmän säätövaroja, ja alkuperäinen kuva säilyy tallessa. Jos kameran oma kohinafiltteri on jo ehtinyt sutata kuvan, niin sitä et saa enää alkuperäiseksi.
      Tuo dark frame-kohinanpoisto on kätevä, koska se toimii yksittäisille pikseleille eikä pilaa kuvaa.

      Putsausmoodi.. Joo, noin se tapahtuu. Eli ilman optiikkaa kamera nostaa peilin ja avaa sulkimen kennon puhdistusta varten. Saattaa kamera optiikan tunnistaakin, riippuu kamerasta.
      Ota huomioon että erityistä varovaisuutta kannattaa noudattaa kennon putsauksessa, se on herkkä värkki. Älä käytä mitään pumpulipuikkoja, nesteitä äläkä puhalla sinnepäinkään. Käy opiskelemassa aihetta nettifoorumeilta, joka sivustolta löytyy varmasti ainakin yksi kennonputsausketju. Täytyy olla varma mitä tekee jos kennoa alkaa sorkkimaan..

      • 20

        ja kuvaamisiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe