Tullille muhkea lasku pilaantuneista nettiviinoista
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/04/1095871
Tullille 200000 lasku
9
563
Vastaukset
- Asiakas-47
Sain päätöksen 15.4.10. Tulli maksaa takavarikoidut pilaantuneet juomat, mutta ei rahteja. Lisäksi tuli pieni korko korvauksenhaku päivästä korvauksen maksupäivään. Rahat tulee tilille 22.4.10.
- Koronkiskuri
Korko pitäisi kylä maksaa vahingon syntymisestä eli siitä hetkestä jolloin tulli otti tuotteesi vai minte ne sen perusteli ?
- Jorma Etoo
Koronkiskuri kirjoitti:
Korko pitäisi kylä maksaa vahingon syntymisestä eli siitä hetkestä jolloin tulli otti tuotteesi vai minte ne sen perusteli ?
Korko maksetaan voimassa olevien sääntöjen mukaisesti - jos päätös ei tyydytä siitä voi valittaa.
Tosin tätäkään painia ei ole vielä kunnolla käyty loppuun ja on alkamassa uusi...katsotaan miten sen Alkon oikein käy. - vahinkoko
Koronkiskuri kirjoitti:
Korko pitäisi kylä maksaa vahingon syntymisestä eli siitä hetkestä jolloin tulli otti tuotteesi vai minte ne sen perusteli ?
Mikäli vahinko on aiheutettu rikoksella suoritetaan korko vahingonkorvausvelalle tekopäivästä lukien, ei muutoin. Tullin soveltamassa säännöksessä lienee muutoinkin omat §:t, joiden perusteella korko suoritetaan ja joita sovelletaan muiden säännösten sijaan.
- Asiakas-47
Jorma Etoo kirjoitti:
Korko maksetaan voimassa olevien sääntöjen mukaisesti - jos päätös ei tyydytä siitä voi valittaa.
Tosin tätäkään painia ei ole vielä kunnolla käyty loppuun ja on alkamassa uusi...katsotaan miten sen Alkon oikein käy.Päätöksestä EI voi valittaa. Päätökseen tyytymätön voi nostaa kanteen Suomen valtiota vastaan.
- Valittaja aina vaan
Asiakas-47 kirjoitti:
Päätöksestä EI voi valittaa. Päätökseen tyytymätön voi nostaa kanteen Suomen valtiota vastaan.
Hallintoviranomaisen päätöksestä voi aina valittaa.
- §:t ojennukseen
Asiakas-47 kirjoitti:
Päätöksestä EI voi valittaa. Päätökseen tyytymätön voi nostaa kanteen Suomen valtiota vastaan.
Toki päätöksessä on valitusosoitus ja mikäli päätöksestä ei voi valittaa, on päätöksestä ilmettävä §, jonka perusteella päätös ei ole valituskelpoinen. Vaikka valittaminen hallintoasiassa ei sinällään pääsääntöisesti maksa mitään ei valitus menesty mikäli päätös ei ole voimassa olevan lain vastainen tai perustu virheelliseen tai puutteelliseen selvitykseen.
Tuohon kanteen nostamiseen voisi todeta, että ellei juttu ole ammattilaisen kanssa hyvin valmisteltu voi leikki tulla *tin kalliiksi, häviäjä kun maksaa leikin. Yleisohjeena, ettei ihan pienen summan takia kannata ottaa riskiä, mikäli kanneperusteet eivät ole timangin kovat.
- yhäverotta
Maksoiko asikaakaat näistä takavarikoiduista juomista vuonna 2010 veron? Ei kai? Eikö tän päätöksen mukaan voi tilata yhä verotta. Eihän mikään laki ole tämänjälkeen muuttunut.
- Maksa_ja_maksajat
Niiden tuotteisen osalta jotka asiakkaat lunastivat tullista ulos - piti maksaa vero tai osoittaa, että vero oli maksettu Suomeen. Muuten tuotteet jäivät tulliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604776Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362179Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti541823- 1901792
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2831431Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071162
- 651124