Olen nyt todella epävarma siitä, että hakisinko opiskelemaan yleistä kasvatustiedettä vai en. Toisaalta se tuntuu melkein ainoalta mahdolliselta yliopistoalalta itselleni, toisaalta taas olen kuullut niin paljon negatiivista kommenttia alasta, työttömyydestä ja siitä ettei se valmista mihinkään, että pelottaa teenkö väärän valinnan. Mielipiteitä on tietysti monia, mutta kaipaisin lisää näkökulmia ja perusteluja miksi minun kannattaisi/ei kannattaisi pyrkiä alaa opiskelemaan.
Lisäksi olen miettinyt muutamia muita kysymyksiä aiheeseen liittyen, ja olis todella kiva jos viitsisitte tarkentaa.
-Olen todella kiinnostunut kansainvälisyydestä, joten jos opiskelee yleistä kasvatustiedettä pääaineena, onko mahdollista päästä joko vaihtoon ulkomaille tai suorittamaan osan tutkinnosta siellä? Mites noin jälkeenpäin, onko ulkomailla mitään työmahdollisuuksia valmistuneille? Lähinnä kai Iso-Britanniassa.
-Onko sivuaineena mahdollista lukea esimerkiksi englannin kieltä? Onko englantia opettamaan mahdollisuuksia päätyä opiskelemalla pääaineena kasvatustiedettä ja sivuaineena englantia?
Olen kiinnostunut erityisesti Helsingin, Turun ja Tampereen yliopistoista.
En osaa päättää! Kysymyksiä yleisestä kasvatustieteestä.
1
971
Vastaukset
- 20+7
Vaihtoon pääsee alalta kuin alalta, jos itse järjestää asioita tarpeeksi ahkerasti.
Englannin opettajaksi et pääse noilla opinnoilla. Määräaikaisia pätkiä voi saada, jos päteviä ei ole (yleensä on, paitsi syrjäseuduilla joskus. Silloinkaan ei täydellä palkalla, koska ei pätevyyden mukaista tutkintoa.)
Suora lainaus OAJ:n sivuilta:
Perusopetuksessa aineenopetusta antavalta opettajalta vaaditaan kussakin opetettavassa aineessa väh. 60 op (väh. 35 ov) laajuiset aineenopettajan koulutukseen kuuluvan opetettavan aineen perus- ja aineopinnot. Lukiossa aineenopetusta antavalta vaaditaan yhdessä opetettavassa aineessa väh. 120 op (väh. 55 ov) laajuiset perus-, aine- ja syventävät opinnot ja kaikissa muissa aineissa väh. 60 op:n (väh. 35 ov) perus- ja aineopinnot.
Lisäksi aineenopettajalta vaaditaan ylempi korkeakoulututkinto ja väh. 60 op:n (väh.35 ov) laajuiset opettajan pedagogiset opinnot.
Kannattaa hankkia sivuainekin opetettavaksi, jos opettajaksi aikoo. Ruotsia opetetaan eniten. Katso www.mol.fi/paikat mitä on tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993