PPO laajakaista huono

PPOska

Minulla on 4 megan laajakaista, minkä toimittaa PPO. Käytännössä laajakaistan leveys jää kuitenkin 2-3 megaan, ja joskus tätäkin kapeammaksi. Tämän olen mitannut PPO:n omalla nopeustestillä. Asun maalla ja PPO:n koppiin on puhelinlankaa pitkin matkaa n. 300 metriä, eli ei pitäis olla etäisyydestäkään kiinni. Harmittaa maksaa 4 megan hintaa, kun PPO ei pysty toimittamaan tällaista tuotetta.

Haluaisin irtisanoa tämän toimimattoman tuotteen ja vaihtaa parempaan, mutta alueella ei ole kunnollista langatonta vaihtoehtoa.

3

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veijjari

      Sehän on tänä päivänä yksi laajakaistamarkkinoinnin suurista kusetuksista, että se 4Mb ei suinkaan kerro toteutuneesta yhteysnopeudesta, vaan yhteyden maksimista. Toisin sanoen palveluntarjoaja sitoutuu siihen, että he rajoittavat yhteytesi maksiminopeuden eivätkä salli sen nousta yli 4 megan. Yhteyden toteutuneesta nopeudesta he eivät sano mitään, mutta lupaavat yleensä myös varmistaa, ettei alin nopeus mene tietyn rajan alle. Esim. 4 Mb/s yhteyden pitäisi toimia aina vähintään 1-2 Mb/s nopeudella hieman palveluntarjoajasta riippuen, tosin PPO ei ilmeisesti lupaa edes sitä. Heidän sivuillaan (http://www.ppo.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=312) on vain vastuuvapausrajoite:

      "Liittymien todellinen nopeus riippuu mm. tilaajan ja keskittimen
      välisestä etäisyydestä sekä siirtojohdon teknisistä ja sähköisistä ominaisuuksista.
      Internetverkon kuormitus vaikuttaa kaikkien liittymien nopeuteen."

      Toisin sanoen ostat mahdollisuuden saada laboratorio-olosuhteissa jopa 4 Mb/s yhteyden, mutta vain 4 Mb/s yhteyden. Jos yhteys syystä tai toisesta jää tämän alle niin se on voi voi, koska mitään lupauksia todellisesta nopeudesta ei ole tehty. Jos haluat toteutuneen 4 Mb/s yhteyden, osta 8 Mb/s liittymä.

    • juristi

      Samaa vikaa on Sonerallakin.Yhteydet mitä sattuu. Luvataan max 14 Mb/s puolet siitä voi tulla. Harmi kun ei saa tänne vielä kuitua.

      • Heippodi juristi,
        onko sulla siis käytössäsi 24M ADSL-liittymä? Mitä liittymä antaa nopeudeksi jos tietokoneen kytkee suoraan ethernet-kaapelilla modeemiin? Yhteys saattaa hidastella myös jos on käytössä liian pitkä tai huonolaatuinen puhelinjohto modeemin ja puhelinpistorasian välillä. Tukeeko modeemisi ADSL2-modulaatiota? Toki voisi testata yhteyttä myös toisella modeemilla, kun noi modeemit ei mitään ikuisia ole :) Nää tuli mieleen ekana mitä voisi testata, josko näistä olisi jotain apua?

        Lauren@SoneraPartio


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe