Puhdistus??

Aloittava

Sain 150litran akvaarion jossa yksi sisä suodatin. Olen lukenut näitä viestejä ja ymmärtänyt ettei suodatinta ja vanuja saisi pestä juoksevan veden alla. Miksi? Entä kuinka usein vanuja pitäisi vaihtaa ja missä järjestyksessä?

3

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulipyrstö0

      Sisäsuodatin ja ulkosuodattimen mekaninen suodatin massa pitää puhdistaa hyvin aina kun suodatusteho huononee. Yleinen puhdistusväli on noin kaksi viikkoa. Puhdistusväli riippuu kalojen ja kasvien määrästä akvaarion kokoon ja suodattimen tehon suhteesta.

      Vanu tukkeutuu ja menettää toimivuudensa melko pian, siksi sitä ei suositella suodattimissa etenkään ulkosuodattimissa joissa on biologisia massoja. Vanu sopii lääkityksen ja pohjamateriaalin penkomisen jälkeen sameuden poistamiseksi.

      Vanussa eikä vaahtokumipatruunoissa ole bakuja ja siksi sen voi puhdistaa raanan alla kunnolla puhtaaksi.
      Liian kuumaa vettä ei kannata käyttää, koska se hapertaa vaahtokumipatruunaa.

      Puhtaan suodatinpatruunan läpi virtaa vesi niin voimakkaasti, ettei bakut pysy pinnoissa. Kun patruunat likastuu ja veden virtaus pienenee se myös nopeasti lakkaa kokonaan ja virtaus siirtyy sinne mistä helpoiten pääsee läpi jossa virtaus kiihtyy. Kun virtaus loppuu, loppuu myös happi eikä bakut elä hapettomassa tilassa.
      Kun laitetaan ulkosuodatin pelkästään biologiseksi suodattimeksi, voi puhdistusväli olla pitkä (riippuu akvaation tilasta ja sisäsuodattimen tehosta kuormitukseen nähden).
      Sisäsuodati pitäisi puhdistaa 1 - 2 viikon välein. Kun puhdistaa sisäsuodattimen tarpeeksi usein, voi ulkosuodattimen puhdistusväli olla 4 - 6 kuukautta (riippuu suodattimen pytyn koosta).

    • Suodatin II

      mutta kun suodatin on ollut käytössä pitempään (vuosia) niin kraanavedellä on tullut puhdistettua. Ei ongelmia. Suodatin pitää puhdistaa viimeistään silloin kun se sammuu eli on paskaa täynnä. Sisäsuodatin on siinä kunnossa yleensä noin parissa viikossa.

      Joo, ja se tarkoittaa yleensä sitä, että se hienoin suodatin on tukossa, ei karkein, jos suodattimessa on useita suodatinkerroksia.

      • Tulipyrstö0

        Jos suodatin sammuu tukkeutumisen takia, saammuu se yleensä viimeisen (joissakin kalleimmissa on varokytkin, ehkä) kerran ylikuumenemisen takia.
        Vanu- ja vaahtomuovipatruunat pitää pestä raanavedella 1 - 2 viikon välein, jotta suodatusteho säilyisi riittävän tehokkaana.

        Vanua kannattaa käyttää vain, jos vesi on jostain syystä samentunut. Vanu tukkeutuu nopeasti, joten parempi vaihtoehto on vaahtomuovipatruunat. Sopiva karkeus on akvaariokohtainen, suodattimen teho/ veden kuormitus/suodattimen massat, joiden suhde määrittää puhdistusvälin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2428
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2322
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      15
      1810
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1622
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1582
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe