120 000€ peliautomaatista
50€ ei ole mitään
3266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On kunnon voitot!
ei kasinopelaamisessa kaikki ole voittajia vaan hyvin harva:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135238310768
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1904648
Pelihimon riivaama nainen kavalsi miljoonan
03.02.2010 13:00
Nettipeleihin koukkuun jäänyt säätiön talouspäällikkö myöntää kavaltaneensa noin miljoona euroa työnantajaltaan Espoossa.
Pelihimon riivaama nainen pelasi ahvenanmaalaisen PAF:n rulettia ja Veikkauksen nettipelejä jopa kymmenillätuhansilla euroilla illan aikana.
- Hän kärsi vakavasta peliriippuvuudesta ja käytti rahat pakonomaiseen pelaamiseen, ei omaan elantoonsa tai kätkenyt niitä, asianajaja Anu Ryynänen sanoo.
Talouspäällikkö sai tänään Espoon käräjäoikeudessa syytteet törkeästä kavalluksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta. Vaikka syytetty on ensikertalainen, syyttäjä vaatii ehdotonta vankeusrangaistusta.
Rahojen siirto presidentinrouvan mukaan nimetystä Kaisa Kallion kansalaislahjasäätiöstä onnistui väärentämällä pankin tiliotteita, myyntisaamisia, ostolaskuja ja oikeastaan koko kirjanpito.
Kavallus iski kuntoutuskylpylää pyörittävän säätiön talouteen niin pahan loven, että koko Pohjois-Espoon Pakankylässä sijaitsevan Kaisankodin kartanohotellin toiminta oli vaarassa.
Kavallukset alkoivat jo 2003. Tahti kiihtyi niin että 2006 nainen siirsi pankkitililleen ja vei käteiskassasta yli puoli miljoonaa euroa.
Aluksi kirjanpitäjänä ja loppukuukausina talouspäällikkönä toiminut nainen antoi rahaa myös pojalleen, jota syytetään tuottamuksellisesta rahanpesusta. Vaikka summat olivat kuukausittain vähintään äidin nettopalkan suuruisia, poika sanoo luulleensa äidin olleen sen verran hyväpalkkainen.
Kavallukset paljastuivat keväällä 2007 kun kartanohotelli oli menettää anniskelulupansa maksamattomien verojen vuoksi.