Onko jossain Alanyan ympäristössä tavallisia turkkilaisia kaupunkeja missä voisi käydä tsiigaamassa paikallista menoa? niinku vaikka 50 km säteellä.
Jos haluaa nähdä turkkilaisten arkea...
k a m p a
4408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onhan siellä alanyassakin paikallisia, ja jos ei sinulle tarpeeksi niin mene sitten vaikka istanbuliin tai suoraan maalle ja köyhien alueelle vuorille!!
Helpoin tapa tutustua turkkikaiseen elämään on Alanyassa, kun lähtee pääkatu Ataturk Cadilta parin korttelin verran vuoria kohden. Kaupungin läpi itä-länsisuunnassa kulkee 25 Metrinkatu, joka on turkkilaisasutuksen pääkatu. Katu on pääkadun suuntainen katu, jonka keskellä on istutuksia ja siellä myydään paikallisille asukkaille elintarvikkeita, huonekaluja ja vaikka vessanpönttöjä. Alanyan asukaslukuhan on yli 100.000, joten kyllä asutusta löytyy hotellialueen ulkopuolelta.
Aivan turkkilainen kaupunki on Manavgat (ei yhtään hotellia), jonne on noin 45 kilometriä Antalyaan päin.
Ehkä minun mielestäni mielenkiintoisin kaupunki on Anamur, jonne on kylläkin 140 kilometriä Mersinin ja Adanan suuntaan. Siellä on vanhoja roomalaisten rakentamia linnoituksia ja kylpylöitä, joten se on yksi hyvä matkakohde, jos haluaa viettää päivän matkaillen.
"Aivan turkkilainen kaupunki on Manavgat (ei yhtään hotellia), jonne on noin 45 kilometriä Antalyaan päin."
Missä mielestäsi menee Manavgatin raja?
Googlle antaa haulla "Manavgat otelleir" vaikka kuinka paljon vaihtoehtoja.
Osa hotelleista "keskustassa", osa "Kaupunginosissa".
Nämä hotellit ovat sidessä, joka kuuluu Manavgstin kaupunkiin.