Siis mä oon 15 v poika ja mä oon samaanaikaan tosi ujo,tosi arka ja aika herkkä ja super epävarma ja hiljainen.
Siis muille puhuminen ei tuota ongelmia.Mutta ryhmässä oleminen kyllä ja luokan edessä oleminen,vaikka
ollaan kaikki luokkalaiset oltu samalla luokalla 8 vuotta.Mä oon meidän oppilaskunnan puheenjohtaja ja kyseiseen ilmoittauduin,että saisin ujouden pois mutta ei.Kyseinen toimi on pakko pullaa.Ensimmäisessä kokouksessakin mä en saanu muuta suustani kuin "kohta yksi" jne jne ja opettajan joutu viemään kokouksen läpi.Odotan tulevia kokouksia kauhulla.
Siis masentaa,pliis auttakaa!
Siis muille puhuminen ei tuota ongelmia.Mutta ryhmässä oleminen kyllä ja luokan edessä oleminen,vaikka
ollaan kaikki luokkalaiset oltu samalla luokalla 8 vuotta.Mä oon meidän oppilaskunnan puheenjohtaja ja kyseiseen ilmoittauduin,että saisin ujouden pois mutta ei.Kyseinen toimi on pakko pullaa.Ensimmäisessä kokouksessakin mä en saanu muuta suustani kuin "kohta yksi" jne jne ja opettajan joutu viemään kokouksen läpi.Odotan tulevia kokouksia kauhulla.
Siis masentaa,pliis auttakaa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meilläki on luokalla tosi ujo poika, ja löysin viestistäsi paljon samoja piirteitä kuin hänestä, on ujo ja oppilaskunnan toiminnassa mukana. Saisinko kysyä, missäpäin asuilet? Olen itsekin 15-vuotias tyttö, olisi ihan jees tietää, että onko oikeasti niin että puhutaan samasta ihmisestä.
tartte tykätä esiintymisestä. Itsekin tykkään paljon enemmän jäädä "lavan taakse", mutta päätöksentekoon haluan osallistua tärkeissä asioissa (elämässä.) Niin ujo ei saa olla, etteikö uskalla sanoa omaa mielipidettä.
Mitäpä jos päätät, että NYT minä super epävarma-ujo-herkkä-hiljainen-arka karistan tämän sosiaalisen roolin harteiltani. Mitäpä jos ryhdyn selkeäksi, määrätietoiseksi, viileäksi, tarmokkaaksi nuoreksi mieheksi, sellaiseksi josta tytötkin tykkää.
Kuka sinulle tämän nykyisen roolisi on istuttanut? Onko sinua kotona vertailtu toisiin sisaruksiin tms.? Ilmeisesti isä ja äiti ovat laiminlyöneet jotakin, niin että terve perusitseluottamus on kovin keskentekoinen sisimmässäsi. Jaksaisitko lukea Keijo Tahkokallion kirjan Peruna kerrallaan? Löytynee kirjastosta, muutkin hänen kirjansa ovat hyviä. Ajattele luottamustehtävääsi ämpärillisenä perunoita, jaa tehtävä pikkuruisiin tässä-ja-nyt-osasiin ja lunkisti hoida yksi pikkuruinen repliikki kerrallaan homma pois kuleksimasta.
Ujous ja epävarmuus ovat hienoja ominaisuuksia, kun ne oikein oivaltaa, ne kertovat että arvostat ja kunnioitat lähimmäisiäsi suuresti, haluat tehdä tehtäväsi niin täydellisesti kuin mahdollista, olet vaatimaton jne. Se on miten asiaa katsoo ja lähestyy.
Uskoisin että nuorena ulospäinsuuntautuneilla menee lujaa, mutta josssain vaiheessa elämää ne tunnolliset, hiljaiset kuitenkin ajavat ohi esim. ura- ja opintomenestyksellä mitaten eli heidän loppuelämänsä voi olla onnellisempi kuin äänekkäiden koheltajien.
Itse olin hyvin ujo kuten ehkä arvasit, en ole enää. Tsemppiä, hienoa että lähdit oppilaskunnan puheenjohtajaksi, se osoittaa sinusta hyviä ominaisuuksia. Alku aina hankalaa, lopussa kiitos seisoo!
Ujous ei kestä sinulla tuomiopäivään asti.Tuo on tyypillinen ikä siihen ja elämänvaihe koulussa.Muuta rivijäseneksi,siihen pissä nyt olet puheenjohtaja,niin et saa ainetta niinpaljon ujoudessasi.Joskus myöhemmin työelämässäsi voit päästä viimeistään tavallisiin uomiin?Kouluissa muutenkin tulee peljättyä tunneilla että voi saada oppilailta jonkun naurunremakan huolimattomasta vastauksesta,taikka ehkä laulukokeesta vastaavaa,jos se on mennyt jotenkin konstikkaasti? Ujous monelle on ihastus,tytöillekkin,ennemmin kuin luultu härski esiintyminen.Viimemainitun voisi mieluummin verrannaisena järjestää mieluummin kouluista takapihan jäteastioihin ja kannet tiukkaan kiinni.Eivät ne asiat kuulu kouluihin eivätkä väitettyyn sivistysvaltioomme.
Mieti seuraavalla kerralla valmiiksi mitä sanot niin sinun on hyvä aloittaa keskustelu. Ehdotamme seuraavaa... Harjoita itseäsi vähitellen "small talkiin". Ei tässä maassa loppujen lopuksi nyt tarvitse niin hirvittävän puhelias olla jotta ei pidetä ujona.