Ensimmäinen neuvolakäynti on edessä ja mietin mitä pakollisia tutkimuksia on tulossa...onko verikoe pakollinen? Minulla on ihan kamala piikkikammo ja jokaikinen kerta jos on verikoe otettu niin olen meinannut pyörtyä(kerennyt mennä alas)...onko verikoe pakollinen? Olisihan se lapsen parhaaksi mutta jos tiedän verikokeen olevan tulossa stressaan sitä aina siihen saakka kunnes se on ohi ellei sitten ole jo uusi tiedossa. Synnytys ei pelota yhtään kun olen aina kestänyt täysin kivun joka lähtee itsestäni mutta piikit kammottaa niin ettei mitään rajaa(samoin hammaslääkäri).
Sikiöseulonta ei vissiin ole pakollinen? Jos ei siihen mene niin pääseekö silti johonkin muuhun tutkimukseen missä tietää sikiöiden määrän ja miten kehittynyt?
Huoh, ihana kamala raskaus.
Sikiöseulonta ei vissiin ole pakollinen? Jos ei siihen mene niin pääseekö silti johonkin muuhun tutkimukseen missä tietää sikiöiden määrän ja miten kehittynyt?
Huoh, ihana kamala raskaus.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Veriryhmä, sukupuolitaudit, hemoklobiini (sormen päästä).
Jos joudut sokerirasitustestiin, niin silloin otetaan kerran sormen päästä ja 3X käsivarresta, kaikki samana päivänä.
EI mikään tutkimus ole pakollinen, oletteko alaikäisiä vai muuten tietämättömiä. Olettaisi asian olevan selvä.
Eivät laboratoriokokeet suinkaan ole pakollisia!
Joo toki ei siis pakollisia. Mutta kuka haluaa kieltäytyä esim. veriryhmän selvityksestä tai mahdollisesta raskausdiebeteksestä?
Ja olisi se varmaan kivaa tietää onko äipällä kuppa tai vast. ihan vain vauvan turvallisuuden vuoksi (ehkä...)
Olet muuten idiootti. "oletteko alaikäisiä vai muuten tietämättömiä" Voi elämä sentään.
Sokerirasitukseen ei kyllä ole mikään pakko mennä. Neuvolasta sinne minutkin ohjattiin mutta koska en kuulu riskiryhmään, en aio sinne mennä.
Mulla ei kyllä sokerirasituksessa otettu yhtään sormenpäästä, ainoastaan 3x tunnin välein käsivarresta. Lisäksi oli niin hieno laboratorihoitaja (mies) otti näytteet niin hienosti etten edes tuntenut sitä pientä nipistystä, minkä aina olen tuntenut, olin ihan ihmeissäni että menikö se jo :O Myös minulla on piikkikammo.
Minulta ainakin neuvolassa joka kerta otetaan tuo hemoglobiini, 1.ultran jälkeen otettiin myös muutama pullo verta. Itse kammoan myös jonkun verran piikkejä ja pyörtynytkin verikokeiden jälkeen. Sanot vaan verikokeen ottajalle että sinun tarvitsee päästä makaamaan/pitkälleen, ja pää toiseen suuntaan ni eiköhän nuo kannattavimmat verikokeetkin mene...
Et pelkää synnytystä, mutta sen aikana kyllä tulee piikkejä! Tippa, epiduraali, jos ei tippaa, niin supistavat lääkkeet suoneen erikseen. Jälkeen päin hemoglobiinikontrolleja ym.
Ammattilaiset osaavat työnsä niin hyvin, ettei piikkikammoa kannata potea.
Välttämättä synnytyksen aikana ei tule piikkejä... Riippuu ihan synnytyksestä. Mulla täysin luomu ja pikasynnytys, jolloin ei mitään piikkejä. Omat supistukset riitti oikein mainiosti. Tilanteen mukaan...
aloin tässä lukemaan vähän näitä raskausajan rokotuksista yms. ittelläni hirvee piikki kammo, en ikinä tuu antamaan verta, lääkäreihin en luota, liian monta kertaa möhliny mun kanssa. ja nyt mua vituttaa sekin että te kaikki vaan ilmoitatte että ei se oo paha, kato muualle... hmmm, kyllä mä tiedän että oon siellä saamarin lääkillä ja mitä se tekee,tunnen sen piikin. saako kelan tukia ilman verikoetta?
Totta kai kelan tukia saa ilman verikokeita. Mullakin on piikkikammo ja monta kertaa ollut pyörtymispisteessa mutta koska tiedän verikokeiden olevan tarpeellisia niin kestän kyllä. Omasta mielestäni tarpeettomiin kokeisiin en osallistu.
Voit kieltäytyä kaikista verikokeista jos haluat. Sikiöseulontoihinkin voi osallistua ilman sitä verikoe osuutta, näin siis suoritetaan vaan normaali ultrat.
Tottakai yrittävät puhua sinua siellä neuvolassa ympäri esim. tuossa vasta-aine verikokeen kohdalla, mutta eivät ne voi pakottaa jos topakasti sanot että ei käy!
Toisaalta synnytyksessä sinulla kuitenkin edessä on tuota piikitystä, jos ei muuten niin ainakin tipan käteen laittavat aina.
Itselläni myös kova piikkikammo, mutta olen osallistunut kaikkiin tutkimuksiin jo ihan sen vuoksi, että en antaisi itselleni anteeksi jos lapsen terveys vaarantuisi tai jotain tapahtuisi siksi etten antanut pientä verinäytettä ottaa. Myös mä olen etukäteen kertonut että saatan pyörtyä koska pelkään niin paljon, joten olen aina päässyt makuu asentoon ja katsonut jo heti valmiiksi muualle ja hengissä on selvitty.
Huomasin nyt vasta että tämä keskustelu olikin jo hieman vanha, no tulipa silti vastattua :)
Itse en henkilökohtaisesti ymmärrä miten joku piikkikammo voi estää varmistamasta että vauvalla on kaikki hyvin, haloo... jos on valmis perustamaan perheen niin silloin kyllä PITÄÄ olla valmis myös tekemään kaikkensa lapsensa hyvinvoinnin eteen. Mutta tämä on tietenkin jokaisen oma asia, minun mielipiteeni on tämä. Sikiöseulanta on tietty eri asia, se on enempi eettinen kysymys, mutta alkuraskauden verikokeet joissa selvitetään ettei äidillä ole mitään sairauksia mistä mahdollisesti voisi olla vauvalle haittaa, miten joku haluaa siitä kieltäytyä... Minä myös ihmettelen miten muka selviät synnytyksestä jos et jostain pienestä piikistä muka. Anteeksi suorasukaisuuteni mutta tätähän sä kysyit...! Otapa itseäsi niskasta kiinni ja laita asiat tärkeysjärjestykseen, elät nyt elämää jossa vauvasi hyvinvointi pitäisi olla tärkeää, myös omasi hyvinvointi pitää tietenkin ottaa huomioon mutta se järjestys. Hyvinvoiva äiti = hyvinvoiva lapsi. Itse neuvoisin sinua puhumaan pelostasi neuvolassa, asiaan varmasti saadaan hyvä ratkaisu, sellainen joka ei vaaranna lapsesi terveyttä. Onnea odotukseen!