Vaihdoin öljypolttimelle tulevan suodattimen uuteen. Suodatin on sellainen kymmenisen senttiä korkea paperi suodatin lasikupissa josta jatkuu putket ilmanpoistajalle josta edelleen polttimolle.
Eli järjestelmä on yksi putkinen.
Ihmetyttää kun suodattimen öljypinta oli ennen vaihtoa noin pari senttiä pohjasta ylempänä kun vaihdon jälkeen suodatinkuppi tuli täyteen öljyä.
Onko se normaalia vai tuliko asennus virhe? Poltin käy kyllä normaalisti lukuun ottamatta kerran sammumista kun ei ilmeisesti saanut heti tarpeeksi öljyä vaihdon jälkeen.
Öljypolttimen suodatin?
3
872
Vastaukset
- 134563
problem, tuskinpa olet sitä öljynpintaa siinä kokoajan tarkkaillut, homma toimii, kun palti toimii.
- Jämä.
Näyttäisi olevan merkitystä öljyn pinnan korkeuteen lasikupissa.
Itselläni säiliö on alempana, katsoin jus lasikuppia jossa öljyn pinta oli 1/3 osa täynnä, ja viisari vihreän oikeassa laidassa.
Asennus kolme vuotta sitten.
Oilon Plus suodatus- ja ilmanpoistolaite, josta maksoin vuosi sitten 130 EUR
Asensin itse laitteen, mukana tulleen asennusohjeen mukaisesti.
Koska säiliö on alempana kun poltin, imukorkeus ei saa ylittää neljää metriä,
minulla noin 2,5 m ja putkipituus alle 6 m.
http://www.tkshuolto.net/tuotteet.htm
Esitteen ja manuaalin mukaan:
jos suodattimen alipainemittari ilmoittaa suodattimen täyttymisestä,
sen viisari siirtyy vihreältä punaiselle on suodatin vaihdettava
( yleensä kahden vuoden välein ).
Öljynpinnan korkeus ilmanpoistimessa voi vaihdella riippuen asennustavasta.
Täysin tiiviillä imuputkella säiliön ollessa korkeammalla kun poltin,
voi alempi öljykammio täyttyä kokonaan öljyllä.
HUOM! tämä ei ole vika, van näin tapahtuu, jos ilmaa/kaasua ei tule öljyn seassa.
Kun järjestelmään ilmaantuu taas ilmaa/kaasua, muodostuu alempaan kammioon ilmatasku.- geepeli
ei ole muuttunut suodattimen vaihdon yhteydessä vaan on maan alla niin kuin aina on ollut. Suodatin oli samoin (3 vuotta) 1/3 pinta ennen kuin vaihdoin suodattimen. Käynnistyessä suodatin täyttyi heti täyteen ja ei ole siitä laskenut ollenkaan. Tuota ei ole tarvinnut tarkkailla kovin tarkkaan kun suodattimen näkee jo ovelta asti missä on öljynpinta.
Eli edellä olevat väittämät ei pidä paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1833495Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3752197Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562176- 432042
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4291163Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59984