Mokkula liittymää etsin (käyttö lähinnä Tampereella). Nyt saisi Hulluilta Päiviltä Soneran verkon maksiminopeudella edullisesti. Tietääkö kukaan toteutuuko verkon max nopeus 3,6 Mbit/s Tampereella vaivattomasti?
Vaihtoehdoksi olen miettynyt DNA:n liittymää, sitä jossa nopeus jopa 10M. Toteutuuko tuo nopeus helposti Tampereella?
Tuo Sonera on kyllä sikahalpa vaikka DNA:n saisi puoleen hintaan/6kk.
Otan kommentteja vastaan.
Vaihtoehdoksi olen miettynyt DNA:n liittymää, sitä jossa nopeus jopa 10M. Toteutuuko tuo nopeus helposti Tampereella?
Tuo Sonera on kyllä sikahalpa vaikka DNA:n saisi puoleen hintaan/6kk.
Otan kommentteja vastaan.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Yhdenkään mokkulayhteyden maksiminopeus ei toteudu missään. Se ilmoitettu 3,6 on teoreettinen maksimi laboratorio-olosuhteissa. Käytännössä voit päästä keskimäärin 0,5-1,5 Mbit/s nopeuteen ja hetkittäin esim. yöllä sinne yli 3 Mbit/s. Mokkulan toimivuus on kuitenkin täysin riippuvaista "jumalista", nimittäin sen tukiasemaetäisyyden ym. kiinteiden ja ennustettavien seikkojen lisäksi nopeuteen vaikuttaa erittäin vahvasti se kuinka monta käyttäjää saman tukiaseman alueella on. Tätä et voi mitenkään testaamatta tietää. Itselläni Soneran liikkuvan laajakaistan keskimääräinen nopeus oli ensimmäiset 5 kuukautta n. 350 kbps ja nousi muuton jälkeen hieman yli Mbit vaikka verkon voimakkuus oli ensimmäisessä käyttöpaikassa parempi.
En suosittele mokkulayhteyttä ainoaksi yhteydeksi enkä lainkaan mikäli tarkoituksena on tehdä muutakin kuin lukea nettilehdet ja kirjoittaa sähköposteja. Youtube-videoiden latailu vie aika kauan eikä esim. YLE areenaa voi katsoa lainkaan kun sitä ei saa puskuroitua etukäteen. Warettaminen ei tietysti tulisi muutenkaan kysymykseen, mutta siihen negatiivisena lisäbonuksena vielä se, että liikkuva laajakaista-liittymissä rajoitetaan esim. torrent-liikennettä.
Siis summaten, en suosittele liikkuvaa laajakaistaa pääasialliseksi yhteydeksi paitsi esim. omalle äidilleni, jolle riittää kun saa nettilehdet luettua ja tarkastettua tv-aikataulut telkku.comista. Muiden kannattaa pidättäytyä lankaliittymissä ja käyttää mokkulaa siihen mihin se on tarkoitettu: väliaikaisliikenteeseen matkoilla. Halvalla ei saa hyvää ja yleensä poikkeuksellisen halpaan hintaan on joku syy. Tässä tapauksessa se on se, että ihmiset eivät jaksa reklamoida niin aktiivisesti kun hinta on kohtalaisen halpa.
Tässä nyt päivän testannut kovalla kädellä viime vuonna hankittua Sauniksen mokkulaa, jolla meinaan korvata arvokkaan ADSL:n toisessa kämpässäni. Kaksi konetta on moitteitta netissä ja dl-nopeus speedtestin mukaan noin 4,5 mbit. Torrentitkin liikkuvat varsin kelvollista vauhtia. Turha kai sanoakaan, että youtuben kanssa ei ole mitään ongelmia.
Soneran liittymistä ei ole kokemusta (vielä, meinaan Hulluilta päiviltä hakea koetikun), mutta yleisväite että mokkula ei missään tapauksessa soveltuisi ainoaksi nettiyhteydeksi on hevonpaskaa.
Itse en ostaisi Soneralta mitään.
Huonoja kokemuksia liittymistä ja asiakaspalvelusta.
Laskutusta voin kehua: laskuttavat vaikka liittymä
ei toimisikaan ja olisit sanonut sopimuksen irti.
Uskomattomalta kuulostaa, mutta pakko kai se on uskoa. Sulla on ilmeisesti käytössä se Saunalahden supernopea liittymä, jossa teoriassa voisi päästä 15 Mbit/s nopeuksiin? Sonerahan ei sellaista tarjoakaan, vaan 3,6 Mbit/s on maksiminopeus, jonka Soneran mokkulalla voi saada. Itselläni tuolla Soneran liittymällä on nopeudet keskimäärin siinä 100-300 Kbit/s, joka kyllä riittää surffailuun kunhan ei lataile mitään. Sitten kun on pakko jotain latailla, esim. juuri tänään latasin jotain päivityksiä koneelle, niin ei selailukaan onnistu. Suomi24:ää yritin saada pari minuuttia auki, mutta sitten luovuin latauksen ajaksi yrityksestä kun mozilla tarjosi vaan connection erroria =(.
Ja tämä kaikki Itä-Helsingissä yhteysohjelman näyttäessä verkoksi nopeinta 3,5G:tä ja verkon voimakkuudeksi täyttä 5 palkkia. Naurattaisi, jos ei vituttaisi niin paljon.
5-megainen, joka myytiin reilu vuosi takaperin 39,90 €/kk -pakettina "24-megaisen" — käytännössä 7-8-megaisen — ADSL:n kanssa. Mokkula siis todella saavuttaa usein lähes maksiminopeuden, mutta kiinteä jää siitä ⅔.
Helsingissä viime kesänä mokkulan nopeus oli reilut 2 mbit, mutta Tampereen seudulla ja 3G-pikkukaupungeissa se on ollut 4-5 mbit.
Saas nähdä mitä Soneran kokeilu tuo tullessaan. Jos nopeudet jäävät kuvaamiisi naurettavuuksiin, se tikku lähtee takasin oikein lujaa. Onneksi nykyään on tuo virallinen kokeiluaika.
Raportoi sitten tänne mitä Soneralle kuuluu. Saunalahden mobiililaajakaista on nettijuttujen perusteella huomattavasti parempi kuin Sonera. Harva kai kuitenkaan on molempien lafkojen asiakas samaan aikaan, eli vertaileva tutkimus on ihan mielenkiintoista.
että Soneralla ei ole jakoa. Nopeus ajankohdasta riippuen 0,6–1,3 mbit samalla kun Saunis pääsi haarukkaan 3,0–4,8 samassa paikassa (nimellisnopeus 5 mbit, Soneralla siis 3,6). Pingikin Soneralla 500:n vaiheilla, Sauniksella jopa alle 200.
Jos uudet kokeet toisessa paikassa ei tuota vähintään yli 2 megan yhteyttä, Sontara lähtee takasin.:(
Jos mokkuloiden nopeudet olisivat oikeasti sitä mitä väitetään, voisi hyvin kysyä miksi ne ovat niin paljon kiinteitä yhteyksiä halvempia. Siis mokkulahan on kaikin puolin ylivertainen lankaliittymään verrattuna: sitä voi käyttää missä tahansa, modeemilaite on huomattavasti pienempi ja helppokäyttöisempi, hinnat ovat naurettavan alhaiset jne. Siis jos oletetaan nopeuksien olevan edes lähes sitä mitä luvataan, on suorastaan hullua olla vaihtamatta adsl:ää mokkulayhteyteen. Mokkulayhteyden hinta-laatu-nopeus-suhde on niin ylivertainen, ettei koko vertailua kannata edes tehdä. Siis miettikää nyt, Saunalahdelta saa 15 megan mokkulayhteyden 15,90 euroa kuukaudessa ja Soneralta 3,6 megan yhteyden 9,90 kuukaudessa. Näyttäkää mulle mistä saa lankayhteyden tuolla hinnalla!
Mutta, mutta, mutta... Kuten yleensä, jos joku on liian hyvää ollakseen totta, ei se totta olekaan. Myös suurilla teleoperaattoreilla on fiksuja ihmisiä duunissa, jotka osaavat perusmatematiikan. He eivät todellakaan laske omia katteitaan myymällä samoja nopeuksia halvemmalla. Mikä se logiikka tässä mokkuloiden polkumyynnissä onkaan, se ei taatusti ole oman tuloksen huonontaminen. Todennäköisesti tavoitteena on saada ihmiset maksamaan samaan aikaan kiinteää yhteyttä ja mokkulayhteyttä. Se 9,90 kertaa 24 kuukautta on kuitenkin 237 euroa, ja mikä tärkeintä, asiakas saadaan sidottua Soneraan kahden vuoden ajaksi. Se on erittäin arvokasta noinkin kilpaillulla alalla.
Siis käytännössä toiveena on, että lankaliittymän omistaja ottaa mokkulan esim. mökkikäyttöön tjms. ja maksaa sitä halpaa hintaa joka kuukausi, vaikka käyttäisi yhteyttä vain 5-6 viikon verran vuodessa. Tätä tavoitetta tukee se, että mokkulayhteys ei oikeasti ole lähellekään niin hyvä kuin lankayhteys, eli harvalle käyttäjälle mokkula riittää ainoaksi yhteydeksi. Toteutuneet nopeudet eivät nettipalstojen perusteella ole lähellekään luvattua ja sopimusten rajoitusehdot mahdollistavat liittymien liikenteen rajoittamisen. Esim. Soneralla on 3 GB kuukausittainen siirtorajoituslauseke, jonka rajan jälkeen siis saavat leikata nopeuksia. Kun tätä aletaan soveltaa suuressa mittakaavassa, joutuu käytännössä suurin osa mokkuliittymän omistajista hankkimaan kiinteän yhteyden, jos ei heillä sellaista jo ole. Mokkulasopimuksesta ei kuitenkaan pääse irti, eli avot, tavoite saavutettu ja Soneralla on yhtäkkiä miljoona asiakasta, jotka maksavat sekä kiinteästä että mobiililiittymästä joka kuukausi.
>Esim. Soneralla on 3 GB kuukausittainen siirtorajoituslauseke, jonka rajan jälkeen siis saavat leikata nopeuksia.
Mistä tuon inhottavan lausekkeen löydän? Ei ainakaan Soneran sivuilta osunut silmään.
vielä tulee mieleen se, että monellakaan ei ole mitään hajua mokkulayhteyden jakamisesta useammalle koneelle, vaikka homma on ainakin Mac-puolella todella helppo. Luulen että muutamassakin perheessä on ostettu parille kolmelle koneelle omat mokkulayhteytensä enempi vähempi turhaan.
Soneran hinnastosta Datakuukausi hinnottelussa palvelukuvauksessa lukee, sisältää kohtuullisen määrän datasiirtoa, alaviitteessä tarkennetaan 3 Gt/kk sisältää sekä lähtevän että tuleva.
"Sonera Data Kuukausi -palvelu sisältää rajoittamattoman määrän tiedonsiirtoa kotimaassa laskutuskauden aikana."
Tämmösen kuvauksen löysin...
http://www.sonera.fi/puhelin_ja_liittyma/hinnasto/Tulosta.php?id=fi
Kohdasta Tiedonsiirtopalvelut --> Data kuukausi --> alaviite 8.
Data kuukausi on se peruspaketti, jonka ehdot (alaviite 8) koskevat kaikkia datapaketteja (Data Teho ja Data Teho Plus).
http://www.tietokone.fi/uutiset/sonera_haluaa_eroon_kokonaan_kiinteahintaisesta_mobiilidatasta
erilaista tietoa riippuen siitä mistä asiakas katsoo. "Rajoittamaton määrä tiedonsiirtoa" on tosiaan jotain ihan muuta kuin rajoittamaton määrä, joka on rajoitettu 3 gigatavuun.
Tällöinhän pitäisi olla voimassa se lauseke, joka on asiakkaalle edullisempi.
No, tänään Soneran jätkä kehui kuinka yhteyksien maksimi muuttuu kesäkuussa Tampereella 7,2 megabittiin ja että samalla nousee hullujen päivien tarjousliittymänkin maksimi. Kiva, kiva. Ongelmaksi saattaa tosin nousta se, että paketin Huawei E1552 näköjään pystyy vain 3,6 megaan...:/
Niin no, kuluttajan kannalta ongelmallista on se, että rajoittamatonta tiedonsiirtoa luvataan vain mainoksissa. Kaikki palvelusopimukset ja viralliset hinnastot, ja ylipäänsä kaikki laput, joilla on mitään merkitystä (=joissa on nimi alla), osaavat mainita tuosta kohtuukäytöstä. Itse en esimerkiksi huomannut kohtuukäyttölauseketta kun en viitsinyt lukea sitä sopimusta sana sanalta läpi. Oma moka tietysti eikä sillä nyt mitään käytännön merkitystä ainakaan toistaiseksi ole ollut (eivät kuulemma vielä ole ottaneet rajoitusta käyttöön), mutta periaate vituttaa. Soneran nettisivuilla hehkutetaan isolla rajoittamatonta tiedonsiirtoa ilman mainintaa kohtuukäytöstä, joka löytyy sitten vasta sopimuksesta. Toisin sanoen asiakas ehtii tehdä jo ostopäätöksen, joka sitten pitäisi pyörtää uuden informaation ilmaantuessa. Kusetuksen makuahan siinä toki on.
sinulta (heh heh) mutta sanoisin että käyttöjärjestelmällä ei juurikaan ole merkitystä tässä nettitikkuyhteysasiassa (olettaen että perusasetukset kunnossa). Yhteys on hidas tai nopea täysin riippumatta siitä onko sinulla käytössä Windows, Linux, Mac tai BSD. Ja mitä tulee näihin nettitikkujen kuukausihinnoitteluihin niin kyllä asia on niin, että nettitikkyhteyttä ei myydä huomattavasti alle kiinteän yhteyden ellei siinä ole ns. ikäviä taustalle piiloitettuja juttuja.
enkä ole tutkinut kuinka Windowsissa tai Linuxissa tehdään langaton verkko niin että se kone jossa on mokkulayhteys toimii tukiasemana. Sen tiedän kuinka se Macissa tapahtuu, ja homma käy tosiaan käden käänteessä.
rajoittamattomasta tiedonsiirrosta on karkea valhe, jos tiedonsiirto on rajoitettu. Tämä on hyvin yksinkertaista. Jo sanat rajoittamaton ja kohtuullinen ovat antagonistisessa ristiriidassa keskenään.