Katsokaapa Somalian karttaa;

vaikka Google earth'issä. Tarvitaan kommunistijoukkio, sika Siad Barre, joukkoineen että saadaan tuollainen helmi, Afrikansarvi vararikkoon, konkurssiin ja hajalle. Ei kai parempaa paikkaa kullan vuolemiseen ole kuin tuo niemi, Afrikan sarvi. Voi pyhät lehmät, vain kommunistirikolliset saavat tuollaisenkin mahdollisuuden pilattua..
3115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Afrikan sarvi on se Puntinmaa,josta Egyptin faaraoitten kulta kaikkien dynastioiden aikaan tuotiin. Puhutaan siis ajasta n. 6000 vuotta taaksepäin enimmillään. Että kyllä sieltä kultaa vuoltiin.
Sitä kultaa tuli sittemmin vuolemaan siirtomaavalta, asialla olivat niin britit,saksalaiset kuin italialaisetkin. Klaanihallinto ei kaatunut kolonialismiin,tosin se kovin notkahti kun brittien RAF pommitti maan keskukset kivikauteen. Hyvin kesti klaanihallinto Siad Barrenkin, Barrea tuki Neuvostoliitto kahdeksan vuotta vuodesta 1969 vuoteen 1977. Sen jälkeen Neuvostoliitto lopetti tukensa Barrelle. Vuoden 1977 jälkeen Siad Barre tukeutui Yhdysvaltoihin aina kukistumiseensa asti,vuoteen 1991. Yhdysvallat tuki Barrea viimeiset 14 vuotta, siis kuusi vuotta kauemmin kuin Neuvostoliitto. Yhdysvallathan toki tuki Barrea hyvää hyvyyttään ja ilman pyyteitä. Tokihan sen tarkoitus oli antaa Somalialle maailmanpoliisin oikeudet valvoa strategisesti tärkeää Afrikan sarvea ja hyödyntää alueen uraani vapailla markkinoilla myytäväksi. Yhdysvallat joutui lähtemään Somaliasta 1995 ja miksi se olisi siellä pysynytkään? Maa on sekasortoisessa tilassa,valtiota ei ole eikä sen talous ei pysty luomaan minkäänlaista teollisuutta. Alue on tarpeen tullen hallittavissa sotilaallisesti,uraani pysyy maan povessa ja laivoja rosvoavat merirosvot takaavat sekasorron jatkumisen. Yhdysvalloilla on juuri se tilanne minkä he haluavat jatkuvan,laivakaappaukset ovat pieni hinta siitä.

Kuka siis tarvitsi Siad Barren ja miksi? Yhdysvaltojen tukema Barren hallitus kaatui 1991, se neukkula kaatui samoihin aikoihin. Se neukkula luopui Barresta 1977,miksi Yhdysvallat luopui vasta 1991?

Kyllähän historiaa saa vähän venyttää mutta sinun historiankirjoituksesi pääkohdat ovat perusteettomia. Mikä lienee tavoitteesi,sitä en tiedä. Sen tiedän,että kirjoituksesi antaa sinusta melko mölön miehen vaikutelman. Tuohon ei olisi pystynyt edes Alexander Haig vaikka historiankirjoitus onkin osoittanut,ettei hän Yhdysvaltojen puolustusministerinä tiennyt missä Yhdysvaltojen sotilaat milloinkin olivat. Tästä on ihan amerikkalaisen oikeusistuimen päätös, Haig ei tiennyt contra-skandaalista eikä häntä siten voitu laittaa syytteeseen perustuslain rikkomisesta Nigaraguan tapahtumista. Kenties Haig ei tiennyt Somaliastakaan,kenties he tukivat Barrea 14 vuotta ihan vahingossa.

Äänestä
  • valitsemallasi tiellä. Tietenkään minua ei kiinnosta, ei tietenkään.

    Äänestä

asuisi täyspäisiä tavallisia ihmisiä, kommunistien sijaan, maa voisi olla todella vauras. Mutta kommunistisiat saavat kaikki sekaisin. Ja sitten lähtevät maailmanympärysmatkalla muiden maiden rahoilla. Aikamoista paskasakkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täyspäinen mies ! kirjoitti:

vaikka Google earth'issä. Tarvitaan kommunistijoukkio, sika Siad Barre, joukkoineen että saadaan tuollainen helmi, Afrikansarvi vararikkoon, konkurssiin ja hajalle. Ei kai parempaa paikkaa kullan vuolemiseen ole kuin tuo niemi, Afrikan sarvi. Voi pyhät lehmät, vain kommunistirikolliset saavat tuollaisenkin mahdollisuuden pilattua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu