vaikka Google earth'issä. Tarvitaan kommunistijoukkio, sika Siad Barre, joukkoineen että saadaan tuollainen helmi, Afrikansarvi vararikkoon, konkurssiin ja hajalle. Ei kai parempaa paikkaa kullan vuolemiseen ole kuin tuo niemi, Afrikan sarvi. Voi pyhät lehmät, vain kommunistirikolliset saavat tuollaisenkin mahdollisuuden pilattua..
Katsokaapa Somalian karttaa;
Täyspäinen mies !
3115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Afrikan sarvi on se Puntinmaa,josta Egyptin faaraoitten kulta kaikkien dynastioiden aikaan tuotiin. Puhutaan siis ajasta n. 6000 vuotta taaksepäin enimmillään. Että kyllä sieltä kultaa vuoltiin.
Sitä kultaa tuli sittemmin vuolemaan siirtomaavalta, asialla olivat niin britit,saksalaiset kuin italialaisetkin. Klaanihallinto ei kaatunut kolonialismiin,tosin se kovin notkahti kun brittien RAF pommitti maan keskukset kivikauteen. Hyvin kesti klaanihallinto Siad Barrenkin, Barrea tuki Neuvostoliitto kahdeksan vuotta vuodesta 1969 vuoteen 1977. Sen jälkeen Neuvostoliitto lopetti tukensa Barrelle. Vuoden 1977 jälkeen Siad Barre tukeutui Yhdysvaltoihin aina kukistumiseensa asti,vuoteen 1991. Yhdysvallat tuki Barrea viimeiset 14 vuotta, siis kuusi vuotta kauemmin kuin Neuvostoliitto. Yhdysvallathan toki tuki Barrea hyvää hyvyyttään ja ilman pyyteitä. Tokihan sen tarkoitus oli antaa Somalialle maailmanpoliisin oikeudet valvoa strategisesti tärkeää Afrikan sarvea ja hyödyntää alueen uraani vapailla markkinoilla myytäväksi. Yhdysvallat joutui lähtemään Somaliasta 1995 ja miksi se olisi siellä pysynytkään? Maa on sekasortoisessa tilassa,valtiota ei ole eikä sen talous ei pysty luomaan minkäänlaista teollisuutta. Alue on tarpeen tullen hallittavissa sotilaallisesti,uraani pysyy maan povessa ja laivoja rosvoavat merirosvot takaavat sekasorron jatkumisen. Yhdysvalloilla on juuri se tilanne minkä he haluavat jatkuvan,laivakaappaukset ovat pieni hinta siitä.
Kuka siis tarvitsi Siad Barren ja miksi? Yhdysvaltojen tukema Barren hallitus kaatui 1991, se neukkula kaatui samoihin aikoihin. Se neukkula luopui Barresta 1977,miksi Yhdysvallat luopui vasta 1991?
Kyllähän historiaa saa vähän venyttää mutta sinun historiankirjoituksesi pääkohdat ovat perusteettomia. Mikä lienee tavoitteesi,sitä en tiedä. Sen tiedän,että kirjoituksesi antaa sinusta melko mölön miehen vaikutelman. Tuohon ei olisi pystynyt edes Alexander Haig vaikka historiankirjoitus onkin osoittanut,ettei hän Yhdysvaltojen puolustusministerinä tiennyt missä Yhdysvaltojen sotilaat milloinkin olivat. Tästä on ihan amerikkalaisen oikeusistuimen päätös, Haig ei tiennyt contra-skandaalista eikä häntä siten voitu laittaa syytteeseen perustuslain rikkomisesta Nigaraguan tapahtumista. Kenties Haig ei tiennyt Somaliastakaan,kenties he tukivat Barrea 14 vuotta ihan vahingossa.
valitsemallasi tiellä. Tietenkään minua ei kiinnosta, ei tietenkään.
asuisi täyspäisiä tavallisia ihmisiä, kommunistien sijaan, maa voisi olla todella vauras. Mutta kommunistisiat saavat kaikki sekaisin. Ja sitten lähtevät maailmanympärysmatkalla muiden maiden rahoilla. Aikamoista paskasakkia.