ruveta pitämään turpaansa kiinni. Nyt on pääkepu ja suurin roisto sellaisessa
kusessa ettei auta muistamattomuus eikä valeet, HALLITUKSEN EROTTAVA!!!!!
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen KMS-yhteyksistä paljastui uutta tietoa/1135256070879
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135256070200.jpeg
Eiköhän ole jo aika kepuleitten
12
142
Vastaukset
- realisti...
Johan on jätkä täysi nulju.
Eipä tainneet Keskustalaiset millaisen kieron valitsivat johtajakseen.
On se Vanhanen vaan niin tyhmä ettei se edes ymmärrä itse erota.- hihi hih
Yhdeksän minuuttia meni vastatessasi itsellesi, aika hyvä:-)
- hih hih
ruveta pitämään turpansa kiinni. punikkien vaaliraha vuotaa kuin seula ja muistamattomuus rehottaa Kiljusen kirppuliiteriin asti. heinähäntä ja muut toverit saivat samasta kassasta kymmeniätuhansia mutta muisti on uuno turhapuron muisti.
- Vanha Kankinen
ongelma Vanhaselle.
Vanhasen ongelma on tunnistaa oikea ja väärä.Jos Vanhanen pystyisi toimimaan ja käyttämään harkintakykyään asemansa vaatimalla tavalla, jossa noudatetan ministerivastuulakia tai hän aiemmin olisi noudattanut virkamiehelle asetettuja velvoitteita, jotka myös on lakiin kirjattu, - niin Vanhaselle ei olisi aiheutunut minkäänlaisia ongelmia selvitä ministerin tehtävästään.
Ironisinta tässä Vanhasewn tapauksessa on median osuus.
-Alussa Vanhasta pidettiin miehenä,johon media ei saa otetta ja nyt asiat ovat juuri päinvastoin. - Artsi M.
lähtee lätkimään politiikasta, käry alkoi käymään. Vanhanen on historiamme huonoin pääministeri, Jäättenmäki olisi ehkä ollut vielä huonompi, mutta sai niin äkkiä kenkää, että vertaileminen olisi epäreilua ja kuin kepulainen piikkihiihto.
- noin-
SDP ja Vasemmistoliitto eivät edelleenkään ole antaneet minulle kattavaa tietoa heidän puoluerahoituksesta ja erilaisista kytköksistä vaikka avoimessa yhteiskunnassa se pitäisi olla itsestään selvyys. Selvityksissä näkyy julkinen osuus mutta kaikki muu on hämärän peitossa kuin Joulupukin persesilmä yön hiljaisina hetkinä. Miksi?
Olisiko veijareiden syytä erota?- sdpeekö
... vieläpä EDUSKUNNASSA, että ei tiedä SAK.n rahoituksesta SDP:lle ja että on kai sieltä soppatykki ollu lainassa. SIIS TÄYTTÄ VALHETTA EDUSKUNNASSA !!! Kun asia paljastui niin JUTTA ei tullut haastetteluun vaikka JOUKO SKINNARI kävi kahdesti pyytämässä !!!
- Hyvätuloisten kapina
sinulta. Mitä tuo vaaliraha on vaikuttanut hallitusohjelmaan?
Käsittääkseni Saunamäki ja kumppanit ovat hyvätuloisia ja rikkaita.
Hallitusohjelmassa on päähuomio pienituloisissa, eläkeläisissä ja sosiaalisissa tulonsiirroissa. Nuo vaalirahoittajat eivät kuulu noihin ryhmiin.
Itse asiassa hyvätuloisille on tällä vaalikaudella tullut sitten Ahon hallituksen pienimmät veroalennukset. Jos Vanhanen olisi korruptoituntu nyt olisi annettu suurimmat veronalennukset Suomen historian aikana. Nuo rahoittajat eivät ole kuitenkaan saaneet kuin muutaman satasen verohuojennuksen vuodessa. Lipposen hallituksen aikana annettiin tonnien verohuojennukset.
Sitävastoin pienituloiset ja tulottomat ovat saaneet 150- 500 euroon kuukaudessa, riippuen siitä mitkä etuudet sattuu samalle ihmiselle. Pienituloinen perheellinen jolla on opiskelijoita on hyötynty kaikkein eniten.
Kunnallisveron perustulovähennys laski pientuloisen verotusta jopa 7%-yksikköä. Pieneläkeläisen verotus laski jopa 12%- yksikköä. Lisäksi pieneläkeläinen sai peruseläkkeeseen korotuksen 150 euroa kuukaudessa.
Hallitusohjelmassa oli myös perustyöttömyyskorvauksen korotus jonka Sosialidemokraatit tyrmä'sivät oman korruptoituneisuutensa vuoksi, koska SAK (Vaalirahoittaja) ei sitä hyväksynyt. Tuo korotus ei olisi ollut SAK:n työttömyyskassojen edun mukainen. Sak pelkäsi että heidän omien työttömyyskassojen jäsenmäärä vähenee jos ilman kassan jäsenyyttäkin saa toimeentulon turvaavan työttömyyskorvauksen. Tässä on esimerkki korruptiosta.
On hyvin vaikea vetää johtopäätöstä tällä politiikalla siitä että Vanhasen ja Keskustan saama vaaliraha olisi vaikuttanut hallituksen ja Keksustan harjoittamaan politiikkaan. Eli on aika kaukaa haettu se että tuo vaalirahoitus olisi korruptoinut Keskustaa.
Nuo vaalirahoittajat saattaisivat olla hyvinkin tyytymättömiä Keskustaan jos niiden rahoituksella on olisi haluttu vaikuttaa niiden omiin etuihin. Mutta kun tietää noiden rahoittajien taustata, mistä ne on lähteneet, ne on ollet köyhiä ihmisiä, niin en pidä mahdottomana että juuri Keskustan vaaliohjelma olisi saanut nuo rahoittajat liikkeelle, siinä tarkoituksessa että ihmisiä pystytään auttamaan silloin kun ihmiset apua tarvitsevat. Silloin kun ihminen ei omilla toilmillaan pysty tulemaan toimeen. Sukari ja Ylisaunamäki ovat molemmat kokeneet myös köyhyyden ja sen mitä elämä on kun ihminen jätetään perusturvan ulkopuolelle.- !!!!!!!!!!"""""!!!!!
Korruption raja voi ola se että jos rahoittaja on SAK niin sen etujen työttömyyskassojen etujen ajaminen ei olisi korruptiota. Sehän on sitä puhetaimmillaan. Raha SAK>äänitorvi eduskunnassa. On jopa valmis yllyttämään yleislakkoon jos SAK:n etuja yritetään edes heikentää.
- ?????????????
!!!!!!!!!!"""""!!!!! kirjoitti:
Korruption raja voi ola se että jos rahoittaja on SAK niin sen etujen työttömyyskassojen etujen ajaminen ei olisi korruptiota. Sehän on sitä puhetaimmillaan. Raha SAK>äänitorvi eduskunnassa. On jopa valmis yllyttämään yleislakkoon jos SAK:n etuja yritetään edes heikentää.
joka nyt on julkaistu sisälsi hyvän viestin!!!
"..Nyt on mahdollista saada Parempi hallitusohjelma kuin edellinen oli.."
Todella se on ullut parempi. Joku varmaan luuli että tuo sähkäposti olisi viimeinen niitti todisteena korruptiosta, mutta se vapautti Vanhasen korruptioepäilyistä. kaikista korruptioepäilyistä.
Ylen Ykkösaamussa korruptiuonvataisen liikeen puheenjohtaja ajaa linjaa jolla vaalirahoituksen korruptoitumiskynnyksestä tulis mielipideasia. "Jos siltä näyttää..." Eihän laki voi ola niin että jos hesari haluaa alkaa näyttämään että voisi ola korruptiota niin se on korruptiota.....eihän se voi olla laki. laki pitää aina nojata pitäviin näyttöihin.
- masapoju täys kuse..
matti vanhasen on TÄNÄÄN jätettävä hallituksensa ero ilmoitus Suomen Tasavallan Presidentille Tarja Haloselle!! Tässä ei enään selitykset ja lisä VALHEET auta!!
tervemenoa masapoju jätteenmäen klubiin!!- !"!"!""!"!""!"!
"Nyt on mahdollisuus saada aikaiseksi parempi hallitusohjeölma kuin edellinen oli"
Näin ja tuo Denareita sapettaa.
Vanhase halliutksen on jatkettava poikkeislailla yli vaalien. Toinen vaalikausi perään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922157Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n442117Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571033- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910