villiheinä valtaa KARVIAISpensaat

Sirkku5

Miten ihmeessä pääsen eroon juolavehnästä karviaspensaiden alla...sieltä piikkisten puskien alata on hankalaa repiäkin.

4

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile tätä! Minä olen tehnyt muutamille ruusupuskille näin. Leikkaa katekankaasata, tai mustasta muovista sopivan kokoinen pyörylä. Minä olen käyttänyt tyhjiä turvesäkkiä, musta puoli ylöspäin. Leikkaa yhdeltä sivulta ympyrän keskiosaan asti auki, että saat laitettua pyörylän pensaan alle. Asettele mahdollisimman tarkasti, käytä saksia tarvittaessa. Peitä sitten pyörylä tukevasti maahan, mullalla, soralla katteella, murskeella. On heti siisti, ja vuoden päästä ei heinän heinää. Minulla ainakin on toiminut ruusupuskissa hyvin, ovat siistit, eikä kasteluunkaan vaikuta, kyllä se noin iso kasvi sen kosteutensa ottaa. Ja katekangas läpäisee vedenkin. Mutta minä olen uusiokäyttänyt turvepusseja. ei tule kuluja.
      Tietenkin voit myös myrkyttää, mutta minä yleensä vältän niitä myrkkyjä viimeiseen asti, kuokka on aina parempi vaihtoehto rikkaruohoille. Ja myrkyt on kauhean kalliitakin. Onnistumisia sinulle, ja hyvää kevättä!

    • pois-

      ei ole mikään ihme homma.

    • hesarit uusiokäyttöö

      Hei

      Minä olen käyttänyt katteena sanomalehtiä. Olen kastellut sanomalehdet ja painellut ne mahdollisimman lähelle tyviä. Sitten peittänyt ne ruohonleikkurin kerulista tulleella heinällä.
      Lehtiä pitää olla aika paljon, että tulee tarpeeksi paksu kerros. Noin 10 hesatia.
      Ne maatuu sinne aikanaan, eivät estä kastelua.

      • käy

        Riittänee kun kerran kesässä käsin poistaa varovasti kaikki heinät pensaan juurelta. Maatalouskaupoista saa asiallisia käsineitä suojaksi. Sitten vaan polvilleen pensaan viereen ja kitkemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5479
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1866
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe