"..pitäisikö ottaa yhteyttä lääkäriin vai seurailla aluksi? onko tietoa mitä voisi olla? .."
Tuossa ote yhdestä keskustelusta.
Miksi ihmeessä ihmiset kysyvät lapsen terveyteen liittyvistä asioista netistä, anonyymeilta keskustelupalstoilta, joissa vastaukset voivat olla ihan puuta heinää, tietämättömyyttään tai ilkeyttään..
Kyllä näissä asioissa kannattaa vastausta kysyä vaikka ihan mistä muualta vain.. eihän tuo ole hankala asia soittaa neuvolaan, terveyskeskukseen, päivystykseen.. jne!
Parempi katsoa kuin katua.. onhan näitä surullisia tapauksia maa pullollaan, kun hoidon lykkäyksen takia on lapsia ja aikuisia menehtynytkin!
Nimim. kokemusta on :( ... mummoni 61v, ikänsä terve, kaatui kotonaan ja löi päänsä.. taju lähti hetkeksi, mutta väitti että kaikki on hyvin, vähän vaan kopsahti, ei lähde lääkäriin.. saatiin kuitenkin lähtemään kun olo alkoi parin tunnin päästä heiketä, sai heti sairaalassa sitten sai aivoinfarktin ja kuoli. Tukos oli ehtinyt kehittyä niin laajaksi!
Setäni 34v valitteli mahakipua "mahatautia tämä vain on", eikä lähtenyt lääkäriin.. illalla oli henki pois, raju vatsakalvontulehdus ja vatsa repesi..
Vaikka nämä omakohtaiset kokemukset ovatkin sattuneet aikuiselle, kirjoitin ne siksi että koskaan ei voi tietää vaikka hoidotta jäämisellä olisi ikävämpikin seuraus..
Miksi??
Abilane
1
369
Vastaukset
- äiti kolmelle..
ihmetellyt minäkin, sama koskee mm. Odotuspalstaa, kysellään sieltä asioita, sellaisia joiden puitteissa itse olisin jo äitiyspolilla tarkistuttamassa tilanteen. (toki yksityiselle lääkäriasemallekin voi mennä).
Pediatrimme sanoi kerran että ei ole olemassakaan ns. turhaa lääkärikäyntiä, etenkään kun on lapsesta kyse. Ja näin se minustakin on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794343Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt222793Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242708Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172469Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122454Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6322026MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141965Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321836