Eli oon myyntifirmas töissä missä voi valita kiinteepalkka ja pienempi provikka tai iso provikka ilman kiinteetä.. itselläni on iso provikka (pelkäl provikal siis) ja oon huomannu kaikkien niin tekevänki, jotka osaa myydä meidän tuotteita.. tänään huomasin, että monet laskuttaa provikoissa toisen (omien) yritysten kautta ja pomo selitti minulle, että esim. jos tienaat nettona 2000e nii oman yrityksen laskutuksella se on sitten 2600e.. sain vielä semmosen käsityksen pomolta, että se olisi heille helpompi duuni maksaa vaan lasku minulle kuin maksaa moneen eri paikkaan eli vähemmän säätöö.. eli oon siis ymmärtäny, että laskuttamalla itse joutuu näkee enemmän vaivaa ja paperihommia mutta saa jonku verran enemmän rahaa itselleen..
Nyt kysynkin asiasta tietoisilta onko kate parempi kaikkien paperi ja verohommien jälkeen perustamalla itse oma yritys vai jatkanko samaan malliin et pomo maksaa?
Sitte vielä.. viekö paljon aikaa ja vaivaa yrityksen perustaminen (oy.. oon miettinyt) ja mitä pitää lisäksi huomioida?
Kiitos jos jaksat auttaa ja avartaa :)
Nyt kysynkin asiasta tietoisilta onko kate parempi kaikkien paperi ja verohommien jälkeen perustamalla itse oma yritys vai jatkanko samaan malliin et pomo maksaa?
Sitte vielä.. viekö paljon aikaa ja vaivaa yrityksen perustaminen (oy.. oon miettinyt) ja mitä pitää lisäksi huomioida?
Kiitos jos jaksat auttaa ja avartaa :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
rupea yrittäjäksi ellei rahaa tule paljon enemmän kuussa kuin nyt. Yrittäjänä joudut itse maksamaan verot,eläkemaksut jne... sairaslomista et saa palkkaa ja muutkin edut voit unohtaa...
OY ei ole edes järkevä tolla rahasummalla, eli Tmi olis järkevämpi/yksinkertaisempi. Toisekseen jos teet yrityksenä tai toiminimellä vain yhdelle yritykselle töitä, niin verottaja katsoo sen työsuhteeksi=ongelmia verottajan kanssa.
Kolmanneksi, tuo 2600eur on pikkusumma, sun pitäs laskuttaa ainakin 40000-5000eur/kk jotta sulle jäisi jotain elämiseen. Ne kulut voi yllättää mitä kaikkea sen yrittäjän pitääkin maksaa.
olettaen että tämä kirjoitus ei ole vain provo... Jos et laskuta ketään muuta kuin yhtä firmaa, niin verottaja tulkitsee takuu varmasti sen työsuhteeksi, vaikka olisit perustanut minkä firman sitä tekemään ja silloin on kyse työnantajamaksujen kiertämisestä.
miten helvetissä tää nyt vois provo olla..haloo...
Kiitos kaikille vastaajille, tästä sai luettua sivullinen hyvää tietoutta!
Tutustu yrittäjille suunnattuihin lyhytkursseihin http://www.koulutus.fi/__yrittäjä___.html !
jos olet palkkalainen:
- saat ruoka/päivä rahaa
- km korvauksia
- palkasta kertyy eläkettä juuri sen mitä tienaat = hyvä eläke
- lomarahat, pekkapäivät
- sairaslomalta palkka
- ei kotitöitä, konttoritöitä, paperien pyörittämistä
yrittäjänä:
- maksat itse eläkkeen, siis mitä enempi maksat yel:liä sitä parempi eläke...minimi maksuilla eläke maksu on noin 1600euroa/vuosi. jos tienaat 40 000euroa vuodessa niin jos maksat yelliä sen mukaan maksat noin 8000euroa/vuosi yelliä. Monet yrittäjät maksa ton minimi maksun 1600e/v
- ei lomarahaa, saikkurahaa tai tuleehan ne jos maksat yel-maksua sen 8000 e/vuosi
- pakolliset vakuutusmaksut, riippuu alasta mutta helposti noin 1000 - 1500e /vuosi
- maksat kirjanpitäjälle noin 1000e/vuosi
- otat kaikesta vastuun
- teet ylimääräisiä paperitöitä, selvittelyä
- asiakkaat voi unohtaa sut samantien...esim: jos teet yhdelle asiakkaalle ja mokaat jotain, niin asiakas dumppaa sut helposti ja olet tyhjän päällä.
- vaikea saada sopimus asiakkaita ...ainakaan pitkäksi aikaa
Valitse kumpi olisi se sun juttu... Mutta itse en lähtisi yrittäjäksi jos tienestit olisi vain 2600e/kk jos joutuisi tekee samantyön kuin 2 000e/kk palkoillinen. Suhde on ihan väärä ja en ihmettele että alan osaava MYYNTIMIES ehdottaa sulle tuollaista. Mulla oli melkeinpä vastaavanlainen tilanne palkka oli 2000 e/kk ja kun itse omatoimisesti lähdin yrittäjäksi ja "asiakkaat" pysyivät samana, niin OY:ssä palkka pysyi samana, MUTTA laskutus kuukaudessa on 5 000 - 12 000euroa. Mieti asiaa pitenpään....ja kysele neuvoja !