nyt kun työväesto on alkanut omalla toiminnallaan rikkomaan yhteiskuntarauhaa on perheleipureilla. kotiteurastamoilla kyläkaupoillla iskun paikka vallata tilaa suomalaisten ruokapöydissä itse boikotoin jo isoja elintarvike ja kauppa yrityksiä koska ovat epäluotettavia. ja työläisille tiedoks suomessa on jo kolminkertanen palkka siihen nähden mitä saatta aikaan siks suomessa on kaikki niin kallista.
yrittäjillä iskun paikka
nerous
9110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
palkkataso ei ole länsimaisittain verrattaessa mitenkään korkea, mutta silti meillä on monet tuotteet kalliimpia kuin muualla läntisessä maailmassa. Selitys ei löydy myöskään verotuksen korkeudesta. Nytkin eurooppalaisten vertailun kestävää yritystysveroa on sunniteltu laskettavaksi 22 prosenttiin, mikä olisi läntisen Euroopan toiseksi alhaisin Irlannin jälkeen.
Erityisen selkeä ero hintatasossamme on ollut nimenomaan elintarvikkeiden kohdalla. Tässä ei ole auttanut edes alvin selvä alennus. Kaupan kilpailu on ollut heikkoa, jalostusportaat vetävät välistä ja tuottamis- sekä logistiikkapäässä on kustannustehottumuutta, mikä johtuu suurelta osin idioottimaisesta maatalous- ja aluepolitiikastamme.
suomen ongelmana olematon kilpailu niin työssä kuin maataloudessa. siis tarkoitin että työ tehoon nähden suomessa on kolminkertainen palkkataso johtuu siitä että liitot vaativat sille leipurille joka leipoo yhden leivän minutisa saman palkan kuin sille joka leipoo kaksi leipää. ja sehän ei suomessa onnistu että yrittäjä sanoo irti tämän yhden leivän leipurin ja palkkais tilalle kahden leivän leipurin.
Kyllä sen leipurinkin pitää saada sellaista palkkaa jolla on mahdollisuus tulla toimeen.
Monesti leipurille joudutaan maksamaan asumistukea ja toimeentulotukea koska palkka ei yksinkertaisesti riitä elämiseen.
10e tuntipalkka ei ole paljon ja sekin vielä osa-aikaisena.
Asumistuet ja toimeentulotuet on piilotukea yrittäjälle ja vuokranantajalle.
Suomessa on tukia tuen perään ja lisää tulossa risunpolttotalkootuet.
perunat maksaa 35centtiä kilo että hyvin tulee laiskempiki päivärahalainen syöneeks vaikkei joka vuosi etelän matkalle pääsiskään
Perunat maksaa tukien kanssa noin 3,5e kilo veronmaksajalle vaikka sais vain noutaa torilta ilmaiseksi.
harva perus duunari ei maksa centtiäkään maataloustukia se on kaikki teijän sosiaalitukea mitä mitä maatalouteen maksetaan. en kannata maataloustukia mutta suomalaisella työmoraalilla sama raha menis kelan kautta samaan osoitteeseen eri muodossa vaan ei leipänä vaan viinana ja kaljana
Toisille perunat maksaa se 35 senttiä kilo ja toisille tukien jälkeen 3,5euroa kilo.
Joku peräti saa tukien kera sen 3,5euroa kilo kun vain kaivaa sen maasta.
Laskutapoja on monenlaisia,ja kaikki todistettavasti oikeita.
saada enemmän palkkaa kuin muualla, koska niistä maksetaan kepulaisten kansalliset tuet. Aika yksin kertaista vai mitä? Muualla eivät joudu moista skeidaa maksamaan ja ostovoima on parempi. Saako virolainen kauppias samat tuotot kuin suomalainen;-)))
paljonko maksat maataloustukia