Tarvitsisin apua tämän javan kanssa. Olen jo ladannut jdk:n. Osaan kyllä kirjoittaa tämän hello wolrdin, mutta mitään muuta en sitten osaakaan. Eli miten se käännetään ja suoritetaan?
Tarkat ja yksityiskohtaiset ohjeet,kiitos! Kiitän jo valmiiksi kaikista vastauksistanne.
Aloittelija
5
775
Vastaukset
- Jaavan ihmisapina
Kääntämisen voisit tehdä komentokehotteesta ohjelmalla javac joka ilman parametreja kutsuttuna tulostaa ohjeita. Käännettävän tiedoston nimi voidaan antaa parametrina.
Java-ohjelma voidaan suorittaa komentokehoitteesta ohjelmalla java joka myös ilman parametreja tulostaa ohjeita. Ajettavan luokan nimi voidaan antaa parametrina.
Esimerkiksi
javac esimerkki.java
java esimerkki- multi-aloittelija
Mutta kun menen cmd:hen ja kirjoitan javac x.html (mikä on tiedoston nimi jonka haluan kääntää), se sanoo että "javac" is not recognized as a internal or external command, openable program or a patch file.
MItä teen? - ilmainen palvelijasi
multi-aloittelija kirjoitti:
Mutta kun menen cmd:hen ja kirjoitan javac x.html (mikä on tiedoston nimi jonka haluan kääntää), se sanoo että "javac" is not recognized as a internal or external command, openable program or a patch file.
MItä teen?1. Etsi javac.exe-ohjelman sijainti. Esimerkiksi Windowsin etsi-toiminnolla.
2. Aseta järjestelmäsi polkuun javac-ohjelman sijainti. Vaihtoehtoisesti voit käynnistää ohjelman kirjoittamalla sen sijainnin ennen ohjelman nimeä. Esim. jos javac on hakemistossa c:\java\ niin kirjoita
c:\java\javac
3. Nimeä itse kirjoittamasi ohjelman tiedosto uudestaan X.java:ksi. Muuta myös ohjelmassasi olevan luokan nimi isoksi X:ksi (class X { jne.).
4. Mene komentorivillä siihen hakemistoon missä tuo X.java on.
5. Kirjoita komentoriville c:\java\javac X.java (vaihda javac-ohjelman polku tietysti oikeaksi).
6. Jos ohjelmassasi oli virheitä saat virheilmoituksen. Jos kaikki meni niin kuin pitää niin samaan hakemistoon ilmestyi tiedosto X.class.
7. Suorita ohjelma kirjoittamalla komentorivillä java X. Saattaa olla mahdollista että joudut lisäämään myös tuon java:n eteen polun missä java.exe on.
8. Ihaile komentoriville ilmestynyttä tekstiä "Hello world!" ja ajattele kuinka valtavat mahdollisuudet sinulle avautuukaan nyt kun olet oppinut kesyttämään ja komentamaan tätä tietokoneeksi kutsuttua huikeaa vekotinta :)
- nyt ½ vuotta javalla
Tampereen teknillisen yliopiston avoin oppimisympäristö: http://javala.cs.tut.fi/welcomePage.do
Tuota kun lukee ja tekee samalla tehtäviä, niin vähitellen kyllä oppii...
Jyväskylän yliopiston ohjelmointikurssi: http://users.jyu.fi/~vesal/kurssit/ohjelmointi1/2008/
Tuoltakin löytyy hyvin materiaalia.
Loppuhan on ihan omasta motivaatiosta kiinni. Ei ohjelmointi vaikeaa ole, mutta vaatii kyllä kiinnostuneisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088