on tänään liikkeellä eli kaikki joilla ei ole esimiesasemaa ja ovat silti kaupassa töissä tänään, ovat halveksittavia rikkureita.
En usko että työnantajakaan pystyy rikkurityövoimaansa arvostamaan, nauravat selän takan ja käyttävät hyväkseen..
En usko että työnantajakaan pystyy rikkurityövoimaansa arvostamaan, nauravat selän takan ja käyttävät hyväkseen..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sen verran kunnioitan ja tuen lakossa olevia, etten mene mihinkään kauppaan tänään. Olin kävelyllä ja Sittariin ainakin lappasi väkeä..ulkona lakkovahdit näyttivät jakavan sisälle meneville jotain lappusia.
Rikkurit ovat kyykäärmensikiöitä ja ihmiset jotka käyvät tänään kaupassa, ovat samaa kastia.
Laman aikana lakkoilu on ihailtavaa, on saatu aikaan mm maineen menetys ja paperialalla Suomen markkinaosuus romahti.
Suomessa on paljon ihmisiä joilla suuret velat ja ei käytännössä tuloja, jolloin bioroskis on heille paikallinen sittari.
Siksi minusta on yksilönvapautta päättää itse haluaako olla riistämässä ns ammattiliiton suuripalkkaisten pomojen toimesta lisää rahaa ja siten saada aikaan hintojen nousua joka eniten tuntuu juuri pientuloisille.
Olen ylpeä niiden ihmisten puolesta jotka käyttävät omaa harkintaansa ja ovat töissä. En kutsuisi heitä rikkureiksi vaan hienoiksi ihmisiksi, joilla osalla on oma leipä kiinni työnteosta
Kolminkertainen huraa heille: HURAA HURAA HURAA
niin.. jos kyseessä olisi esimerkiksi joukkoirtisanomiset, irtisanomiset vähemmistöön kuulumisen takia tms pitäisin lakkoa oikeutettuna enkä silloin katsoisi lakkoon osallistumatta jättämistä sankaritekona.
Lähdenkin tästä ostoksille.
Viimeinen paperialan työnseisaus johtui työnantajan työsulusta, jos nyt oikein muistan ja muutenkin todella säälittävä vertaus paperimiesten ja kaupan työntekijöiden ansiotuloista.
Porvarina varmaan tunnet sanan ahneus ja se juuri vaivaa kaupan työnantajapuolta. Suomessa ei ole ketään muuta ammattiryhmää työnantapuoli riistänyt niin tehokkaasti kuin myyjien.
Mene sinä ostoksille, näytä miten toimii tyypillinen itseään ajatteleva ahne porvari, joka on tottunut myös omassa elämässään käyttämään ihmisiä häikelemättömästi hyväkseen.
Minä en ole kaupan työntekijä, mutta minä osaan ajatella myös niitä ihmisiä jotka ovat palkkakuopassa ja en mene tänään kauppaan.
Voimia teille kaupan työntekijät, minä arvostan raskasta työtänne, olemattomalla palkalla, toisin kun jotkut itsekkäät ihmiset.
Viimenen ja viimenen.. ahtaajat ehti ensin pilaamaan Suomen maineen.
Jos porvari on ihminen jolla on aivot ja hän niitä käyttää, olen silloin porvari. Olen tottunut taksvärkkihenkeen, enkä ole ahnehtinut, ainakaan silloin kun kansakunnan talous on pahiten ruvella.
Häikäilemättömintä käytös on näillä muka työntekijöiden puolta pitävillä suurpalkkaisilla ay-pomoilla joilla vain eurot kiiltävät silmissään. He käyttävät oppimattomia jäseniään surutta hyväkseen, taistelevat vain jotta saavat nimensä julkisuuteen unohtaen okonaan miksi he ovat siinä asemassa johon heidät on valittu, he saavat aikaan lakon kiistelemällä verisesti hyvin pienestä korotuksesta, heille koko alan korotukset eivät vastaisi kuin muutaman tunnin palkkaansa.
Ahneus on se joka saa ay-pomot ajamaan etuaan, ei työntekijöiden etua.
Voimia teille jotka valitsette seuraavat edustajanne ajamaan etuanne, ajamaan palkankorotuksia silloin kun sen aika on ja olemaan mukana nostamassa Suomea suosta kun sen aika on.
Voi reppanaa, kaupat ovat tahkoneet huimia tuloksia, huolimatta siitä että lama makaa päällä. Silti se ei voi maksaa kaupanalan henkilöstölle palkkaa, millä ihmiset tulisivat toimeen.
Tässä maassa työntekijällä ei ole tällähaavaa mitään arvoa, työnantaja käyttää häikäilemättömästi hyväkseen taantumaa ja yrittää kaikin keinoin riistää tytöntekijöiden oikeuksia.
Joten jos tässä joku ahne on niin se kyllä löytyy sieltä työnantajapuolelta.
Sinun ei varmaan tarvii kitua 1200€/kk kun on varaa paukutella henkseleitä täällä.
Jos pieni (lisä)summa tekee ay-herrat onnelliseksi ja saa tuntemaan onnistumisen riemua niin on syytä pikaiseen pistäytymiseen mielenterveyspalvelujen parissa, se ns hyöty menee joka tapauksessa ruohonjuuritason työntekjän palkkapussista, ja näkyy pomojen lompsassa isona tulona, työntekijöillä hyöty menee jokatapauksessa veroihin.
Suomessa muuten työntekijöiden turva on maailman parhaita ja silti jatkuvasti ostetaan halpatuontimaissa ongelmallisissa oloissa tehtyjä tuoteita hyvällä omallatunnolla, ja kitistään vain siitä miten kurjaa itsellä on.
Kaupan työnantajapuolelle tämä on lähinnä kiusantekoa, sillä ero tarjouksessa joka johti lakkoon oli lähinnä marginaalinen mutta aikaansaamalla ns sota työntekijäpuolta kohtaan saadaan aikaan yhteenkuuluvuuden tunne ja unohdetaan mitä ja mistä itse asiassa on kyse. Pikkuiset ymmärtämättömät ihmiset kiihkoilevat barrikaadeilla, hyökkäävät asiakkaiden kimppuun ja käyttäytyvät todella sikamaisesti.
Kun seuraa mitenkä ay-pomojen palkat ovat nousseet niin huomaa että muutaman tunnin palkalla katettaisiin koko puuttuva korotus!!!
Niin paljonkos me omaishoitajat ansaitsemmekaan 24/7 työstä? EYT varmaan mielellään vaihtaisi asemansa ja pullean palkkatilinsä omaishoitajan arkeen.