Mikael Lith Pohjalaisessa

ei huono

Pohjalainen:

"Yleisöltä
Suomenruotsalaisuuden uudet tuulet

perjantai 16.04.2010

Vaasalainen Mikael Lith on Etelä-Pohjanmaan Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja.


Väitös suomenruotsalaisten oikeuksien jatkuvasta polkemisesta on ollut yksi tämän vaalikauden polttavimmista poliittisista kysymyksistä. Yhteiskunnassamme parina viime vuosikymmenenä tapahtuneet suuret sosiokulttuuriset muutokset sekä lukuisat kuntataloudelliset reformit ovat heikentäneet maamme kaksikielistä luonnetta. Sosiaali- ja terveyspalveluiden supistaminen kaksikielisillä alueilla sekä pula ruotsinkieltä taitavista työntekijöistä kuntasektorilla ovat aiheuttaneet kielivähemmistössämme runsaasti katkeruutta. Vuodesta 1990 alkanut laajamittainen maahanmuutto on tuonut Suomeen yli 200 000 vieraskielistä asukasta. Jos kehitys jatkuu samanlaisena, ovat suomenruotsalaiset 2030 tienoilla vain yksi vähemmistö muiden joukossa.

Nykyisten kärkipoliitikkojemme toisen kotimaisen taito ei usein edes riittäisi yliopistojen virkamieskurssin suorittamiseen. Yhteispohjoismaisissa yrityksissäkin on viime vuosina siirrytty englannin käyttöön yrityskielenä ruotsin sijaan. Jos kehityskulku jatkuu samanlaisena, edessä on väistämättä yhä etenevä ruotsin kielen marginalisoituminen Suomessa.

Ruotsalainen kansanpuolue on reagoinut Suomen ruotsinkielisen kulttuurin kriisiin hyvin selkeällä yhteiskunta-analyysilla. Rkp:n Kasnäsin julistuksen mukaan yhä kasvava kulttuuris-etninen moninaisuus sekä yleisen arvoliberalismin edistäminen ovat vastaus suomenruotsalaisen elämäntavan säilyttämiseksi. Suomen maahanmuuttajataustaisen väestön kasvu ei kuitenkaan taanne suomenruotsalaisten oikeuksien säilymistä. Se tuskin haluaa uhrata omaa kulttuurista identiteettiään suomenruotsalaisuuden hyväksi. Arvoliberalismikaan ei todennäköisesti nouse patenttiratkaisuksi kaksikielisen Suomen varjelemiseksi. Arvoliberaali näkökulma pikemminkin painostaa kaikkia väestöryhmiä samalle viivalle ja tällöin ruotsinkielisten etuoikeudet joutuisivat yhä tarkemmin suurennuslasin alle.

Loogisin keino suomenruotsalaisen kulttuurin varjelemiseksi olisi konservatismi. Siihen Rkp:n nykyjohdolla tuskin on halua. Pikemminkin radikaali arvoliberalismi maahanmuuton ja homoavioliiton kaltaisissa kysymyksissä on nostettu Rkp:n asialistalla korkealle. Näiden linjauksien taustalla on yleinen pohjoismainen vapaamielisyys, mutta tämä ei ole missään nimessä pätevä syy. Tanskassa ja Norjassa kansallismieliset sekä kulttuurikonservatiiviset puolueet kuuluvat suurimpiin ryhmiin maittensa parlamenteissa. Tosiasiassa tämä Rkp:n esille tuoma pohjoismainen vapaamielisyys tarkoittaa riikinruotsalaisuutta. Kulttuurisesti ja sosiaalisesti hajaantuva Ruotsi on kuitenkin jäämässä yksin Euroopassa yhteiskuntavisionsa kanssa.

Onko suomenruotsalaisuuden hyväksi siis mitään tehtävissä? Ruotsin kielen saattaminen vähemmistökieleksi yleisen väestökehityksen vuoksi sekä kaksikielisten julkistaloudellisten panostusten keskittäminen ainoastaan rannikkoalueille olisivat hyvä lähtökohta. Suomenruotsalaisuuden markkinoiminen tärkeänä osana Suomen kristillis-länsimaista kulttuuria saisi suomenkielisten suosion. Riikinruotsalaisen kulttuurin orastava matkiminen sitä vastoin saa jatkossakin täystyrmäyksen valtaväestöltä. Nyky-Ruotsin vajoaminen postmodernismin syövereihin kulttuurisen itseinhon takia antaa suomenruotsalaiselle väestönosalle suuren vastuun ruotsinkielisten saavutusten säilyttämiseksi maailmankartalla. Suomi voikin olla tulevaisuudessa se maa, jossa ruotsinkielisen kulttuurin merkit ovat parhaiten nähtävissä.

Mikael Lith"

10

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S.A.V.O

      Oikein, ruotsi vähemmistökieleksi ja rannikolle sen turvin muutaman intiakylän tapainen reservaatti (esim närpiö), jotka tosiaa tulevaisuudessa olisivat jopa matkailuvaltteja, kun riikinruotsalaiset tulisivat muistelemaan kotimaansa oloja ennen mamutusta..

      pakkoruotsi vaipuu haudan lepoon nykyisen tantta-daami sukupolven myötä ,eikä siihen tosiaan mene kauan..

      • Jirr

        Naistenhakkaaja ei uskalla miestä lyödä. On raukkamainen ja piilohomo.


      • A-tuubista

        Suomen tehtävä: taas kerran pelastaa Ruotsi - ja ruotsin kieli
        Kirjoittanut: Johtopäätös 16.04.2010 - 11:05

        Ehkä Ruotsin ja ruotsin kielen ainoa pelastus on kuin onkin Suomessa:
        Kun eräänä kauniina päivänä alkuperäiset etniset
        (Freudenthalin hyväksymät) ruotsalaiset ovat
        vähemmistössä Ruotsissakin,
        heillä pitää olla paikka, minne paeta ja missä
        ruotsinkielinen kulttuuri on säilytetty, siis Närpiöön.
        Mutta pitääkö sitä varten koko Suomi pakkoruotsittaa ?
        Eikö riitä, että muodostetaan Oolannin ja Närpiön kantoni,
        johon hallinnollisesti voivat liittyä kaikki muutkin ruotsinkieliset kunnat.
        Annetaan tälle kantonille laaja itsehallinto.
        Sinne voidaan sitten ottaa etnisiä ruotsalaisia
        siirtolaisia uppoavasta Ruotsista.
        Eli ruotsalaisten ainoa mahdollisuus
        säilyä ruotsalaisina on SUOMI.

        Vain tätä taustaa vasten voin ymmärtää sen vimmaisen vaatimuksen,
        että juuri SUOMEN on huolehdittava ruotsin kielen tulevaisuudesta,
        Ruotsi ei siihen näemmä itse pysty.


      • svekopol
        Jirr kirjoitti:

        Naistenhakkaaja ei uskalla miestä lyödä. On raukkamainen ja piilohomo.

        "Naistenhakkaaja ei uskalla miestä lyödä. On raukkamainen ja piilohomo."

        Siis tyypillinen Suomen ruotsalainen!


      • PAKOLAISIA:::.!!#%?+
        A-tuubista kirjoitti:

        Suomen tehtävä: taas kerran pelastaa Ruotsi - ja ruotsin kieli
        Kirjoittanut: Johtopäätös 16.04.2010 - 11:05

        Ehkä Ruotsin ja ruotsin kielen ainoa pelastus on kuin onkin Suomessa:
        Kun eräänä kauniina päivänä alkuperäiset etniset
        (Freudenthalin hyväksymät) ruotsalaiset ovat
        vähemmistössä Ruotsissakin,
        heillä pitää olla paikka, minne paeta ja missä
        ruotsinkielinen kulttuuri on säilytetty, siis Närpiöön.
        Mutta pitääkö sitä varten koko Suomi pakkoruotsittaa ?
        Eikö riitä, että muodostetaan Oolannin ja Närpiön kantoni,
        johon hallinnollisesti voivat liittyä kaikki muutkin ruotsinkieliset kunnat.
        Annetaan tälle kantonille laaja itsehallinto.
        Sinne voidaan sitten ottaa etnisiä ruotsalaisia
        siirtolaisia uppoavasta Ruotsista.
        Eli ruotsalaisten ainoa mahdollisuus
        säilyä ruotsalaisina on SUOMI.

        Vain tätä taustaa vasten voin ymmärtää sen vimmaisen vaatimuksen,
        että juuri SUOMEN on huolehdittava ruotsin kielen tulevaisuudesta,
        Ruotsi ei siihen näemmä itse pysty.

        .

        tulossa Suomeen?????

        Siksikö pitää olla tämä sairas ruotsinkieli valmius johon haaskataan miljoonia veronmaksajien rahoja???????

        .


      • S.A.V:O

        Hyvää harjoitustahan tuo on ollut, jos vaikka astriidin kanssa sattuis nokikkain..

        Aate ja asia on oikea !


      • .
        S.A.V:O kirjoitti:

        Hyvää harjoitustahan tuo on ollut, jos vaikka astriidin kanssa sattuis nokikkain..

        Aate ja asia on oikea !

        "Aate ja asia on oikea !"

        Eli persut hakkaavat naisia ja uhkailevat. Kyllä olette hoidon tarpeessa jokaikinen!


      • Hyvä hoito
        . kirjoitti:

        "Aate ja asia on oikea !"

        Eli persut hakkaavat naisia ja uhkailevat. Kyllä olette hoidon tarpeessa jokaikinen!

        Kyllä homma hoituu,
        ja hoito on aina paikallaan,
        kunhan ei tarvitse asteroidia hoidella ;-))


    • Vennamo.

      Surupoliitikon puheeksi harvinaisen asiallinen ja kokonaisuutta painottava. Mikael selvästi ajattelee sekä surujen että kaikkien suomalaisten etua, mikä on harvinaista surupolitiikolta. Ehkä Perussuomalaisten tervehenkinen aate järkevöittää.

      Ainoa huomautus on se, että kaikki Suomen rannikkoalueet eivät suinkaan ole kaksikielisiä, vaan vain osa niistä. Nykyiset kielirajathan ovat naurettavan matalia ja ne täytyy päivittää eurooppalaiseen malliin.

      • .-.

        Voi vindenmuna! Nimestään huolimatta täsyin suomenkieleinen juntti! Ja tottakai hän on rikollinen.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3590
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      57
      2549
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2483
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2331
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2209
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1272
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      578
      1133
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      999
    Aihe