Toipuminen&lääkkeiden sivuvaikutukset

Tyttöystäväni sairastui pahaan masennukseen reilut pari kuukautta sitten. Alas tultiin kovaa ja korkealta. Hän oli itkuinen ja tuskainen ja viimein hakeutui lääkäriin. Hänelle määrättiin Sepram-nimistä lääkettä ja alkuun se vain pahensi hänen tilaansa. Ahdistus oli erittäin voimakasta ja hän sai sitä vastaan jotain diapam-tyyppistä lääkettä, en nyt muista nimeä. Hän on nyt ollut lääkityksellä kuukauden verran, eikä positiivisia vaikutuksia ole juurikaan ollut. Alkuvaiheen itkuisus ja ahdistueisuus on kyllä kadonnut, mutta muuten hän on kuin varjo entisestä. Tuntuu kuin lääkitys olisi latistanut persoonan. Hän toimii mekaanisesti kuin joku zombi eikä häneen tunnu saavan tunnetasolla minkäänlaista yhteyttä. Voi vastata kysyttäessä, mutta ei itke eikä naura eikä muutenkaan tunnu tuntevan mitään. Jos esimerkiksi läväyttäisin kunnon "pommin" päin naamaa täysin puun takaa, sanoisin esimerkiksi: "Se on loppu nyt, jätän sinut", vastaus olisi varmasti lakoninen "no jos sinusta tuntuu siltä". Eipä tuntisi häntä samaksi ihmiseksi jos ei omin silmin näkisi. Saa nähdä tuleeko tuosta enää kalua.
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on rankka katseltavaa.

Pidä huoli omasta jaksamisestasi ja harrasta omia juttujasi ja tapaa ystäviäsi jne.

Ajan myötä näkyy tulokset.

Käykö hän jossain keskusteluavussa? Saisitko sinä tulla sinne mukaan.?

Äänestä

masennukseen? Oli kai siihen jokin syy?

Äänestä
  • Ei niin mitään järkevää syytä miksi sairastui. Itse asiassa se psykiatri dignosoi häneltä 2-suuntaisen mielialahäiriön, mutta kirjoitin nyt tänne masennuspalstalle, koska masennusvaihe on päällä ja lääkärin mukaan se pitää hoitaa masennuslääkkeellä pois ennen kuin voidaan aloittaa varsinainen lääkitys tuohon 2-suuntaiseen.

    On kyllä erittäin totta, ettei ole mitään mukavaa katseltavaa tuo, mutta pitää vain yrittää luottaa siihen, että hän tulee vielä kuntoon. Mitenköhän kauan muuten masennuksesta kestää parantua? Pitää vissiin olla kärsivällinen ja ottaa välillä omaa aikaa ja tehdä mukavia juttuja. On nimittäin todellinen vaara että masentuu itsekin, jos ei niin tee.

    Äänestä

  • aloittaja_____ kirjoitti:

    Ei niin mitään järkevää syytä miksi sairastui. Itse asiassa se psykiatri dignosoi häneltä 2-suuntaisen mielialahäiriön, mutta kirjoitin nyt tänne masennuspalstalle, koska masennusvaihe on päällä ja lääkärin mukaan se pitää hoitaa masennuslääkkeellä pois ennen kuin voidaan aloittaa varsinainen lääkitys tuohon 2-suuntaiseen.

    On kyllä erittäin totta, ettei ole mitään mukavaa katseltavaa tuo, mutta pitää vain yrittää luottaa siihen, että hän tulee vielä kuntoon. Mitenköhän kauan muuten masennuksesta kestää parantua? Pitää vissiin olla kärsivällinen ja ottaa välillä omaa aikaa ja tehdä mukavia juttuja. On nimittäin todellinen vaara että masentuu itsekin, jos ei niin tee.

    Mahtavaa että haet vertaistukea ja neuvoja tilanteessanne. Onkohan lääke sopiva? Zombie ei luulisi olevan oikea reaktio?
    Lääkkeitä on muitakin kuin Sepram eli SSRI-lääke, mua itseäni piristää Efexor ja Edronax. Toki tunnen joskus ahdistusta, masennusta ja epätoivoa mutta viimeistään hyvin nukutun yön jälkeen olen taas okei.
    Oikeasti, pitää löytää henkilölle oikea lääke ja jotkut joutuvat kokeilemaan moniakin, valitettavasti.
    Hoida todellakin itseäsi, ota omaa aikaa ja nuku kunnolla, älä nipistä yöunista. Voisit vaikka käydä lääkärillä tyttöystävän mukana, sinne saa mennä. Olen itse ollut 2 muun henkilön kanssa lääkärissä, tosin lääkäri naurahti "Sullahan on oikein saattue mukana" :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdwertyuio kirjoitti:

Tyttöystäväni sairastui pahaan masennukseen reilut pari kuukautta sitten. Alas tultiin kovaa ja korkealta. Hän oli itkuinen ja tuskainen ja viimein hakeutui lääkäriin. Hänelle määrättiin Sepram-nimistä lääkettä ja alkuun se vain pahensi hänen tilaansa. Ahdistus oli erittäin voimakasta ja hän sai sitä vastaan jotain diapam-tyyppistä lääkettä, en nyt muista nimeä. Hän on nyt ollut lääkityksellä kuukauden verran, eikä positiivisia vaikutuksia ole juurikaan ollut. Alkuvaiheen itkuisus ja ahdistueisuus on kyllä kadonnut, mutta muuten hän on kuin varjo entisestä. Tuntuu kuin lääkitys olisi latistanut persoonan. Hän toimii mekaanisesti kuin joku zombi eikä häneen tunnu saavan tunnetasolla minkäänlaista yhteyttä. Voi vastata kysyttäessä, mutta ei itke eikä naura eikä muutenkaan tunnu tuntevan mitään. Jos esimerkiksi läväyttäisin kunnon "pommin" päin naamaa täysin puun takaa, sanoisin esimerkiksi: "Se on loppu nyt, jätän sinut", vastaus olisi varmasti lakoninen "no jos sinusta tuntuu siltä". Eipä tuntisi häntä samaksi ihmiseksi jos ei omin silmin näkisi. Saa nähdä tuleeko tuosta enää kalua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu