Meillä on noin 35v vanha talo. Liesituulettimen putki menee katolle. Olemme jo pitkään ihmetelleet keittiössä olevaa tunkkaista pahaa hajua. Nyt selvisi, se tulee aina kun liesituuletin on päällä. Tuulettimen puhdistan usein. Joku kävi katsomassa katolla ja putken pään verkko aivan melkein tukossa ja kaamea haju...vuosikymmenten rasvan ym säiden. Verkko vaihdettiin mutta asia ei paljoakaan parantunut. Eli nyt olisi koko talon läpi menevä putki vaihdettava. Taitaisi olla kallis juttu. Olisiko paras repiä haiseva putki pois ja ostaa uusi tuuletin joka kierrättää sisäilmaan??
Auttakaa naispoloista!
Liesituulettimen poistoputki katolle..
6
3660
Vastaukset
- nuohoomaan vaan
vaikka olis mitä, jos ei niitä huolleta, se kun ei riitä että vaan se alapään ritilä putsataan! Pitää nuohota kuule oikeen kunnolla - hanki mies hommiin !
- jn iopk 'poi'0i' ok
Jos putki on likainen, ei sen kyllä pitäsi mitenkään haista silloin, kun tuuletin on päällä. Silloinhan hajujen pitäisi nimenomaan mennä ulos!!!!!!!
Epäilyttää, oisko putki jotenkin tukossa yläpäästä ja hajut tulevat huoneeseen jostain vuotavasta liitoksesta???
Kandee hommata joku tutkimaan asiaa. Ei siihen mitään putkimiestä tai ilmastointiasiantuntijaa tarvita, joku joka ymmärtää, mistä kyse ja osaa haeskella syytä hajuun. Ja putken voi aina putsata. Isohko liottelu ja pitää irrottaa liesituuletin. Mutta siinähän se vika selviää.
Mitään aktiivihiilisuodatin, joka kierrättää sisätilaan, ei missään nimessa kannata laittaa, kun kerran on mahdollisuus puhaltaa käryt ulos.
Siittä vaan kukkamekkoa päälle ja naapuria jututtamaan. - maksumies
Oletko kuullut puhuttavan sellaisesta ammattikunnasta kuin nuohoojat?
- EI TUO SITÄ.
Ei sinne putkenpäähän kyllä mitään verkkoja kuulu.Katteleppas mistä se haju oikein tulee,esim tiskikaapin alta,tai vaihto ehtoisesti tiski pöydän alla on viemärin ilmastointi putki,jonka liesituulettimen poisto(alipaine) aukaisee.Tai sitten alipaine imee hajun rakenteista.Haiskahtaa kosteus vauriolta.
- edell. nainen..
EI TUO SITÄ. kirjoitti:
Ei sinne putkenpäähän kyllä mitään verkkoja kuulu.Katteleppas mistä se haju oikein tulee,esim tiskikaapin alta,tai vaihto ehtoisesti tiski pöydän alla on viemärin ilmastointi putki,jonka liesituulettimen poisto(alipaine) aukaisee.Tai sitten alipaine imee hajun rakenteista.Haiskahtaa kosteus vauriolta.
Meillä on remontti juuri tehty ja tiili talo ja keittiön kaapistot uudet. Haju tulee varmasti siitä kierrealumiiniputkesta joka vie ulos liesituulettimesta.
Tottakai putken päähän kuuluu verkko ettei sinne "putoile" mitään.
Olen ketjun aloittaja. - öhk öiu häio ä
edell. nainen.. kirjoitti:
Meillä on remontti juuri tehty ja tiili talo ja keittiön kaapistot uudet. Haju tulee varmasti siitä kierrealumiiniputkesta joka vie ulos liesituulettimesta.
Tottakai putken päähän kuuluu verkko ettei sinne "putoile" mitään.
Olen ketjun aloittaja.Jäänyt liesituulettimen liittäminen tekemäti tai tehty kehnosti. Puhaltelee kaasut kaappien sisään ja sinne kertynyt kaakkaa. AIna kun laitat tuulettimen päälle, hajut tulee sitten huoneeseen raoista. Selittää sitäkin, että ulkoritilä tukossa, ei jaksa hönky mennä katolla.
Pyydäppäs asentajaa kattomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673