No Jan Vapaavuoren naamasta en ole jostain syystä ikinä pitänyt. Mutta en erikoisemmin ole kiinnittänyt tyyppiin huomiota. Paitsi viime talvena, kun se suuressa viisaudessaan komensi koko kansan tiputtelemaan lumia katoilta, koska tasakattohallit jne ei kestä lunta. Seurauksena se, että ukkoa alkoi tippumaan katolta polttimo edellä alas oikein reippaasti.
Mutta nyt alkoi tyyppi tympimään oikein kunnolla. Jokin ajankohtaisohjelma tossa, kai uusinta. Niinno, tyyppi selittää maakuntien asioista jne. Ja aina puhuu suurista kaupungeista. Joopa. Kaupungeissa pitää tulevaisuudessakin olla paljon lähikauppoja, että kaupunkien eläkeläiset pääsee köpöttelemään maidon hakuun helposti. Maakunnissa sen sijaan pitää tarkaan harkita asioita, koska isot kaupungit ovat niin lähellä.
Ja nyt se selittää energiapolitiikkaa."ihminen pääsi kivikaudelta eteenpäin, ilman että kivi loppui..."
Pitäs selvittää, mistä toi nimi "Vapaavuori" on oikein peräisin. Suomessa kun noita vuoria ei silleen ole. Oisko jokin "Helmenkalastaja"- juttu. Tosin onhan suomessa jokisimpukoita, jotka tekee helmiä. Mutta sitä en tiedä, onko niitä ikinä kukaan kalastanut helmien vuoksi. Mutta "Vapaavuori". Yhtä outo nimi kuin on mieskin.
Meen imuroimaan auton. Pitäisköhän vaihtaa nimeksi "Autonimuroija"?
=DW=
Vapaavuori?
12
177
Vastaukset
- Adria
Vapaavuori on mun mielestä oikeassa siinä, että kaupunkien laidoille pykattavat kauppakeskukset näivettävät kaikkia kaupunkien palveluita. Pölynimurin suodatinpusseja tarvii lähteä oikein kauppakeskuksesta hakemaan nykyään. Ennen ne sai tosta nurkan takaa. Mua ainakin potuttaa tommoset hehtaarihallit.
- postirobotti-x
mielipiteillä ei ole mitään merkitystä kaupunkien palveluiden näivettymisen kanssa. Ne palvelut näivettää ihmisten ostokäyttäytyminen, kun he haluavat asioida isoissa marketeissa-eivät enää keskustojen kivijalkapuodeissa. Ja jos erikoisliikettä tarvitaan niin silloinkin mennään kauppakeskukseen, niissä kun on monasti useampiakin saman alan liikkeitä. Kukaan ei rakenna lisää kauppakeskuksia jos niille ei ole kysyntää. Sama koskee keskustojen erikoisliikkeitä, kukaan ei niissä viitsi yksikseen seisoskella jos ei ole asiakkaita.
Vapaavuoresta olen aloittajan kanssa samaa mieltä: Outo tyyppi. - Adria
postirobotti-x kirjoitti:
mielipiteillä ei ole mitään merkitystä kaupunkien palveluiden näivettymisen kanssa. Ne palvelut näivettää ihmisten ostokäyttäytyminen, kun he haluavat asioida isoissa marketeissa-eivät enää keskustojen kivijalkapuodeissa. Ja jos erikoisliikettä tarvitaan niin silloinkin mennään kauppakeskukseen, niissä kun on monasti useampiakin saman alan liikkeitä. Kukaan ei rakenna lisää kauppakeskuksia jos niille ei ole kysyntää. Sama koskee keskustojen erikoisliikkeitä, kukaan ei niissä viitsi yksikseen seisoskella jos ei ole asiakkaita.
Vapaavuoresta olen aloittajan kanssa samaa mieltä: Outo tyyppi.Vapaavuori on ministeriksi järkijätkä. Järkevää ohjailua tarvitaan. Olkoon huonekalu, auto ja telkkarikaupat pitemmällä liikekeskuksissa, niitä kamoja kun ei joka päivä tarvitse hankkia. Pieniä juusto- ja patonkipuoteja kaupunkien keskustoihin, nuo vain esimerkiksi. Ranskalaiset ja saksalaiset ja monet muut maat nousisivat barrikaadeille jos heidän pitäisi patonkinsa aamusella marketista muovipusseihin pakattuna hakea.
- HTZA
postirobotti-x kirjoitti:
mielipiteillä ei ole mitään merkitystä kaupunkien palveluiden näivettymisen kanssa. Ne palvelut näivettää ihmisten ostokäyttäytyminen, kun he haluavat asioida isoissa marketeissa-eivät enää keskustojen kivijalkapuodeissa. Ja jos erikoisliikettä tarvitaan niin silloinkin mennään kauppakeskukseen, niissä kun on monasti useampiakin saman alan liikkeitä. Kukaan ei rakenna lisää kauppakeskuksia jos niille ei ole kysyntää. Sama koskee keskustojen erikoisliikkeitä, kukaan ei niissä viitsi yksikseen seisoskella jos ei ole asiakkaita.
Vapaavuoresta olen aloittajan kanssa samaa mieltä: Outo tyyppi.Turhaa on koluta keskustoja, siellä on vain pussikaljanuorisoa , huumehörhöjä ja sit.. tuota..niitä.
Kippaavat mummoja nurin ja vievät eläkkeet, ja viimeksi hissiyhtiön perillisenkin monottivat.
Ja tuolle porukalle vain hyssytellään, ettei vaan keskustan "mannermaistuminen" hidastuisi.
Kyllä minäkin siellä pörräsin nuoruuteni ja nuorena se oli kivaa. Nykyään siellä seikkailevat teko-nuoret vanhukset. viisaat vanhukset ajavat, turkkeineen, Stockmannille taksilla ja samalla lailla pois.
Ja minä liikun autolla. Sekin mahdollisuus on keskustoissa poistettu, paisi jos haluat maksaa yksityiselle parkkiyhtiölle.
Siitä että asioit OMASSA kaupungissasi!!
Ja joku kivijalka Croissant tai Patonki ei kiinnosta, sen vähän mitä leipää syön, syön täysjyvä-Ruisleipää.
Marketit ovat ilmastoituja, hyvät parkkipaikat ja kaikki kaman saa samasta paikasta. - ...
Adria kirjoitti:
Vapaavuori on ministeriksi järkijätkä. Järkevää ohjailua tarvitaan. Olkoon huonekalu, auto ja telkkarikaupat pitemmällä liikekeskuksissa, niitä kamoja kun ei joka päivä tarvitse hankkia. Pieniä juusto- ja patonkipuoteja kaupunkien keskustoihin, nuo vain esimerkiksi. Ranskalaiset ja saksalaiset ja monet muut maat nousisivat barrikaadeille jos heidän pitäisi patonkinsa aamusella marketista muovipusseihin pakattuna hakea.
Landella kirkonkylillä kyllä ennenkään ole ollut erikoisliikkeitä tai leipäpuoteja. Osuuskaupasta sai kaiken, ainakin tilaamalla. Tässä nyt mun mielestä enenpi kysymys just pönden mummojen maitokauppareissusta. Kun se kauppamatka nyt on kuitenkin useampi kilometri, niin pitäskö se muuttaa kymmeniksi kilometreiksi. No ei tietenkään. Hehtaarihallit nimenomaan on rasite maakunnissa. Kaupungeissa nyt aina on jotain kioskeja, joista sen maidon saa, maalla ei.
Kun se just ihmii, kun ministerismies höpisee vaan "suurkaupungeista". Ekaksikaan suomessa ei ole ensimmäistäkään suurkaupunkia ja toisekseen viidessä suurimmassa kaupungissa asuu muistaakseni vain viidennes koko väestöstä.
Maalla niille syrjäkylien pikkukaupoille kävi komisenkymmentä vuotta sitten samoin, kuin sivukouluille tai kirjastojen sivupisteille, ne lakkautettiin. Niin, paljonkohan lie pisimmät kauppamatkat jossain lapissa, varmaan sata kilsaa suuntaansa.
Että kyllä Vapaavuori on munkin mielestä oikeilla linjoilla. Mutta kun se esittää asian niin perkeleen kehnosti. Höpisi vaan jotain Espoosta ja Helsingistä, pienenpien kuntien nimiä se kai ei edes tiedä.
Ja liittyy noihin kauppajuttuihin tietysti muutkin asiat. Isolla keskusliikkeellä on varaa pitää jossain kirkonkylässä kehnomminkin kannattavaa kauppaa, kuin paikallisella itsellisellä kauppiaalla. Luontainen poistuma "Kauppa lopetetaan".Aika harvassa M-marketit tai Rami- lähikaupat. Ne on niillä niin epätoivoisilla seuduilla, että jokin Kesko ei edes viitsi pyllistää sellaisiin päin. Mutta näkee niitä aina joskus.
=DW=
suora suomennos??
- ...
Suomennokseksi. Etunimi kun on Jan. Todennäköisesti. Mutta kalskahtaa jotenkin korvaan. Miten ois "Vapaatunturi"- vähän oudon kuuloinen sekin ois. Niinno, mieleen tulee ekaksi polkupyörä tai mopedi :DDD
=DW=
...vaan ei tosiaan saa asiaansa esitettyä eikä toteutettua oikein. Hehtaarihallit on tosi syvältä,ne pitäisi purkaa välittömästi! Päivittästavarakaupan suurin sallittu myymäläpinta-ala vaikka jotain 400 m2, jos siihen ei saa mahdutettua kaikkea tarvittavaa niin ei ehkä ole tarkoituskaan,naapuriliike voi myydä loput!
En voi kuin ihmetellä sitä typeryyttä jolla ihmiset laitetaan autoilemaan 10-30 kilometrin päähän, jopa etelä-suomessa, vain sen vuoksi että saavat päivittäiset ruokansa ostettua ehkä hieman "edullisemmin" kun ei lasketa lainkaan auton kuluja..Jos joku selittäisi minulle se asian,miksi pikkukylän "maitokauppias" käy ostamassa silmälasit naapurikaupungista ja saman pikkukylän optikko maitopurkkinsa naapurikaupungista,eikö kumpikaan ymmärrä että tuolla pelillä tapetaan ne oman kylän palvelut takuuvarmasti- HTZA
hyvillä ja ilmaisilla parkkipaikoilla. Ja sillä, että saan kaiken tarvitsemani yhdellä kerralla.
Lomalla voin sitten autoilla, pitkin ja poikin, ja poikkeilla pittoreskeissä pikku putiikeissa.
Olen ennenkin saarnannut siitä miten jokainen pikkuputiikin omistaja nostaa hintansa pilviin, on johtajan titteliä ja mersua, tai sitten ollaan joku pulla- ja pitkotaiteilija ja huudetaan apurahoja.
Ja valitetaan, kuinka ei ole varaa palkata ihmisiä kun kulut ovat niin suuret, ja ei pääse lomalle ja muuta nyyh...
Kyllä noista leivän saa kunhan tyytyy myyjän palkkaan.
Monet kulut kun voi vähentää veroista.
Samasta syystä, meidän autonajomestarimmekin ovat maatalouden tai jonkun firman isien poikia.
Suomennos Fribergistä, niitä on ollut aina paljon.
Jaa että olet saanut sinäkin kehittyvien maakuntien vaaliavustuksia. Minusta siinä on järkeä että jo olevia kaupunkikeskuksia kehitetään eikä rakenneta jättimarketteja pelloille jotka on halvalla satuttu joltakin perikunnalta jymäyttämään. Ostan mieluummin leipäni kävelymatkan päästä kuin ajamalla ensin tuntitolkulla jonnekin hevonkuusen vihtiin.- ...
tullut avustuksia. Saa toki lähettää, ainahan rahalle käyttöä olisi.
Vaa tuota minä tässä pähkäilinkin. Kun tyyppi selittää kaupunkien asioista, vain ja ainoastaan. Ja kaupunkilaiset vähemmistönä maassa. Kun kaupungissa nyt aina jossakin on jokin kioski tai joku steissin Alepa on läpi kai 24 h. Mutta eniten keskittymät vaikuttaa maaseutuun. Siellä kun ei kävelemällä viitsi kukaan käydä kaupassa. Kiva kävellä kolky kilsaa suuntaansa maitopurkin takia. Juusii.
On toki isoissa keskuksissa puolensa, siis hyvätkin. Yhdellä autoreissulla saa hoidettua paljon asioita. Mutta pöndellä riittää, että kauppakeskukseen tulee Alko. Siinä kuoli kirkonkylän osuuskauppa justiinsa.
Ja just mummoja ajatellen. Mitähän tsadilaiset siihen sanoo, että yllättäen kaikki eläkkeelle jäävät haluavat muuttaa tänne, koska täällä on palvelut ja maitokauppakin rollaattorimatkan päässä? Meinaan nimenomaan sitä, että kaupunkeihin on tähän asti muuttanut ihmiset työnperässä. Mitähän tsadin budjetit siihen sanoo, jos tänne muuttaa parisataa tuhatta eläkeläistä? Heh, saavat sen "Metropolinsa".
=DW=
=DW= ... kirjoitti:
tullut avustuksia. Saa toki lähettää, ainahan rahalle käyttöä olisi.
Vaa tuota minä tässä pähkäilinkin. Kun tyyppi selittää kaupunkien asioista, vain ja ainoastaan. Ja kaupunkilaiset vähemmistönä maassa. Kun kaupungissa nyt aina jossakin on jokin kioski tai joku steissin Alepa on läpi kai 24 h. Mutta eniten keskittymät vaikuttaa maaseutuun. Siellä kun ei kävelemällä viitsi kukaan käydä kaupassa. Kiva kävellä kolky kilsaa suuntaansa maitopurkin takia. Juusii.
On toki isoissa keskuksissa puolensa, siis hyvätkin. Yhdellä autoreissulla saa hoidettua paljon asioita. Mutta pöndellä riittää, että kauppakeskukseen tulee Alko. Siinä kuoli kirkonkylän osuuskauppa justiinsa.
Ja just mummoja ajatellen. Mitähän tsadilaiset siihen sanoo, että yllättäen kaikki eläkkeelle jäävät haluavat muuttaa tänne, koska täällä on palvelut ja maitokauppakin rollaattorimatkan päässä? Meinaan nimenomaan sitä, että kaupunkeihin on tähän asti muuttanut ihmiset työnperässä. Mitähän tsadin budjetit siihen sanoo, jos tänne muuttaa parisataa tuhatta eläkeläistä? Heh, saavat sen "Metropolinsa".
=DW=
=DW=No mulla ainakaan ei ole mitään sitä vastaan että eläkeläiset muuttavat sinne missä palvelut saa rollaattorin kantomatkan eikä taksikeikan takaa. Itse olen ainakin ajatellut viettää vaivaiset vuoteni jossakin kaupunkitaajamassa. Paikka tosin on vielä täysin auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1605753Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1843839"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413462Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383245Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2362283- 242280
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää51887Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883