Kumpi teki väärin

Käännyn risteyksessä nuolivalolla vasemmalle tielle, jolla on kolme kaistaa rinnakkain. Sen jälkeen laitan vilkun oikealle ja vaihdan kaistaa kahden kaistan yli oikeanpuolimmaiselle (poistumis)kaistalle. Takaani tulee auto, joka ajaa perässäni samoin, mutta siirtyy keskimmäiseltä kaistalta oikealle kaistalle hieman minua ripeämmin. Jatkan kaistan vaihtoa siirtyen hänen eteensä. Kuski (nainen) tööttää, koska kiilasin hänen eteensä. Mulla oli siis koko ajan vilkku oikealle sen merkiksi, että olen vaihtamassa kaistaa ja olin koko ajan siirtymässä sivusuunnassa oikealle ja hän ajoi tuohon asti mun perässä. Kumpi teki väärin? Minä joka kiilasin naisen eteen, vai nainen, joka halusi ohittaa mut kun olen vaihtamassa kaistaa?
14697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Se akan ketale teki väärin..sinä oikein..koska ei kaistaa vaihtavaa saa tollee ohittaa!

Äänestä

Kahden kaistan yli ei saa vaihtaa kerralla. Jos viivyttelit ja takanasi tuleva ehti vaihtaa keskimmäiselle kaistalle ennen sinua, teit väärin jos kiilasit hänen eteensä.

Äänestä
  • MUUTTUI JOSKUS 1990 LUVUN PUOLIVÄLISSÄ SAA VAIHTAA JOS ON VILKKU KOKOAJAN PÄÄLLÄ

    Äänestä

vaihtamassa kaistaa" ?? Et sinä voi kaistaa vaihtaa jos siellä on joku muu......eikä se tee tilaa ! Semmottii yksinkertaista....

Äänestä

Sinä teit väärin, nainen toimi joustamattomasti. Ei se, että sinulla on vilkku päällä oikeuta sinua vaihtamaan kaistaa toisten eteen. Tuollaisessa tilanteessa vilkku päälle, ja sitten vasta katsellaan antaako kaistalla olija tietä, vai joudutko hidastamaan ja menemään hänen peräänsä. Nainen oli jo siellä kaistalla, joten sinä olet väistämisvelvollinen vasta kaistaa vaihtamassa olevana. Tietysti liikenteessä voisi joustaa hieman enemmän, eli kauhean joustavaa liikennekäyttäytymistä ei nainenkaan osoittanut. Itse ainakin vähän hölläisin kaasua ja päästäisin samalle kaistalle pyrkijän eteeni ilman muuta.

Äänestä
  • jos se takaa tulija kiihdytti ja ajoi melkein päälle meinaan kummatkin autot oli kaistan vaihto puuhissa???
    No rynniä , ahnehtia saa kun se kärki paikka saa tai täytyy saada jopa esittämällä kiilauksen uhria vaikka takaa tulija yritti ajaa takaa päälle..

    Äänestä

Jos ette osuneet yhteen eikä kenellekään tullut kiire väistellä teitä, mitä ihmeen väliä?

Unohda ja ole varovaisempi tästä eteenpäin.

Äänestä
  • Miksikö kysyin? On jäänyt mieleen ohitussäänöistä (vastaantulevien kaistaa käytettäessä), että takana oleva ei saa lähteä ohittamaan, jos edellä ajava on suuntavilkulla ilmoittanut aikeensa lähteä ohittamaan. Ja vastaavasti edellä oleva ei saa lähteä ohittamaan, jos takaa tuleva on jo lähtenyt ohittamaan. Nyt vaan heräsi kysymys, eikö samat periaatteet toimikaan kaistanvaihdossa, jos kaksi peräkkäin ajavaa on aikeissa vaihtaa kaistaa samaan aikaan viereiselle (tyhjälle) kaistalle?

    Ja kyllä, varovaisempi pitää olla, tai ennemminkin nopeampi siirtymään oikealle kaistalle, ettei kukaan sieltä takaa ehdi kiilaamaan edelle. Peileihin tuossa enemmän tulee katsottua kuin eteen, joten varmasti eteen siirtyvä voi yllättää, vaikka muutoin olisikin ollut riittävästi tilaa vaihtaa.

    Äänestä

  • kaistanvaihto kirjoitti:

    Miksikö kysyin? On jäänyt mieleen ohitussäänöistä (vastaantulevien kaistaa käytettäessä), että takana oleva ei saa lähteä ohittamaan, jos edellä ajava on suuntavilkulla ilmoittanut aikeensa lähteä ohittamaan. Ja vastaavasti edellä oleva ei saa lähteä ohittamaan, jos takaa tuleva on jo lähtenyt ohittamaan. Nyt vaan heräsi kysymys, eikö samat periaatteet toimikaan kaistanvaihdossa, jos kaksi peräkkäin ajavaa on aikeissa vaihtaa kaistaa samaan aikaan viereiselle (tyhjälle) kaistalle?

    Ja kyllä, varovaisempi pitää olla, tai ennemminkin nopeampi siirtymään oikealle kaistalle, ettei kukaan sieltä takaa ehdi kiilaamaan edelle. Peileihin tuossa enemmän tulee katsottua kuin eteen, joten varmasti eteen siirtyvä voi yllättää, vaikka muutoin olisikin ollut riittävästi tilaa vaihtaa.

    Olit hieman liian hidas ja nainen oli joustamaton.

    Jos auto takanasi oli jo vaihtanut kaistaa, et voi itse enää kiilata eteen.

    Äänestä

että jos olisi kolahtanut ja virkavalta tullut paikalle, niin molemmille olisi tullut tuomio. Sinä kaistaa vaihtavana olet vastuussa siitä, että voi tehdä vaihdon muuta liikennettä vaarantamatta, mutta poliisin silmin se toinenkin syyllistyi varomattomuuteen liikenteessä tms. rikkeeseen. Yhteispeliähän se on, ja oma asenteeni on, että en luota liikenteessä kehenkään muuhun kuin itseeni. Muita lähistöllä olevia kuskeja seuraan jatkuvasti sillä varauksella, että ikinä ei voi tietää mitä ne tekevät seuraavaksi.

Tuolla kun liikkuu kaikenlaisia, mm. yksi kaverini ajaa aina sillä asenteella, että hänen eteensä ei tulla, jos joku tulee esim. motarin liittymästä alas, niin tämä kaverini lyö aina lämän tiskiin ettei se toinen vain ehdi hänen eteensä.

Äänestä
  • törmätä sun kaveriin eilen. Herranjumala kun säikähdin kun toinen yks kaksi lämäsee tallan pohjaan ja sitten mennään kylkimyyryä. Pikkuhiljaa sitä alkaa oppimaan että minkä merkkisiä autoja kannattaa eritysesti varoa. Kummasti noita agressiivisia kuskeja löytyy tietyn merkkisistä autoista...

    Äänestä

Vaihtoiko takana tuleva eukko kaistaa siten, että vilkutti vilkkua kokoajan vasemmalle? Jos, niin takaa tuleva ehdottomasti syyllinen.

Äänestä
  • ja jos oli hätävilkut päällä tai sumuvalot paloivat tai jarruvalot vilkkuivat ja vielä tööttäsi, niin takuula on muija rikollinen!
    Voi Kiesus!!!

    Äänestä

  • varmaan ... kirjoitti:

    ja jos oli hätävilkut päällä tai sumuvalot paloivat tai jarruvalot vilkkuivat ja vielä tööttäsi, niin takuula on muija rikollinen!
    Voi Kiesus!!!

    Mitä yrität kertoa noilla hätävalokommenteillasi? Paljastit vain olevasi jälleen yks amis, kuka ei osaa liikennesääntöjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaistanvaihto kirjoitti:

Käännyn risteyksessä nuolivalolla vasemmalle tielle, jolla on kolme kaistaa rinnakkain. Sen jälkeen laitan vilkun oikealle ja vaihdan kaistaa kahden kaistan yli oikeanpuolimmaiselle (poistumis)kaistalle. Takaani tulee auto, joka ajaa perässäni samoin, mutta siirtyy keskimmäiseltä kaistalta oikealle kaistalle hieman minua ripeämmin. Jatkan kaistan vaihtoa siirtyen hänen eteensä. Kuski (nainen) tööttää, koska kiilasin hänen eteensä. Mulla oli siis koko ajan vilkku oikealle sen merkiksi, että olen vaihtamassa kaistaa ja olin koko ajan siirtymässä sivusuunnassa oikealle ja hän ajoi tuohon asti mun perässä. Kumpi teki väärin? Minä joka kiilasin naisen eteen, vai nainen, joka halusi ohittaa mut kun olen vaihtamassa kaistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu