Eli kuinka kovaa hevonen juoksee? Ravi,laukka? Pitkä matka ja semmonen pyrähdys...
Tai jos vaikka heppa ryöstää maastossa?
Ja paljonkohan hevoset painaa?? kg/rotu?
Suokki kuulemma painaa enemmän kun katsomalta uskois, paljonkohan se on? Mitenkäs muut rodut?
Nuo taitaa olla semmoisia kysymyksiä joita ei-hevosihmiset aina kysyy. Enkä vieläkään osaa vastata. Että päätimpä selvittää. Toivottavasti joku tietää jotain faktaa (myös vastaavanlaiset linkit olis mielenkiintoisia).
-Kiitokset etukäteen
Hevosen nopeus
kysymys
2
2270
Vastaukset
- falabella
mä oon kuullut et kun hevonen laukkaa niin vauhtia voi olla jopa 40 km/h mut tavallisesti se on noin 25-30 km/h..tätä mä oon kuullut mut kannattaa vaik hakee googlella hakusanalla "hevosen nopeus".. ravista enkä niistä pyrähdyksistä tiedä niin en kyl uskalla sanoa..
- Holppa
painaa jotakin 500-600 kilon paikkeilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2104783Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1113516Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per892010Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141490Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141448Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20271293Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2701284- 531244
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi181188