Pekkarisen peruukki?

468468568

Onko hän käyttänyt tuota samaa oravannahkaa aina päässään? On aika törkeän näköinen, eikö noita saisi nykyään parempiakin peruukkeja? Miten tuo pysyy tuulella päässä, jollain liimalla vai? Onko Maurista kuvia ilman peruukkia?

56

20119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • kaljukin on ok

      Eihän missään pävikaljussa oo häpeemistä, mut joku oravan turkis peitteenä on pikkasen halpa ratkasu. Olis rohkee ja heittäs irtokarvat nurkkaan. Osaa äijä sentään ajaa partansa, jota kaikki ei eduskunnassa osaa.

      • noin sanoo

        Kukaan ei voi mennä sivusta neuvomaan noissa asioissa. Hyvin henkilökohtaista miten asian kokee. Itselläni ollut pälvikalju (omistan pitkät, paksut, luonnonkiharat hiukset, joita kaikki ihailleet). Jos olisin joutunut hiuksistani luopumaan niin olisin menettänyt identiteettini. Onneksi tauti pysähtyi. Tottakai peruukki tai tupee, ihan mikä vaan, jos se auttaa jokapäiväiseen elämään. Älkää arvostelko kun te ette tiedä mitä sairaus on! Aika rankka kokemus oli vaikka selvisin vähin vaurioin. Tsemppiä tautiin sairastuneille! On myös lieviä tapauksia.


      • #%¤

        Toisen nynny on toisen kovis. Aika kova jätkä kun pokerina pitää tupeeta.


    • sweet holiday.

      Joku taas laittoi provoa ja tyhmät lähti mukaan. Pekkarisella ei ole mitään lisäkkeitä saatikka peruukkia.
      Itse olen parturi/kampaamoalan ammattilainen ja ammattilaisen silmin näen Pekkarisen aina miehenä joka osaa huolehtia hiuksistaan ja kantaa omaa tyyliään upealla tavalla.
      Ja sen sanon että ammattilaisen silmä näkee esim kaupungilla liikkuessa heti kenellä on peruukki ym. Teille tavallisille taapertajille se ei heti paljastu tietenkään.
      Niin ja jos vielä hieman mainostusta tähän: Nyt on aika laittaa kevät-look. Tulkaa ammattialsiten käsittelyyn niin saatte uutta ilmettä, niin miehet kuin naiset!

      • värjää se tupsu

        siinäpä vasta ammattimainen parturi ei mikään TAVALLINEN TAAPERTAJA ja jos se kevät-look on Maurin tyyliin niin mielummin etsin t odellisen AMMATTILAISEN joten perkaa sä vain noita oravannahkoja....ja vielä muista pestä ne silmäs aamulla rähmät heikentää näköä.


      • Savolaisukkeli
        värjää se tupsu kirjoitti:

        siinäpä vasta ammattimainen parturi ei mikään TAVALLINEN TAAPERTAJA ja jos se kevät-look on Maurin tyyliin niin mielummin etsin t odellisen AMMATTILAISEN joten perkaa sä vain noita oravannahkoja....ja vielä muista pestä ne silmäs aamulla rähmät heikentää näköä.

        Olkoon tupee tai peruukki, mutta Maurin tukka ei ole ns. originaali. Eli ammattilainen ei tiedä mitään....

        Tosin samaan hengenvetoon täytyy sanoa, että on jokaisen oma asia miten tukka-asiat hoitelee.


      • hyvä ...
        Savolaisukkeli kirjoitti:

        Olkoon tupee tai peruukki, mutta Maurin tukka ei ole ns. originaali. Eli ammattilainen ei tiedä mitään....

        Tosin samaan hengenvetoon täytyy sanoa, että on jokaisen oma asia miten tukka-asiat hoitelee.

        mauri on hyvä tyyppi. Oli peruukki tai ei. Keksikää nyt muuta puhuttavaa .


      • tupee

        Heh, kun ihan amatöörikin näkee että irtoletti sillä on päässään ja sinä ammattilaisena et :DDDD paljastit juuri ettet tiedä alasta mitään.


      • Ihme.ammattilainen

        Mauri on itsekin kertonut että hällä on tupee.


      • Asoyuranus

        80-luvun lopulla, kun Esko Aho ja Mauri Pekkarinen muuttivat Helsinkiin 11 vuotiaana p näin Pekkarisen ensin kaljuna ja myöhemmin mystisesti hänelle oli ilmestynyt hiukset. Että siitä.


      • Anonyymi

        Lienet parturi/kampaamoalan ammattilainen mutta nyt haksahdit ja pahasti.
        Mauri Pekkarisella on tupee, jonka hän on itsekin jo monesti sanonut.
        Toki tupeetakin pitää käydä huoltamassa ja jopa leikkaamassa muodin mukaan ja sen mukaan miten omat hiukset kasvavat alta.
        Ei tupeen pitäminen ole mitenkään helppoa, kun pitää ottaa huomioon se miten omat hiukset, vaikka kuinka vähäiset kasvavat sivuilta tai niskasta.
        Antaa Maurin pitää tupeensa. Mitäs se meille kuuluu.


    • keparbi

      voishan tuo kokeilla vaikka kärppää välillä,kun on niin liukkaasti liikkuva muutennii.

    • posti-peku

      Mauri on juuri telkussa peruukkeineen. On se aika kettu, sai ydinvoimaloita vastoin kepun omien kannattajien tahtoa.

      • Ääänestäjä pena

        Kepu ja mauri is pest


      • Impi
        Ääänestäjä pena kirjoitti:

        Kepu ja mauri is pest

        Ruotsiksi tarkoittaa pest ruttoa. Hyvä on bäst. Kun tänne Ruotsiin tulimme siirtolaisina kauan sitten, niin ruotsalaiset irvistelivät kun sanoimme pest sen sijaan kuin bäst. Tuota ruttosanaa täällä nimittäin käytetään sellaisesta mikä on todella huonoa. Nykyään ei kukaan naura suomalaisille, koska tänne on tullut muita joita voi syrjiä. Suomaliset ovat ookoo. Minusta Mauri on best, niinkuin englanniksi sanotaan. En usko hiuslisäkkeksi, ei kai nyt yksi ja sama lisäke vuosikymmeniä kestä.

        Muistan kun Suomessa oppikouluaikoina opettaja sanoi miten voi testata ovatko vanhemmat sivistyneitä(!). Jos he sanoivat ölymppialaiset sen sijaan että olisivat sanoneet olympialaiset, olivat he todella sivistymättömiä!


      • Anonyymi
        Impi kirjoitti:

        Ruotsiksi tarkoittaa pest ruttoa. Hyvä on bäst. Kun tänne Ruotsiin tulimme siirtolaisina kauan sitten, niin ruotsalaiset irvistelivät kun sanoimme pest sen sijaan kuin bäst. Tuota ruttosanaa täällä nimittäin käytetään sellaisesta mikä on todella huonoa. Nykyään ei kukaan naura suomalaisille, koska tänne on tullut muita joita voi syrjiä. Suomaliset ovat ookoo. Minusta Mauri on best, niinkuin englanniksi sanotaan. En usko hiuslisäkkeksi, ei kai nyt yksi ja sama lisäke vuosikymmeniä kestä.

        Muistan kun Suomessa oppikouluaikoina opettaja sanoi miten voi testata ovatko vanhemmat sivistyneitä(!). Jos he sanoivat ölymppialaiset sen sijaan että olisivat sanoneet olympialaiset, olivat he todella sivistymättömiä!

        Englanniksi sanotaan " the best". Että et tainnut siellä oppikoulussa oppia ainakaan englantia.
        Ja muutenkin kannattaa vilkaista noita sanoja, joita kirjoitit: " suomaliset" "hiuslisäkkeksi".


    • Maurinmajava

      Maurin majavannahka on todella naurettavannäköinen. Jos omistaa samanlaisen avolavan kuin Risto Dufva, niin miksi sitä ei voisi tuoda julki? Tosin RD:een uimalakki on aivan kaamean näköinen, mieluummin kaikki pois kuin tollasta pitää. Skini-mauri voisi olla kova sana:D

    • Peku fani

      Selvästi luonnollisen kuoleman kokenut orava, ei ole renkaanjälkiä turkissa.

    • not tu pee

      Mun mielestä sen peruukki muistuttaa lähinnä käytettyä sinipiikaa.
      Nykyään on saatavilla ihan aidonnäköisiäkin hiuslisäkkeitä. 70-luvun malleissa se tukka ei-ala-mistään ja jakaus on sellanen ihmeellinen vako. Ei hitsi nyt alkaa naurattamaan...

      • muutosta piristää

        ja ei nyt ihan noin tarviis olla jakaus suorassa, eihän kenenkään hiukset ole kuin teipatut.Kaljuna vois olla tosi seksikäs.


      • fänrikki
        muutosta piristää kirjoitti:

        ja ei nyt ihan noin tarviis olla jakaus suorassa, eihän kenenkään hiukset ole kuin teipatut.Kaljuna vois olla tosi seksikäs.

        voin kertoa että kun Mauri oli mun uskonnonopettajana Kinnulassa seiskytluvulla, sijainen, niin hällä ei ollut paljonkaan hiuksia, veljensä kaljuuntui myös aikaisin.
        Mielestäni kaljut miehet on seksikkäitä, mutta tietenkin tupeella saa pituutta jos on pätkä. kumma etten saa menemään , tästä taitaa tulla matikan tunti.


    • +++

      Hyvä kun on huolitellun näköinen. Sillä, onko hiukset aidot vai ei, ei ole tosiaankaan mitään tekemistä Pekkarisen työn kanssa, muuta kuin että julkisuudessa paljon olevan henkilön on hyvä olla siisti. Ihan asiallinen mies, toisin kuin nää mielipiteet täällä.

      • haihiils

        Sillä on aina myös korkokengät, siis sellaiset ns miesten korkeat, jalassa. Ei kai tykkää omasta lyhyestä pituudestaan myöskään?


    • 15 min. julkku

      tai sitten käy aina välillä parturissa leikkauttamassa ja värihuuhtelussa. Näin toimi myös toinen lyhytkasvuinen heppu, eli jo mananmajoille mennyt Andy Warhol.

    • ryser

      Onkohan Mauri "Peku" Pekkarisella myös perukissaan nappi? Warholillahan oli sellainen nappi omassaan ja sitten päässä se vastapuoli, niin pysyi napakasti paikallaan.

    • Höh ja pöh

      Mitä väliä? Monenko naisenkaan hiukset on täysin luojanluomat ja aidot? Hiuslisäke verrattavissa muuhun ulkonäön kohentamiseen. Vain hänen mielipiteillään ja teoillaan politiikassa on väliä!

    • Lipposkan tylyt sana

      Muistaakos tätä kukaan Paavo Lipposesta, liittyen Pekkariseen? Nahkurin orsien kanssa kilpailee ykkössijasta Lipposen hermostuminen aikoinaan opposition Mauri Pekkariseen. Lipponen kysyi, mitä Pekkariselta löytyy tukan alta. Ja kaikkihan sen tiesivät, että Pekkarisen tupeen alla on sairaudesta johtuva kalju.

      Loukkaus lakaistiin maton alle Lipposen anteeksipyynnöllä. Hän ei kuulemma tiennyt Pekkarisen peruukista...

    • pekufan

      Peku lähtee mukaan Väykän ja kokovartalo Marin kanssa kisaan. Saas nähdä pysyykö peruukki kyydissä mukana.

    • rauta-peruukki

      Ihan hienohan se peruukki on ja varmaan ei tarvitse huoltaakkaan kovin. Sen kuin vaan kopistelee vaikkapa ulkona välillä.

    • Asialinjaa

      Pekkarinen on julkisesti kertonut (muistaakseni tuon Lipposen piikittelyn jälkeen) ja taisi näyttääkin, että pitää tupeeta ei vain kaljun vaan sairaudesta johtuvien ihomuutosten takia. Ts, hänellä ei ole 'kiiltävä kalju' vaan iho on tosi oudon näköinen, ja varmasti kiinnittäisi kaiken huomion siihen.

      Enpä toivoisi että kenenkään sairaudesta johtuvaa ulkoista piirrettä tällä tavalla ruoditaan ja vääristellään. Tämän ketjun vois lopettaa nyt tähän.

    • Ei muilla peruukkia

      Mikähän on tämän harvinaisen sairauden nimi?

      • Joulumieltä

        Tulis kaapista


    • Typeè

      ei se ole peruukki ,vaan typeè.
      Pekkarinen ehostaa ulkonäköään siis typeèellä

    • BB-NikoSoffa

      Parempi tukka Maukalla kuitenkin kuin Fartilla ja uimalakki-Eskolla yhteensä.

      • hehhee118

        Ei tukka mistä pilaa...kunhan ei vain ole typeée


      • schaipa white trash

        Maurilta vinkkejä Epätoivo-Eskolle. Pekkarinen sentään pärjää ilman lippistä.


    • ei uskois

      Mikä teitä vaivaa?Ainako on löydettävä jotain haukuttavaa?

    • Repone

      En hauku, mutta kerran Maukka tuli kadulla vastaan, ja tuulenpuuska lennätti tubeePertsan viemäriin. Maukka on ihan coolin näköinen ilman Pertsaa.

    • niinpä noin

      Peruukki on Pekkariselle arka paikka samoin kuin se, että hän käyttää piilokorkoja vaikuttaakseen pidemmältä.

    • Mpekkarinem

      Lopettakaa jo!!!

      En käytä peruukkia, saati oravanturkkia.

      Alkaa jo ###tuttamaan teidän spekulointi minun karvoituksestani.

    • Pekufäni

      Peku on hyvä tyyppi, peruukilla tai ilman.

    • Hanskat.seuraavaks

      Vaihtaisi tupeen välillä näätään. Niitähän tuntuu riittävän

    • kkakkkkaaa

      Varmojen lähteiden mukaan Pekkarisen peruukki on majava. Kuuluisin vinoilija on Lipponen joka epäili ettei Pekkarisen (153 cm piilokorkojen kera) tukan ja pään välillä ole mitään.

    • 987777

      Pekun tyyli säilyy, nyt on televisiossa ja tukka on hyvin.

    • Valexander_Tuppi

      Maurilla oli välillä peruukki, jossa oli hieman harmaata korvallisilla. Nyt on 71-vuotiaalle epäuskottavan tasainen ruskea väri.

      Kauan sitten kuulin, että Maurilta oli jokin sairaus vienyt lukion kesälomalla hiukset. Sinänsä ymmärrettävää, että se piti yrittää salata. Kekkoslainen kalju ei ollut silloin pop edes nuorilla kepulaismiehillä.

    • Muistikuvia

      Hän kertoi 90-luvulla? Simo Rantalaisen ja Jari Sarasvuon ohjelmassa käyttävänsä hiuslisäkettä. Syyksi mainitsi, että kaljuuntumista oli nuorena yritetty hoitaa tai estää aineilla jotka jättivät pysyviä ihomuutoksesta ja arpia päänahkaan.

    • Erkkimerkki12

      Eikö tuo peruukki ole ommeltu päähän?

      • Kunnon-Kepujuntin-reuhka

        Maukalla kuulemma myäs synteettiset munakarvat!


    • Trendikäs-Kepusonni

      Ottais seetana mullet-peruukin!

    • Peurimakkarinen

      Näin Maurin vaajakosken uimahallissa uimassa ja peruukin oli jättäny pukuhuoneeseen, eli siis pää oli kalju.

    • Anonyymi

      Kyllä Mauri Pekkarisella on laaja tupee, ei ihan koko peruukkia. Siis päässä on omia hiuksia hieman korvallisilla ja niskan seutuvilla.
      Pekkarinen on kertonut, että kun hän aikoinaan oli armeijassa, kalju olisi ollut huomiota herättävän ja kummallisen näköinen siihen aikaan nuorella miehellä. Ja hän sai luvan käyttää tupeeta.
      ( Siis nykyäänhän varusmiehet saavat ajaa päänsä vaikka kokonaan kaljuksi, vaikka olisi kuinka hyvä tukka. Tämä tukan kaljuksi ajaminenkaan aina ei ole ollut hyväksyttyä )
      Pekkarinen sai siis luvan käytää tupeeta (olikohan vielä ihan ihotautilääkärin lausunto), siksi että hänen hiuksensa lähtivät todella nopeasti ja kaikkineen päälaelta jo nuorella iällä. . Tunsin joskus hänen poikansa ja hän kertoi myös tämän saman asian isänsä kaljusta ja tupeesta.
      Jos Pekkarinen nykyajan nuoria miehiä, hän varmaan esiintyisi kaljuna tai reunoilta sänkitukkaisena tms.. Mutta siihen aikaan kun Pekkarinen oli nuori, kalju NUORI mies oli oudon näköinen.
      Ja sille kommentoijalle, joka valehteli olevansa parturikampaaja, sanon että häpeä, älä valehtele noin törkeästi.

    • Anonyymi

      suojaahan se ettei päänahka pala.
      pihtipudas hititi mauri perkkarinen, miesten peruukki, viikset, keskustelut 24

    • Anonyymi

      Tällaisenkin vanhan jutun oli joku sitten tänne nostanut. Paavo Lipponen oli veetuillut Pekkariselle eduskunnassa "tukan alla olevasta järjestä" ja joutunut pyytämään anteeksi, koska hänellä on peruukki sairauden takia. Demari pyytää anteeksi mutta en usko että Persu sellaista tekisi.

      • Anonyymi

        Tai siis että onko tukan alla järkeä.


    • Anonyymi

      Kyllä Lipponen tiesi että Pekkarinen käyttää sairauden vuoksi peruukkia, kunnon demarina toki nosti asian esiin kun ei osaaminen riittänyt.

      Tällä taktiikallahan Marin ”pärjäsi” myös.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6805
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2323
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1877
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1075
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      971
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      154
      789
    Aihe