Lipponen:"Puhdas suomalaisuus kauheaa"

Vasabladet:
"Lipponen: Uhlgrenin mielipiteet eivät ole SDP:n mielipiteitä
20.4. 2010 kl. 22:15. 22:17

Socialdemokraaatinestori Paavo Lipponen soitti itse Arttu Uhlgrenille tiistaina.
-Ajatus yksikielisestä Suomesta on kauhistuttava, sanoo Lipponen.

Paavo Lipponen, aiempi pääministeri ja SFP-johtaja luennoi kaksikielisestä Suomesta Vaasassa Ruotsalaisella klubilla tiistaina. Puoluetoverin, Arttu Uhlgrenin yleisönosastokirjoitus Pohjalaisessa antoi Vaasanvierailulle ekstramaustetta.

Lipponen luki Uhlgrenin kirjoituksen junassa mennessään Vaasaan.

- Nousin junasta Tampereella ja ostin Pohjalaisen. Sitten soitin Uhlgrenille. Kyllä minä ymmärrän, että monet ovat järkyttyneet, mutta Uhlgrenin mielipide ei ole puolueen.

Läksytitkö häntä?

- Nå... Dialogi on aina hyvästä.

- Soitin hänelle kuullakseni, mitä hän tarkoitti. Uhlgren väitti,että hän kirjoitti yksityishenkilönä. Aluejohtaja ei koskaan puhu yksityishenkilönä, sen sanoin hänelle.
-Sen sijaan on tärkeää keskustella näistä asioista avoimesti. Mitä motiiveja on esimerkiksi kuntaliitoksien vastustamisen taustalla?

Lipponen nostaa toisen kätensä rintansa korkeudelle. Sillä eleellä hän haluaa ilmoittaa, että kolme neljäsosaa lipposlaisesta identiteetistä on juurtunut ruotsalaisuuteen.

-Ajatus puhtaasta suomalaisuudesta on kauhea.

Svenska.nu-kampanjan puheenjohtajana Lipponen on valmis aikaistamaan kieltenopetusta suomenkielisissä kouluissa. Mutta hän haluaa laittaa englannin kielen ruotsin kielen edelle.

-Englanti on tärkeä kieli - niin tärkeä, että sen opetus pitäisi aloittaa jo ensimmäisellä luokalla. Sitten voivat oppilaat aloittaa lukea ruotsia ja muita vieraita kieliä.

Lipponen käyttää tilaisuutta hyväkseen risuttaakseen hallituksen ja kuntaministeri Mari Kiviniemen(keskusta) toimintaa Kokkolakiistakysymyksessä.

-Alkuperäinen ehdotus - että Kokkola suunnataan Ouluun- -on hallituksen röyhkein tähän asti tekemä ehdotus. Ruotsinkielinen palvelu Oulussa kuulostaa hyvältä, mutta se on naurettavaa."
21315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

"Yleisöltä, Pohjalainen:
Suomesta yksikielinen maa

tiistai 20.04.2010

Vaasalainen Arttu Uhlgren on kaupunginvaltuutettu ja SDP:n Pohjanmaan piirin puheenjohtaja.

Näin Vaasasta pohdittuna korostamme ruotsin kielen asemaa, mutta onko tänä päivänä välttämättä koko kansan etu se, että opiskelemme niin sanottua pakkoruotsia. Pitäisikö kenties kouluissa panostaa entistä enemmän englanninkielen opiskeluun.

Vaasa on hyötynyt ruotsinkielisyydestään esimerkiksi hätäkeskuksen säilyttämisessä, mutta onko pohdittu sitä miten kielikysymys vaikeuttaa Vaasan alueen kehitystä. Esimerkiksi jos Vaasan kaupunki hakee työntekijöitä, Etelä-Suomessa opiskelleen ruotsinkielen taso ei riitä työpaikan saantiin eikä tahdo riittää edes Vaasassa opiskelleen suomenkielisen työpaikan saantiin Vaasasta. Mitä hyötyä on opiskella esimerkiksi Joensuussa tai Lappeenrannassa ruotsia, koska kyseistä kieltä ei todellakaan siellä tarvita.

Jos mietitään vaasalaisesta näkökulmasta sitä, miksi emme saa kuntaliitoksia aikaan, niin suomenkielisissä kunnissa pelätään juuri tätä ruotsinkielen valta-asemaa. Jos yritetään saada liitosta aikaan niin sanottujen ruotsinkielisten kuntien kanssa, jarruna toimii silloin Rkp, joka pelkää valta-asemansa heikentyvän.

Suomessa on kuitenkin hyvä, että jokainen saa puhua omaa äidinkieltään. Mutta jos Suomessa ruotsia puhuu vain 5,4 prosenttia ja suomea 90,7 prosenttia väestöstä, pitääkö todella vaatia vielä opiskelemaan niin sanottua pakkoruotsia vai voisiko sen jo muuttaa vapaaehtoiseksi. Samoin jos mennään valtakunnan tasolle ja mietitään vaikka hallitusneuvotteluja, niin minkä takia Rkp:n pitää olla joka hallituksessa mukana? Taitaa olla ainoa asia tämä kieliasia, vaikka pitäisi nähdä kokonaisuuksia miten tätä rakasta kotimaata kehitetään.

Kun puhutaan ruotsinkielisistä kunnista, voidaanko hyvällä omallatunnolla kysyä saadaanko niissä riittävän hyvää suomenkielistä palvelua, kun koko ajan vain korostetaan ruotsinkielisten palveluiden tärkeyttä.

Voisin väittää, että Suomi muuttuu niin sanotusti yksikieliseksi maaksi seuraavan 20 vuoden aikana. Se on vain ajan kysymys, koska tämä tapahtuu ja onnistuuko siirtymä ilman suurempia vahinkoja. Jos ajatellaan nuorempia sukupolvia, niin nehän ovatkin jo täysin kaksikielisiä. Se on todella hyvä asia, koska työelämämmekin kansainvälistyy ja englannin kielen osaaminen on silloin ykkösasia. Englannin kielellä neuvottelut ja sopimukset tehdään.

Kielikylvetyksessä tekisin ihan täyskäännöksen, mutta melkein, eli ainoastaan 180 astetta. Silloin kylvetettäisiin valtaväestön kielelle eikä kuten nyt vain toiseen suuntaan. Tämähän olisi juuri sitä niin sanottua valmistautumista yksikieliseen Suomeen. Vaasassa yritettiin kielikylpyä ruotsinkielisille lapsille, mutta eipä herunut aloituslupaa Turusta!

Arttu Uhlgren"

Äänestä
  • Suku Iisalo ent. Ingman on vahvasti historiassa ruotsinkielinen, ja sen kautta Paavo Lipposenkin sympatiat ovat siihen suuntaan!
    Siellä heille Lipposen äidin suvulle Ingman avautuu mm. aatelista taustaa ja sukulinjoja eri puolille, kuten aatelisilla on ollut kautta vuosisatojen Euroopan ja Skandinavian historiassa!
    Eli nämä piirit eivät ole ihan vaatimattomia, ja vaikuttaneet mm. Suomen historiassa vahvasti muista puhumattakaan!
    Sen kautta ajetellen jos ruotsinkielisyydestä saa jotain omanarvon pönkää, on sekin huomioitava!
    Eri tavalla kuten Rkp.n S Wallinin - jonka äidin suku suomenkielinen etelä-pohjalainen suku, vaan mies on niin kiinni vahvasti 'isänkielessään' ettei paremmasta väliä!
    Jos alettaisiin puhuakin enemmän tasa-arvosta, eikä mistään pakosta se olisi kaikille osapuolille reilumpaa! Myös lasten kannalta!

    Äänestä

Onhan se kauheaa DDR:n kannattajalle ja maanpetturille. Paavo ei edes saannut mitään korkeata virkaa EU:sta vaikka niin nuolla lutkutti kaikkia svekkoja.

Äänestä

Toi Lipponen on mennyt svekomaniassaan jo ihan sekaisin! Nyt se eläkkeellä vielä yrittää läksyttää aktiivipoliitikkoja kieliasioissa.

Mikä helvetti Paavo luulee olevansa!? Jokin suomalaisten valitsema ikuinen kielikomissario?

Lipponen on todella surullinen esimerkki savolaisesta nousukkaasta, jolle keltaisuus on noussut päähän.

Jotain on mätää Suomenmaassa....

Äänestä
  • Lipposen mielipiteet eivät ole SDP:n mielipiteitä..

    Äänestä

  • S.A:V:O kirjoitti:

    Lipposen mielipiteet eivät ole SDP:n mielipiteitä..

    Lipponen soitti Uhlgrenille ja halusi ojentaa häntä.
    SDP:ssä ei ole sananvapautta.
    Näyttää siltä, että sdp:n nuoret ovat kyllästyneet Lipposbresneveihin ja alkavat ihan omillaan tehdä uudistuksia. Pakkoruotssikeisari Paavolla ei ole edes housuja.

    Lipponen miettii joka iltäpäivä nokosilta noustessaan, että "Mitä tekis, että mainittais."

    Äänestä

Vähästäpä Paavo nykyään kauhistuu. Onkohan vanha Venäjän pelko kaiken taustalla?

Äänestä
  • Sääliksi käy Päivi...

    Äänestä

  • Nyt voisi Paavolta kysyä, että millaista sitten puhdas ruotsalaisuus on. Sitä kyllä löytyy jonkin verran Suomestakin ja runsaasti Ruotsista. Otaksun, että se on hänestä 3/4 ruotsalaisena ihanaa.

    Äänestä

  • muuan fenno kirjoitti:

    Nyt voisi Paavolta kysyä, että millaista sitten puhdas ruotsalaisuus on. Sitä kyllä löytyy jonkin verran Suomestakin ja runsaasti Ruotsista. Otaksun, että se on hänestä 3/4 ruotsalaisena ihanaa.

    .

    yritti käydä ihanan ruotsalaisen kimppuun vessajonossa!!!!!!111!!!

    .

    Äänestä

Mitähän Lipponen oikein vielä viitsii olla julkisuudessa?

Äänestä

Lipponen vaikuttaa tyhmältä.

Äänestä
  • on kuin paavi, vähät piittaa mistään kansasta.

    Äänestä

Lipponen on maanpetturi.

Äänestä

KAIKKI Itämeren valtiot, Pohjoismaat ja naapurimaamme ovat yksikielisiä!

Miksi ne eivät kauhistuta Lipposta?

Äänestä
  • Paavo on vetänyt hyvät rahat konsultoinnista. Svenska nu lienee hyvä konsulttipalkkioiden maksaja!

    Äänestä

Vieläkö tuo kusipää on elossa.

Äänestä

Vasaplaret:

Lippone: Uhlkrenin mielipiteet eivät ol Srp:n mielipiteitä

20. 4. 2010 kl. 22:15. 22:17



Socialremokraaatinestori Paavo Lippone soitti itse Arttu Uhlkrenil tiistaina.

-ajatus yksikielisest Suamest o kauhistuttava, sanoo Lippone.



Ei mar paavo Lippone, aiempi ja nii om mone muukki sanonu pääministeri ja Sfp-johtaja luennoi kaksikielisest Suamest Vaasas Ruatsalaisel klupil tiistaina. Pualuetoverin, Arttu Ei mar uhlkrenin yleisönosastokirjoitus Pohjalaises antoi Vaasanvierailul ekstramaustet.



Lippone luki Uhlkrenin kirjoituksen junas mennessään Vaasaan.



- Nousin junast Ei mar tampereel ja ostin Tiätty pohjalaisen. Sitten soitin Uhlkrenil. Kyl mää ymmärrän, et monet ovat järkyttyneet, mut Uhlkrenin mielipire ei ei sunkka ol pualueen.



Läksytitkö häntä? kui mun nysse tarttis sano



- Nå... Vai kummottos rialoki o ain hyväst. vai kummottos



- Kui mun nysse tarttis sano soitin hänel kuullakseni, mitä se mut kumminki tarkoitti. Uhlkren väitti,että se kirjoitti yksityishenkilönä. Aluejohtaja ei koskaan puhu kui vaa yksityishenkilönä, sen sem pare vaa sanoin hänel.

-Sen sijaan ja nii om mone muukki sanonu o tärkeää keskustel näist nimpal mukavast asioist avoimesti. Mitä motiivei o esimerkiks kuntaliitoksitte vastustamisen taustal?



Lippone nostaa toisen kätensä rintansa korkeurel. Sil eleel se haluaa ilmoittaa, et ja nii om mone muukki sanonu kolme neljäsosaa lipposlaisest irentiteetist o juurtunut ruatsalaisuuteen.



-Ajatus mahtaks sitä sanokka kehrata puhtaast suamalaisuurest o kauhea.



Svenska.nu-kampanjan puheenjohtajana Lippone o valmis aikaistamaan kieltenopetust suamenkielisis kouluis. Mut se haluaa laittaa enklannin tiätty kielen mut kumminki ruatsin mahtaks sitä sanokka kehrata kielen erel.



-Englanti o tärkeä kieli - niin tärkeä, et sen opetus pitäis mut kumminki aloittaa tiätty jo ensimmäisel luakal. Sitten voivat oppilaat aloittaa lukea ruatssi ja kyl mar sit muit vierait kieliä.



Lippone käyttää tilaisuut tiätty hyväksse kui mun nysse tarttis sano risuttaaksse ei sunkka hallituksen ja kuntaministeri Mari Kiviniemen(keskusta) toimintaa Kokkolakiistakysymykses.



-Alkuperäinen ehrotus - et Kokkola suunnataan Ouluun- -on hallituksen röyhkein tähän asti tekemä ehrotus. Sem pare vaa ruatsinkieline palvelu Oulus ei sunkka kuulostaa hyvält, mut hän o naurettavaa."

Äänestä
  • Vasabladet:
    "Lipponen: Uhlgrenin mielipiteet tiätsä eivät niinku ole SDP:n vittu mielipiteitä
    20.4. 2010 totanoin kl. 22:15. vittu 22:17

    Socialdemokraaatinestori Paavo Lipponen soitti tiätsä ize Arttu Uhlgrenille tiistaina. niinku
    -Ajatus yxikielisestä Suomest on vittu kauhistuttava, sanoo Lipponen. totanoin

    Paavo Lipponen, vittu aiempi pääministeri tiätsä ja SFP-johtaja niinku luennoi kaxikielisestä vittu Suomest Vaasas Ruozalaisel totanoin klubil vittu tiistaina. Puoluetoverin, tiätsä Arttu Uhlgrenin niinku yleisönosastokirjoitus vittu Pohjalaises antoi totanoin Vaasanvierailulle extramaustetta.

    Lipponen luki Uhlgrenin kirjoituxen vittu junas mennessään Vaasaan.

    - Nousin tiätsä junast Tampereel niinku ja ostin Pohjalaisen. Sitten soitin vittu Uhlgrenille. totanoin Kyllä minä ymmärrän, vittu että monet ovat järkyttyneet, tiätsä mutta Uhlgrenin niinku mielipide ei vittu ole puolueen.

    Läxytitkö häntä? totanoin

    - Nå... Dialogi vittu on aina hyvästä. tiätsä

    - Soitin hänelle niinku kuullaxeni, vittu mitä hän totanoin tarkoitti. Uhlgren vittu väitti,että hän kirjoitti yxityishenkilönä. tiätsä Aluejohtaja ei koskaan puhu yxityishenkilönä, sen sanoin hänelle.
    -Sen sijaan on tärkeää niinku keskustel näistä vittu asioist avoimesti. Mitä totanoin motiiveja on esimerkix kuntaliitoxien vittu vastustamisen taustalla?

    Lipponen nostaa toisen kätensä tiätsä rintansa korkeudelle. niinku Sillä eleellä hän vittu haluaa ilmoittaa, että totanoin kolme neljäsosaa lipposlaisest identiteetistä on vittu juurtunut ruozalaisuuteen.

    -Ajatus puhtaast suomalaisuudest on kauhea. tiätsä

    Svenska.nu-kampanjan puheenjohtajana Lipponen on niinku valmis aikaistamaan vittu kieltenopetust suomenkielisissä kouluissa. totanoin Mutta hän haluaa laittaa vittu englannin kielen ruozin kielen tiätsä edelle.

    -Englanti on niinku tärkeä kieli - niin tärkeä, että vittu sen opetus pitäis aloittaa jo totanoin ensimmäisellä luokalla. Sitten voivat vittu oppilaat aloittaa lukea ruozia tiätsä ja muita vieraita kieliä.

    Lipponen käyttää tilaisuutta hyväxeen risuttaaxeen hallituxen niinku ja kuntaministeri vittu Mari Kiviniemen(keskusta) toimintaa Kokkolakiistakysymyxessä.

    -Alkuperäinen ehdotus totanoin - vittu että Kokkola suunnataan tiätsä Ouluun- -on hallituxen röyhkein tähän asti niinku tekemä ehdotus. Ruozinkielinen palvelu Oulus kuulostaa hyvältä, mutta se on naurettavaa."

    Äänestä

va e lörtsy på rikssverige ka de vara puavo l

Äänestä

Valitettavaa on se, että Lipposen mielipide kieliasioista on todellakin myös sdp:n virallinen ja käytännön mielipide, ja sdp:ssä puoluekuri on tiukka, etenkin kieliasiassa, ja siksi kukaan itseään kunnioittava suomalainen ei enää voi antaa ääntään demarille, olipa sen yksittäisen ehdokkaan mielipide mikä tahansa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Käännöststo kirjoitti:

Vasabladet:
"Lipponen: Uhlgrenin mielipiteet eivät ole SDP:n mielipiteitä
20.4. 2010 kl. 22:15. 22:17

Socialdemokraaatinestori Paavo Lipponen soitti itse Arttu Uhlgrenille tiistaina.
-Ajatus yksikielisestä Suomesta on kauhistuttava, sanoo Lipponen.

Paavo Lipponen, aiempi pääministeri ja SFP-johtaja luennoi kaksikielisestä Suomesta Vaasassa Ruotsalaisella klubilla tiistaina. Puoluetoverin, Arttu Uhlgrenin yleisönosastokirjoitus Pohjalaisessa antoi Vaasanvierailulle ekstramaustetta.

Lipponen luki Uhlgrenin kirjoituksen junassa mennessään Vaasaan.

- Nousin junasta Tampereella ja ostin Pohjalaisen. Sitten soitin Uhlgrenille. Kyllä minä ymmärrän, että monet ovat järkyttyneet, mutta Uhlgrenin mielipide ei ole puolueen.

Läksytitkö häntä?

- Nå... Dialogi on aina hyvästä.

- Soitin hänelle kuullakseni, mitä hän tarkoitti. Uhlgren väitti,että hän kirjoitti yksityishenkilönä. Aluejohtaja ei koskaan puhu yksityishenkilönä, sen sanoin hänelle.
-Sen sijaan on tärkeää keskustella näistä asioista avoimesti. Mitä motiiveja on esimerkiksi kuntaliitoksien vastustamisen taustalla?

Lipponen nostaa toisen kätensä rintansa korkeudelle. Sillä eleellä hän haluaa ilmoittaa, että kolme neljäsosaa lipposlaisesta identiteetistä on juurtunut ruotsalaisuuteen.

-Ajatus puhtaasta suomalaisuudesta on kauhea.

Svenska.nu-kampanjan puheenjohtajana Lipponen on valmis aikaistamaan kieltenopetusta suomenkielisissä kouluissa. Mutta hän haluaa laittaa englannin kielen ruotsin kielen edelle.

-Englanti on tärkeä kieli - niin tärkeä, että sen opetus pitäisi aloittaa jo ensimmäisellä luokalla. Sitten voivat oppilaat aloittaa lukea ruotsia ja muita vieraita kieliä.

Lipponen käyttää tilaisuutta hyväkseen risuttaakseen hallituksen ja kuntaministeri Mari Kiviniemen(keskusta) toimintaa Kokkolakiistakysymyksessä.

-Alkuperäinen ehdotus - että Kokkola suunnataan Ouluun- -on hallituksen röyhkein tähän asti tekemä ehdotus. Ruotsinkielinen palvelu Oulussa kuulostaa hyvältä, mutta se on naurettavaa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu