Seuraavan raskauden pelko

Pienienkeli......

Keskenmenon jälkeen ainakin itseäni pelottaa uusi raskaus. Pelkää senkin menevän kesken. Pelkään että en uskalla iloita siitä. Miten olette selvinneet tällaisissa tilanteissa? Entä onko muita joilla olisi samanlaista pelkoa?

3

456

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinoro3

      Hei! Niin kyllähän se pelottaa ajatellakkin uutta raskautta keskenmenon jälkeen. Mitä jos tämäkin menee kesken jne..... Itselläni oli myös samanlaisia ajatuksia ja pelkoja. Juurikin tänään sain toisen keskenmenon. Edellinen oli joulukuussa. Mutta niillehän ei voi mitään. Tuntuuhan keskenmeno siis aivan kauhealta. Mutta kannattaa ajatella positiivisesti. Itkeä itkut pois ja sitten eteenpäin.
      Toivon sinulle voimia eteenpäin. Oikein aurinkoista kevättä sinne.

    • mie vaan

      Itsellänikin juuri sama pelko, keskenmenon kokeneena rv18 ja aiempi raskaus oli kohdunulkopuolinen rv7 :(
      Välillä kyllä tuntuu et voi kun ois ihana semmonen pikkunen ja sitten vain pelko tulee että,entä jos taas käy samalla tavalla että,uskaltaako enään edes yrittää..
      Itsekkin olen monasti miettinyt et miten monet ovat saaneet rohkeuden uuteen yritykseen..

      • 34

        Osanottoni keskenmenon kokeneille! :'(
        Kohdalleni on osunut kolme keskenmenoa ja jokainen niistä oli liikaa.
        Raskautumisesta ehtikin tulla jo lähes "pakkomielle" ja halu onnistua pyöri mielessä 24/7.
        Pelko uudesta keskenmenosta ei jättänyt rauhaan. Ei siinä voinut muuta kuin oppia elämään näiden kokemusten kanssa.
        Nyt odottelen esikoiseni syntymää ja alan pikkuhiljaa huokaista helpotuksesta. Vaikka mitä vaan voi edelleen tapahtua niin pahin on varmasti jo takana.
        Toivon kaikille voimia ja onnea uusiin yrityksiin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1842
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      982
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      891
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      56
      529
    Aihe