Mitä mieltä..

Mitä mieltä palstalaiset on nyt kun saadaan kaksi uutta ydinvoimalaa? vihdoinkin päästään r...än armoilta pois. Luonnollisesti komuilla on varmasti asiaan jotain itkemistä??
8197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

signaali kaiken kaikkiaan kunhan vaan saadaan ne toimimaan. On hyvä päästä eroon sähkön tuontiriippuvuudesta ja olla omavarainen. Kriisitilanteessahan fossiiliset saattavat olla kiven takana mutta ydin- ja vesivoima antavat turvattua tehoa pitkään. Ydinvoimakaan ei hiivu kuten hiili tai kaasu yht'äkkiä polttoaineen loputtua joskin ajan mittaan teho alkaa laskea jos uusia sauvoja ei saada. Saamme siten vuoden - pari reserviaikaa.

Vanhimmat alkavat lisäksi olla kohta lopuillaan joten nekin tulevat uusittaviksi muutamassa vuosikymmenessä ja kun nyt tiedämme miten aikataulut venyvät ja paukkuvat niin on hyvä aloittaa ajoissa uudistamaan ja lisäämään.

Äänestä
  • Teit taas tietämättömyysennätyksen. Sinun mielestäsi ydinvoima puolustaa paikkaansa siksi,että se antaa kriisitilanteissa energiantuotolle lisäaikaa vuoden,pari. Hauskasti sanottu todellisuuteen verraten.
    Tahkoluodon hiilisatamaa ja sen voimalaa ruokkii australialaisella hiilellä kaksi laivaa. Ne ovat melkoisia plotikoita,suurempi lähes nelisataametrinen ei pysty tulemaan täydessä lastissa satamaan Tahkoluodon 16 metristä syväväylää pitkin. Vajaalla lastillaankin se ruokkii voimalaa toista vuotta.
    Se toinen on vähän pienempi mutta kantaa lähes saman lastin.

    Porin satama on tuontisatama ja viime vuonna sen käsittelemien tonnien määrä putosi 44,7% edelliseen vuoteen verraten. Tämä johtui siitä,etteivät hiililaivat käyneet Tahkoluodossa viime vuonna. Niiden ei tarvitse käydä kuin kerran vuodessa ylittääkseen Tahkoluodon voimalan hiilentarpeen.
    Pannaan siis ne paatit ajamaan Tahkoluodon kenturalle hiiltä kolme keikkaa vuodessa neljän vuoden ajan niin kovasti pyllysi horsmaa lykkää,ennenkuin meiltä hiili loppuu. Palkataan pari samanlaista reissaamaan Vuosaareen niin meillä on kriisiajan energiavarantoja yhden ydinvoimalan elinkaaren verran.

    Tämä on tietysti pelkkää demagokiaa mutta sille on toki syynsä. Puhut asiasta josta sinulla ei ole höykäsenpölähtävää käsitystä. Tottahan me voimme varastoida ydinpolttoainetta voimaloitamme varten vaikka koko niiden elinkaareksi, se on toinen juttu kuin sinun "vuoden,kahden" varoaikasi. Se merkitsee sitä,ettemme voi tehdä ydinenergiaa vastaavia hiilikasoja mutta voimme tehdä niitä mainitsemasi kahden vuoden sijasta kahdeksikymmeneksi vuodeksi.
    Mitenpä kriisiaikana, jos kriisiaikana ydinvoimalaa mossautetaan pommilla niin milloin se alkaa tuottamaan uudelleen sähköä. Oletko perillä millä aikataululla mossautetun hiilivoimalan tuottoa korvataan? Kaupunginosan tai tehtaan sähköistävä pienvoimala rakennetaan kahdessa viikossa ja niitä voidaan tehdä monta rinnan. Hajalle mossautettu hiilikasa voidaan koota kasaan panemalla turhan päiten ja tietämättömyyttään turpaansa louskuttavat työeläkeläiset isänmaallisiin keruutöihin. Ja eikös se hiili sovi paremmin häkäpönttöautojen energianlähteeksi kuin uraanisauvat?

    Äänestä

  • toinen kirjoittaja sen jo kertoi mutta toisto sallittakoon; maa on pullollaan kivihiilikasoja, kallioiden sisällä velloo bunkkeriöljymeriä ja lyhyen matkan päästä saadaan kriisitilanteessakin todennäköisesti palavaa kiveä, puolasta kivihiiltä ja norjasta brent-öljyä... puuta ja haketta meillä riittääkin, samoin kuin tarvittaessa vaikka rypsiä, rapsia ja vaikka auringonkukkaöljyä...

    reserviä palvelevat pienvoimalat nousevat notkoihin ja niemenkärkiin; lämmitetään ja tuotetaan sähköä täsmäiskuin.

    rauhan ajan kriisivalmius pitäisi olla aika napissa. sodan ajan kriisi olisi haasteellisempi mutta sitäkään ei ydinvoima ratkaise.

    Äänestä

Näin sanoi Toveri Lenin. Sähköomavaraisuus on myös suomalaisen työläisen etu. Kommunistit ovatkin olleet huolissaan siitä, että venäläiset oligarkit pystyisivät kiristämään suomalaisia tietyissä tilanteissa. Toivottavasti ydinvoimaloiden rakentamisessa käytetään venäläistä osaamista, kun rankalaisten osaamisesta on nyt niin kovin huonot kokemukset. Venäjälle on suunnitteilla yli sata uutta ydinvoimalaa, mikä tulee laskemaan sähkön maailmanmarkkinahintaa, mikä on taas työläisen etu.

Äänestä
  • äläpäs höpötä! Suomi käyttää vain uusinta ja moderneinta LÄNSI tekniikkaa voimaloissaan. Lisäksi energfiaa tulee sen verran ettei itään valu enää turhaa rahaa.

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    äläpäs höpötä! Suomi käyttää vain uusinta ja moderneinta LÄNSI tekniikkaa voimaloissaan. Lisäksi energfiaa tulee sen verran ettei itään valu enää turhaa rahaa.

    Suomi käyttää Olkiluoto-3 rakennettaessa "uusinta ja moderneinta länsitekniikkaa". Tekniikka on ranskalaista ja saksalaista, se on niin modernia,että voimalaa oli rakennettu jo kolme vuotta ennenkuin sen ratkaisevien osien suunnittelu oli siirretty piirustuspöydältä paperille(kovalevylle). Siis ymmärrätkö, meille rakennetaan prototyyppivoimala jollaista ei missään vielä ole. Me siis suostuimme koekaniineiksi maailman suurimmalle ydinvoimalalle,tarkoitus oli pystyttää mylly nopealla aikataululla ja siksi sitä rakennettiin ja suunniteltiin samaan aikaan. Mitään valmista ydinvoimalasuunnitelmaa ei ostopäätöstä tehtäessä ollut.
    Rakentamisen viivästymisenviivästyminen on lisäaikaa antanut,sitä kenties vielä kiitellään. Olkiluoto-3 piti ottaa tuotantoon jo aikaa sitten,niin ei käynyt. Nyt aikataulu osoittaa koekäynnistyksen vuodeksi 2012. Väitän, ettei se tuota sähköä edes vielä 2014. Viiden vuoden myöhästyminen aikataulusta ei anna kovin hyvää kuvaa "modernista läntisestä suunnittelusta". Ydinvoimaloita ei osteta kuten autoja,mielikuvien mukaan. Nyt sellainen on myyty meille mielikuvilla ja huomaan tuon uponneen ainakin sinuun. Yhtä miellyttää Pösö,toista Renault,kolmatta Mersu ja neljättä Volvo. Tuo on melko heppoinen tapa lähestyä kysymystä ydinvoiman rakentamisesta.

    Vuosituhannen vaihteessa maailman tietokoneiden arveltiin kaatuvan. Pelko oli todellinen muttei mitenkään mystinen. Kaatumisen estäminen vaati työtä,työtä ja lisää työtä. Sillä se estettiin. En pelännyt kaatumista mutta otin sen huomioon. En varannut vuosituhannen vaihteen yli ulottuvaa lentomatkaa. Kun Olkiluodon kolmosvaihe etenee koeajoon,pyrin sovittamaan siihen ajankohtaan perheen yhteisen matkan. Matka suuntautuu Suomeen, sellaiseen paikkaan joka siihen vuodenaikaan ei ole Olkiluodosta puhaltavien tuulien alapuolella. Nyt asumme vallitsevien tuulien alla.Varaudun, en pelkää.
    Toiseksi väitän, kun Olkiluoto käynnistetään niin kolmion Turku-Tampere-Vaasa sisällä joditablettien myynti satakertaistuu,ne loppuvat apteekeista. Nautittu jodi estää radioaktiivisen jodin imeytymistä. Kansa äänestää apteekeissa ja sen äänestyksen tulos on toinen kuin kyselyissä ydinvoiman lisärakentamisesta tai luottamuksesta insinööritaitoihin ja tekniikkaan.
    Venäläisten sähköveturien sijasta meillä on italialaiset Pendolinot, venäläisen Loviisan sijaan meillä on kohta ranskalainen Olkiluoto. Kuka mitäkin pitää hyvänä,se on hänen asiansa. Olkiluoto on vieläkin osin piirustuspöydällä,pidän ennustajankyvyistäsi. Harva pystyy edeltäkäsin sanomaan suunnitteilla olevaa tekniikkaa olemassaolevaa paremmaksi.

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    äläpäs höpötä! Suomi käyttää vain uusinta ja moderneinta LÄNSI tekniikkaa voimaloissaan. Lisäksi energfiaa tulee sen verran ettei itään valu enää turhaa rahaa.

    länsitaidetta:

    http://z.about.com/d/cleveland/1/0/e/5/-/-/softcma.jpg

    Äänestä

katsotaan nyt ensin tämä olkiluoto-3 farssi, josta ei näy loppua tulevan ja ehkä parempi niin. tuon laitoksen starttaaminen saattaa osoittautua jossain vaiheessa kansalliseksi katastrofiksi. jotain ranskalaisten protovoimalasta kertoo kenties se, että yhdysvaltalaiset kieltäytyivät turvallisuussyistä ottamaan moista koetehdasta maaperälleen ja ne jätkät nimittäin eivät kovin helposti säikähdä...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


safkis kirjoitti:

Mitä mieltä palstalaiset on nyt kun saadaan kaksi uutta ydinvoimalaa? vihdoinkin päästään r...än armoilta pois. Luonnollisesti komuilla on varmasti asiaan jotain itkemistä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu