Hei, olen aikomassa menna naimisiin australialaisen kihlattuni kanssa suomessa. Halusimme kirkkohaat, mutta saimme kuitenkin sellaista tietoa etta emme voi menna kirkossa naimisiin silla han ei ole kaynyt rippikoulua ja taalla australiassa ei sellaista perinnetta ole. Han on kuitenkin samaa uskontoa kuin mina niin ajattelin etta onko asia tosiaan nain etta emme voi saada kirkkohaita?
Enko voi saada kirkkohaita australialaisen kanssa....
5
658
Vastaukset
- wherever, whenever
Eiköhän se mene niin, että teidät pitää ensin vihkiä siviilivihkimisenä, ja sitten teidän avioliittonne voidaan siunata kirkossa. Siunauksen kaava ei juurikaan poikkea "normaalista" vihkikaavasta. Otapa yhteyttä ko. uskonnon (ilmeisesti ev.lut.) kirkkoon täällä Suomessa (esim. sähköpostitse), ja kysy suoraan. Ei kannata arpoa asiaa internetpalstalla, kun suoraan kysymällä vihkivästä laitoksesta saa varmasti oikean vastauksen.
- nettikommentaattorin
Eikö siunaaminen tarkoita yleensä sitä että seurakunnan jäsen pyytää oman seurakuntansa mukaan itselleen tärkeään tapahtumaan. Siunaaminen edellyttää yhteyttä muihin seurakunnan jäseniin. Näin oikeasti ja alunperin. Eihän pappi ole kuin toinen seurakuntalainen tai muiden edustaja. Olisi kummallista jos et saisi tuoda seurakuntasi jäseneksi omaa aviopuolisoasi tai seurakunta ei liittoasi hyväksyisi. Miksi et kysyisi asiaa papilta? Ja omilta omaisilta ja ystäviltä, jotka tilaisuuteen tulevat. Ei kai rippikoulu ole kuin vanha perinne kirkon ja koulujärjestelmän alkuajoilta. Mikä lupa se nyt voisi olla millekään?
Näin ulkopuolisena "uuden asian" nettikommentoijana ja ei kirkollisena ja ei minkään seurakunnan jäsenhenkilönä.- luteraani
"Ei kai rippikoulu ole kuin vanha perinne kirkon ja koulujärjestelmän alkuajoilta. Mikä lupa se nyt voisi olla millekään? "
Kun se on ev.lut. kirkossa nimenomaan niin, että rippikoulu ja konfirmaatio pitää olla käytynä, jotta on kirkon "aikuinen" jäsen eli voi olla mm. kummina ja voi tulla vihityksi kirkossa. Etkös ole koskaan kuullut sitä, että rippikoulusta puhutaan, että saa "naimaluvan"? Sitähän se tarkoittaa, että voi saada kirkollisen vihkimisen.
Tietysti, alkuperäinen kysyjä voi olla jonkun muun kirkon kuin ev. lut. kirkon jäsen, mutta koska puhuu rippikoulusta niin siitä väkisiin tulee pääteltyä, että tarkoittaa nimenomana luterilaista uskontoa/kirkkoa.
- netistä...
Kyllähän se niin menee, että rippikoulu on käytävä, vaikka sulho olisikin ev.lut. kirkkoon kastettu. Oletan, että sitä kirkkoa tarkoitit, koska muuten varmaan olisit sanonut, jos kuuluisit itsekin johonkin toiseen kirkkokuntaan. Ja hääaiheista löydät kirkon kantaa näppärästi tuolta http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/DD9DF26C990EE54CC225708400437210?OpenDocument&lang=FI
Eli rippikoulu pitää olla käytynä, ja siksi monet käyvätkin sen aikuisrippikouluna, jos "normaalisysteemillä" on jäänyt käymättä ja kirkkohäät viehättävät. Kuten eka vastaaja sanoi, avioliiton siunauksen voitte saada ilman sulhon rippikouluakin.
Jännä vaan, kun sanot, että sulho on "samaa uskontoa" kuin sinä, ja sitten kuitenkaan yhtä ev.-lut. kirkon kivijalkaa ei siellä ausseissa ev.-luteilla olisi? En tiedä paikallisia juttuja, mutta yleensä kirkolliset jutut ovat samanlaisia kaikkialla, se on vähän niin kuin niiden pointti tai muuten puhutaan jo eri uskonnoista (herätysliikkeistä, lahkoista, kirkoista...). - vieras, pappi
Hei, jos kihlattusi kuuluu Australian ev.lut kirkkoon ei rippikoulua Suomessa vaadita. Ei myöskään silloin, jos hän kuuluu johonkin muuhun kristilliseen kirkkoon. Tällöin kristillisen vihkimisen edellytykset täyttyvät. Kannattaa tarkistaa asia kirkkoherranvirastosta, jossa on asiasta ohjeet.
siunausta liitollenne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551962
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391178- 61093