Enko voi saada kirkkohaita australialaisen kanssa....

WAAAAH

Hei, olen aikomassa menna naimisiin australialaisen kihlattuni kanssa suomessa. Halusimme kirkkohaat, mutta saimme kuitenkin sellaista tietoa etta emme voi menna kirkossa naimisiin silla han ei ole kaynyt rippikoulua ja taalla australiassa ei sellaista perinnetta ole. Han on kuitenkin samaa uskontoa kuin mina niin ajattelin etta onko asia tosiaan nain etta emme voi saada kirkkohaita?

5

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wherever, whenever

      Eiköhän se mene niin, että teidät pitää ensin vihkiä siviilivihkimisenä, ja sitten teidän avioliittonne voidaan siunata kirkossa. Siunauksen kaava ei juurikaan poikkea "normaalista" vihkikaavasta. Otapa yhteyttä ko. uskonnon (ilmeisesti ev.lut.) kirkkoon täällä Suomessa (esim. sähköpostitse), ja kysy suoraan. Ei kannata arpoa asiaa internetpalstalla, kun suoraan kysymällä vihkivästä laitoksesta saa varmasti oikean vastauksen.

    • nettikommentaattorin

      Eikö siunaaminen tarkoita yleensä sitä että seurakunnan jäsen pyytää oman seurakuntansa mukaan itselleen tärkeään tapahtumaan. Siunaaminen edellyttää yhteyttä muihin seurakunnan jäseniin. Näin oikeasti ja alunperin. Eihän pappi ole kuin toinen seurakuntalainen tai muiden edustaja. Olisi kummallista jos et saisi tuoda seurakuntasi jäseneksi omaa aviopuolisoasi tai seurakunta ei liittoasi hyväksyisi. Miksi et kysyisi asiaa papilta? Ja omilta omaisilta ja ystäviltä, jotka tilaisuuteen tulevat. Ei kai rippikoulu ole kuin vanha perinne kirkon ja koulujärjestelmän alkuajoilta. Mikä lupa se nyt voisi olla millekään?

      Näin ulkopuolisena "uuden asian" nettikommentoijana ja ei kirkollisena ja ei minkään seurakunnan jäsenhenkilönä.

      • luteraani

        "Ei kai rippikoulu ole kuin vanha perinne kirkon ja koulujärjestelmän alkuajoilta. Mikä lupa se nyt voisi olla millekään? "


        Kun se on ev.lut. kirkossa nimenomaan niin, että rippikoulu ja konfirmaatio pitää olla käytynä, jotta on kirkon "aikuinen" jäsen eli voi olla mm. kummina ja voi tulla vihityksi kirkossa. Etkös ole koskaan kuullut sitä, että rippikoulusta puhutaan, että saa "naimaluvan"? Sitähän se tarkoittaa, että voi saada kirkollisen vihkimisen.

        Tietysti, alkuperäinen kysyjä voi olla jonkun muun kirkon kuin ev. lut. kirkon jäsen, mutta koska puhuu rippikoulusta niin siitä väkisiin tulee pääteltyä, että tarkoittaa nimenomana luterilaista uskontoa/kirkkoa.


    • netistä...

      Kyllähän se niin menee, että rippikoulu on käytävä, vaikka sulho olisikin ev.lut. kirkkoon kastettu. Oletan, että sitä kirkkoa tarkoitit, koska muuten varmaan olisit sanonut, jos kuuluisit itsekin johonkin toiseen kirkkokuntaan. Ja hääaiheista löydät kirkon kantaa näppärästi tuolta http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/DD9DF26C990EE54CC225708400437210?OpenDocument&lang=FI
      Eli rippikoulu pitää olla käytynä, ja siksi monet käyvätkin sen aikuisrippikouluna, jos "normaalisysteemillä" on jäänyt käymättä ja kirkkohäät viehättävät. Kuten eka vastaaja sanoi, avioliiton siunauksen voitte saada ilman sulhon rippikouluakin.

      Jännä vaan, kun sanot, että sulho on "samaa uskontoa" kuin sinä, ja sitten kuitenkaan yhtä ev.-lut. kirkon kivijalkaa ei siellä ausseissa ev.-luteilla olisi? En tiedä paikallisia juttuja, mutta yleensä kirkolliset jutut ovat samanlaisia kaikkialla, se on vähän niin kuin niiden pointti tai muuten puhutaan jo eri uskonnoista (herätysliikkeistä, lahkoista, kirkoista...).

    • vieras, pappi

      Hei, jos kihlattusi kuuluu Australian ev.lut kirkkoon ei rippikoulua Suomessa vaadita. Ei myöskään silloin, jos hän kuuluu johonkin muuhun kristilliseen kirkkoon. Tällöin kristillisen vihkimisen edellytykset täyttyvät. Kannattaa tarkistaa asia kirkkoherranvirastosta, jossa on asiasta ohjeet.
      siunausta liitollenne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      196
      3611
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2257
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2220
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2092
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1501
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      478
      1223
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1073
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      62
      1043
    Aihe