Vinkkejä kaipaan

uusi kärhöharrastaja

Elikkäs...
Viime kesänä laitoin Alppikärhöä ja Kiinankärhöä kasvamaan tällästä "ruusuporttia" vasten. Molemmilta puolilta porttia lähtee siis kasvamaan kumpaakin sorttia. Ensin ei tapahtunut yhtään mitään. Sitten toisella puolen porttia joka on siis ihan auringossa koko ajan , lehdet oli täynnä ötiköitä ja suureksi osaksi ne popsittiin. Laitoin tietysti mäntysuopaliuosta , kun ei auttanut niin sitten spraypullosta hyönteismyrkkyä.

Katosivat kyllä, mutta eipä lähtenyt kasvuun sitten ne yksilöt..ainakaan pituutta ei tullut yhtään. Mutta toisella puolen porttia joka on hiukan varjosampi puoli (jota varjostaa rakennus) alkoi loppuksesästä tulla sitä pituutta.Suunnilleen 170cm:n korkeuteen. Kukkia tuli vain Kiinankärhöön pari ..Alppiin ei yhtään.

Varsinainen kysymys kuuluu: Pitääkö nyt kuihtuneet varret leikata alas? Jos en leikkaa niin jatkaako kärhöt kasvamista siitä pituudesta mihin jäivät, vaiko tuleeko uusia alkuja juuresta ja vanhat kuihtuneet jäävät rumasti esiin? Onko kasvutapa samanmoinen kuin perennoilla?
Eli toimitaanko samalla tavalla kuin perennojen kanssa? Itse tapaan leikata kuihtuneet kukkavarret pois vasta keväällä.

Lannoitus asiaa vielä. Itse olen antanut kasteluveden mukana samaa kuin muillekin kukille. OK?
Asun vyöhykkeellä IV.
Toivottavasti joku kokenut kärhöharrastaja antaisi apua.

2

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärhöilijä

      Alppikärhöä ei leikata. Kuihtuneet köynnökset alkavat vihertään kevään edetessä. Todella ruman näköinen nyt, mutta kun jaksaa odottaa niin "herää eloon" . Kiinankäkrhöstä minulla ei ole kokemusta, mutta luulisin että sitäkään ei tarvitse leikata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      105
      1109
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      61
      1072
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      818
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      705
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      601
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      89
      591
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      557
    9. 78
      551
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe