Vinkkejä kaipaan

uusi kärhöharrastaja

Elikkäs...
Viime kesänä laitoin Alppikärhöä ja Kiinankärhöä kasvamaan tällästä "ruusuporttia" vasten. Molemmilta puolilta porttia lähtee siis kasvamaan kumpaakin sorttia. Ensin ei tapahtunut yhtään mitään. Sitten toisella puolen porttia joka on siis ihan auringossa koko ajan , lehdet oli täynnä ötiköitä ja suureksi osaksi ne popsittiin. Laitoin tietysti mäntysuopaliuosta , kun ei auttanut niin sitten spraypullosta hyönteismyrkkyä.

Katosivat kyllä, mutta eipä lähtenyt kasvuun sitten ne yksilöt..ainakaan pituutta ei tullut yhtään. Mutta toisella puolen porttia joka on hiukan varjosampi puoli (jota varjostaa rakennus) alkoi loppuksesästä tulla sitä pituutta.Suunnilleen 170cm:n korkeuteen. Kukkia tuli vain Kiinankärhöön pari ..Alppiin ei yhtään.

Varsinainen kysymys kuuluu: Pitääkö nyt kuihtuneet varret leikata alas? Jos en leikkaa niin jatkaako kärhöt kasvamista siitä pituudesta mihin jäivät, vaiko tuleeko uusia alkuja juuresta ja vanhat kuihtuneet jäävät rumasti esiin? Onko kasvutapa samanmoinen kuin perennoilla?
Eli toimitaanko samalla tavalla kuin perennojen kanssa? Itse tapaan leikata kuihtuneet kukkavarret pois vasta keväällä.

Lannoitus asiaa vielä. Itse olen antanut kasteluveden mukana samaa kuin muillekin kukille. OK?
Asun vyöhykkeellä IV.
Toivottavasti joku kokenut kärhöharrastaja antaisi apua.

2

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärhöilijä

      Alppikärhöä ei leikata. Kuihtuneet köynnökset alkavat vihertään kevään edetessä. Todella ruman näköinen nyt, mutta kun jaksaa odottaa niin "herää eloon" . Kiinankäkrhöstä minulla ei ole kokemusta, mutta luulisin että sitäkään ei tarvitse leikata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10340
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1952
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe