Nälkä kasvaa syödessä...
Elikkä rakenteilla olevaan autokatokseen ajattelin laittaa betonilattian. Kaivinkonekuski suositteli styroksia alle. Tarvitaanko ja jos niin kuinka paksua. Laatan vahvuudeksi suunnittelin 10cm, pitäisi kestää?
Suolan kestävää betonia tai Mastertop käsittely...
Autokatokseen
4
503
Vastaukset
- r-ins
Mä pistin eps:sää kaikkialle vaikka ei tule laattaa; katos on kylmä rakenne ja vaatii rajummat routasuojaukset kuin lämmin rakenne.
100 mm EPS lienee hyvä, reunoille 150 mm. Laita vielä ovet siihen niin siitä tulee autotalli =)- saituri eläkeläinen
Finnfoamilla löytyy joku 200 sarjan levy jossa on ns pontti valmiina ja sitä riittänee 50 mm vahvuus mutta tietysti pohjakin ratkaisee. itse laittaisin tätä.
- näinkinon
saituri eläkeläinen kirjoitti:
Finnfoamilla löytyy joku 200 sarjan levy jossa on ns pontti valmiina ja sitä riittänee 50 mm vahvuus mutta tietysti pohjakin ratkaisee. itse laittaisin tätä.
Oisit vain heti uskonut kaivinkonekuskia, joka on oppinut monissa hommissaan ties mitä tarpeellisia maanrakentamieen liittyviä asioita. Moni puutarha-alan koulutuksen saanut ei edes ymmärrä mitä on routa.
- päähän
näinkinon kirjoitti:
Oisit vain heti uskonut kaivinkonekuskia, joka on oppinut monissa hommissaan ties mitä tarpeellisia maanrakentamieen liittyviä asioita. Moni puutarha-alan koulutuksen saanut ei edes ymmärrä mitä on routa.
Uskon kyllä konekuskia. Työ edelleen vaiheessa. Eristettä tulee ja alla on 30cm kivimurskaa. Salaojat tulee yms.
Ammattitaitoa tähän työhön löytyy. Rakennuspuolen ammattikoulu ja kirvesmiehenä edelliseen lamaan asti. Sen jälkeen tehty muunlaista työtä.
Mutta kun siitä on jo 20v aikaa niin epävarmuus astuu kuvioihin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52955Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1222940Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452578Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792444PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462392Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102274Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801922Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695