Oravan Pekka

liito-orava.....

14

2950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liito-orava.........

      ""Maxi-taxi"-yrittäjä Pekka Orava kertoo Uudelle Suomelle aikovansa haastaa Suomen valtion oikeuteen, jos tunteita herättäneet kuorma-autotaksit kielletään. Kuorma-autotaksit ovat tulleet markkinoille perinteisten taksien haastajiksi. Maakunnissa maksitaksia ajavat pelkäävät "taksimafian kostoa", Orava sanoo.

      - Liikenne- ja viestintäministeriö ei ole vielä esittänyt taksilain muutosta hallitukselle. Jos muutokset ovat sellaisia, että joudun lopettamaan toiminnan, niin sitten [haastan valtion oikeuteen], Pekka Orava kertoo US:lle.

      Muussa tapauksessa Orava hankkii tarvittavat luvat. Hän pyörittää Easy Cab Company -nimistä yritystä.

      Jos Orava haastaa valtion oikeuteen, hän aikoo vaatia 230 miljoonan euron korvauksia laillisen elinkeinon lopettamisesta.

      - Summa kuulostaa hurjalta, mutta se on kymmenen vuoden ajalta, 4800 euroa nettona per kuukausi per auto. Ajoneuvoja on 400, Orava erittelee.

      ”Taksit kostavat maxi-taxeille syrjimällä laittomasti työmarkkinoilla.”
      Orava kertoo pyörittävänsä toimintaa jatkuvasti, mutta aiempaa pienimuotoisempana taksiliiton ja virkamiesten vastustuksen takia. Pääkaupunkiseudulla autoja on liikkeellä parikymmentä, koko maassa yhteensä reilut 40.

      - Maakunnissa usein ajetaan salaa, koska pelätään taksimafian kostoa, Orava sanoo.

      Oravan mukaan taksiliitto kostaa maxi-taxeille "syrjimällä laittomasti työmarkkinoilla". Toisin sanoen Oravan mukaan maxi-taxien kuljettajat suljetaan varausjärjestelmien ulkopuolelle, jolloin töitä ei enää saa.

      Uusi Suomi kertoi viime kesänä, että taksiyrittäjien ja maksitaksien kuljettajien välillä on sattunut taksitolpilla käsirysyjä.

      Taksikuljettajien mielestä "maxi-taxit" eivät saa noutaa asiakkaita taksiasemilta, koska autot eivät ole takseja. Poliisi myös alkoi sakottaa maksitakseja jonottamisesta asemilla. Pysäköinti niillä kun on kiellettyä muilta kuin takseilta."

      "Kosto" tulikin valtiovallan taholta.....

      • ?

        Pekka puristelee muniaan, miten tässä nyt näin kävi...? Meinasi taxikeisariksi taxikeisarin paikalle ja kääriä rahhoo toisten kustannuksella. Nyt porukkaan lähteneetkin katuu mukaan lähtemistään. Jo silloin, kun hän keräsi porukkaa mukaan, tiedettiin porsaanreiästä, joka tullaan tukkimaan.

        Oma vika jos on sika.......


    • Pekka best.

      Vittuakos siinä vaahtoat,ei ole mitään päätöstä on vain kirjoitettu mielipide jonka pohjalta ei tule mitään
      päätöstä..
      Vitun runkku et näköjään osaa erittaa esitystä/ tai päätöstä.
      rava ei katoa minnekkään mahdol, ylimenokausi olisi 2,v, ja muut poikkeukset siihen lisää kuten
      Maxs taksi, puristele siinä sitten kiveksiäsi vitun idiootti.

      Orava Rulettaa 2,4,jälkeenkin. ja hinnat jakoon alas pystyotsat ja vantaan pellet.

      • ?

        Ensinnäkään jotkut muutamat maxitaxit ei minun elämääni häiritse. Olen ollut eläkkeellä jo jonkun aikaa, ihan sama periaatteessa mikä päätös sieltä tulee. Vaikka saisivat jatkaa. sama se. Vaan sitä en ikinä tule hyväksymään, että nämä MAXITAXIT puhuvat kilpailusta, koska sellaista REHELLISTÄ kilpailua ei ole. Jos näille vaaditaan samat VELVOITTEET, LIIKENNELUPA, PÄIVYSTYSPAKKO, SAMAT LIIKENNEVAKUUTUSMAKSUT, YM. tervetuloa vaan mukaan yrittämään. Jos tavis takseilta vaaditaan nämä, olkoon Oravan Pekalle myös samat maksut ja vaatimukset. Toisaalta, on ihan hyvä, jos nämä tulevat hoitamaan yöliikenteessä nämä ns. paskapokat, silloinhan ei meidän "tavistaxien" kannata ajoon lähteäkään. Jostakin kumman syystä nämä ilmoittavat TISMALLEEN samat hinnat, kuin tavis takseillakin on? Eikä nämä hinnat kuitenkaan pidä paikkaansa, enemmän rokotetaan. "Mittaria", kuten he itse sanovat, "maksupäätettä" voidaan käpälöidä mielen mukaan, eihän niissä sinettiä ole. OK, täytätte samat edellytykset, eikun mukaan vaan.

        Toisekseen, en ole missään vaiheessa "vaahdonnut". Joku muu tässä nyt vaahtoaa ja päästelee näppiksistään alatyylisiä ilmaisuja. Itse en alennu noin alas, kuin kirjoittaja. Näin se Oravan Pekkakin toimii, päästelee tuolla liikenteessä sellaisia termejä, ettei näemmä millään ole mitään väliä? Outoa, kun ei enää kukaan vaadi edes kunnianloukkaus syytettäkään? Netti on tuonut mukanaan sellaisia termejä, joita ns. "sivistynyt" kansa ei suustaan päästelisi. Sinun "keskustelusi" kuuluu samaan kastiin. Etkä edes osaa hävetä?


    • PohjamudanOravat

      No nyt pääsee Orava kohta duuniin kun heinäkuu koittaa....ei muuta kun "rintterit" radalle...Pastöroitu Dennis voi vaan ihmetellä että mopoautollakin poka kulkee...ajat muuttuu..ajat muuttuu vaan tais Orava voittaa tän vaikka aikaa meni liki kymppi vuotinen mutta kuitenkin.

    • Housuntakamuskiiltää

      Naurattaa toi "kiiltoperseiden" vaahtoaminen tosta maxitaxista, nyt voi vain nauraaa kun laki sallii kohta nämä viritykset joita jo silloin nämä yrittäjät kokeili.

      • adasdff

        Joo, nauratko enää sitten kun maksat taksistas 2-3X hinnan


      • KovanenPehmonen

        Miksi maksan?? koska kuljetusta on tarjolla edelleen ja hinnalla kilpaillee autoilijat...Orava rules


    • Keravankollit1

      On se äijien äijä... tiukka ja asiallinen. Yrittäjien esikuva vaikka kuraa tulikin niskaan. Niinhän tuo aikoinaan lupasi murtaa taksimonopolin ja lopulta onnistui, hyvä niin. Tsemppiä Oravalle! Jonkun täytyy olla ensimmäinen, nyt se oli tässä tapauksessa Orava.

    • KäpyEiJäädy

      Orava on kingien kingi ja olen liittynyt heidän koko maassa toimivaan tilaustenvälityskeskukseen, joka on tehnyt jo sopimukset mm. kelan, terveysasemien, sairaaloiden, vanhuspalvelukeskusten kanssa. Tätä toimintamallia ollaan liittämässä 5 vuotisella pilotointi kokeilulla suoraan uuden soten tilausjärjestelmiin.... taitaa tulla lottovoitto!
      Uuteen keskukseen otetaan lisää autoilija osakkaita, joilla on käytössään monikäyttöauto tai autoja.
      Yhteydenotot vanhaan tuttuun meiliin :)

      • NiinVäärässäOletApina

        Aha, Kelan kilpailutus on vielä käynnissä ja muukin tekstisi on vajakin tuotosta. Kun et tiedä asioista mitään niin ole trollaamatta. Apina.


    • Anonyymi

      Tilaa Maxi-Taxi niin silloin et maksa turhasta!

      Lataa Maxi-Taxi appi puhelimeesi, niin näet missä tilaamasi auto on tulossa sekä näet etukäteen matkan hinnan.

      • Anonyymi

        Maxi-Taxi on edullisin ja laadukkain Taksipalvelu!

        Varaa etukäteen kuljetus: lentokentälle, satamaan tai tulevalle pikkujoulukaudelle, niin säästyt jonottamiselta.

        Voit tilata Maxi-Taxin soittamalla, apilla, tekstiviestillä tai etukäteen sähköpostitse.

        Valitse Suomen turvallisin Taksipalvelu Maxi-Taxi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maxi-Taxi on edullisin ja laadukkain Taksipalvelu!

        Varaa etukäteen kuljetus: lentokentälle, satamaan tai tulevalle pikkujoulukaudelle, niin säästyt jonottamiselta.

        Voit tilata Maxi-Taxin soittamalla, apilla, tekstiviestillä tai etukäteen sähköpostitse.

        Valitse Suomen turvallisin Taksipalvelu Maxi-Taxi.

        Vieläkö suhaa, vai onko jo eläkeukkona nollaenergialla 🥸


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4898
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3329
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2566
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1269
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1027
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      69
      965
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe