Kultaskinkki( Eutropis multifasciata)

:DD

Olisin hankkimassa jtn. päiväaktiivista, miel. kiipeilevää ja ei kauheen kaivautuvaa liskoo. Skinkkejä olen enimmäkseen katellut, kun tuliskinkki löytyy. Olen miettinyt kulta- ja smaragdiskinkkiä, mutta kultaskinkistä ei meinaa kauheana löytyä tietoa.. Siksi haluaisin tietää näistä, jos joku osaa kertoa??



En sitten halua jtn paskakommia, olen harkinnut jo pitkään..

2

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultaskinkki

      Hei!
      Kultaskinkki kasvaa n. 30cm pitkäksi ja vaatii vähintään 75x40x35 kokoisen terraarion. Sille voi antaa pienehköjä ötököitä, kuten jauhomatoja, sirkkoja, torakoita ja kärpäsiä. porkkanaraastettakin voi tarjota. Siitä saattaa tulla käsikesy.
      Terraarion pohjalle voi laittaa esim. turvetta ja terran voi sisustaa kivillä, karahkoilla ja vaarattomilla kasveilla.

    • Kultaskinkki

      Siis kasvaa n. 20cm pitkäksi ja vaatii minimissään 60x40x40 cm kokoisen terraarion. Ilmankosteuden on oltava korkeahko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      463
      8332
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5740
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      237
      4662
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      59
      4052
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      157
      3667
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      81
      1032
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe