Kelloköynnöksestä kysymys

kukkia odotellessa

Kelloköynnöksen taimet itävät maitopurkeissa hyvin ja sirkkalehdet ilmestyneet. Tekeekö kelloköynnös isot juuret ? Kuinka isoon astiaan taimet tulee siirtää? Riittääkö ämpärin kokoinen vai pienempi, vai tarvitseeko suunnilleen saavin kokoisen astian/taimi ?

2

691

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ämpärin kokoinen riittää mainiosti!

      • tällanenviheriöp.

        Itse laitoin kolme pikkuista tainta 10l ämpäriin vaikken tiedä onko se liian pieni...saas nähdä mitä siinä saa aikaseks, ei sen tuolla parvekkeella tartte hirmu isoksi päästä...kasvaa sellasta kehikkoa vasten ja suojaa naapureiden katseelta(siis toivonmukaan jos kasvaa). Harmi että meillä iltaaurinko vaan paistaa niin en tiedä tykkääkö olla kun vasta kolme päivää sitten laitoin....ei ollu kuin tummaa puutarhamultaa(tomaatilta jäi yli) mutta toivottavasti siinä viihtyy...vähän kestomullan jämää tungin sekaan(hippunen). Hauskoja kokeiluja muutenkin parvekkeella :) ja ilmaisia kaikenlisäksi kun TOP paikasta sain kaikenlaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      285
      1164
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      286
      1028
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      889
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      839
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      818
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      692
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      508
    Aihe