Eläkevakuutus

vcjkuytk

Jos alan eläkesäästäjäksi niin meneekö veroa koko säästösummasta vai pelkästään mahdollisesta tuotosta?

4

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärtänyt

      En ihan ymmärtänyt kysymystäsi, mutta jos tarkoitat sitä, että kun alat nostamaan sitä eläkettäsi tulevaisuudessa, niin se on silloin tuloasi, ja maksat siitä normaalit verot.

      Jos taas pystyt nostamaan sen ennenaikaisesti, niin koko summasta maksat veroa. Ei tuottoa ja pääomaa erotella verotuksessa mitenkään.

      • Manu Paajanen

        Ikärasismin uhrit
        ajettu köyhyysrajalle

        Suomen ikärasistinen indeksi- ja veropolitiikka on ajanut jo noin 800 000 eläkeläistä köyhyysrajalle tai sen alapuolelle.
        Eläkelaitokset ovat keränneet lakisääteisesti työeläkemaksuja, mutta eivät maksa riittävää eläkepalkkaa.
        Tilanteen korjaaminen ei vaadi valtiolta rahaa. Se vaatii vain eduskunnalta poliittista tahtoa. Työeläkerahastoissa on noin 125 miljardia euroa. Varat ovat pääosin nyt eläkkeellä olevien ihmisten palkkarahoja ja niiden tuottoja.
        Taitettu indeksi ja epäoikeudenmukainen verotus ovat menolippu köyhyysrajalle.
        Työeläkkeiden leikkaaminen alkoi pääministeri Martti Miettusen (kesk.) hallituksen toimesta 1977, jolloin otettiin käyttöön ns. keskiväli-indeksi. Siinä palkkojen ja hintojen vaikutus on puolet ja puolet.
        Pääministeri Paavo Lipposen (sdp) hallitus pani paremmaksi. Ns. taitettu indeksi säädettiin vuoden 1996 alussa yli 65-vuotiaille. Taitetussa indeksissä palkkaindeksin osuus on vain 20 prosenttia ja hintaindeksin 80 prosenttia.
        Taitetun indeksin vuoksi työeläkkeet ovat jääneet kohtuuttomasti jälkeen yleisestä palkkakehityksestä.
        Palkat ovat nousseet 67 prosenttia vuodesta 1996 ja työeläkkeet vain 34 prosenttia.
        Esimerkiksi työntekijän 1 500 euron kuukausipalkka on noussut 2 505 euroon, mutta työeläke vain 2 010 euroon. Taitettu indeksi leikkaa työeläkkeestä 5 940 euroa vuodessa. Se on pienituloiselle ihmiselle iso raha.
        Eläkkeiden verotus on myös ankarampaa kuin palkkojen. Eläkeläinen maksaa veroa keskimäärin 5,5 prosenttia enemmän kuin palkansaaja.
        Jos esimerkiksi palkka ja eläke ovat samat 2 000 euroa kuukaudessa, verottaja vie eläkeläiseltä 1 380 euroa vuodessa enemmän kuin palkansaajalta.
        Perustuslaki edellyttää, että eläkeläiset saavat saman kohtelun indeksikorotuksissa ja verotuksessa kuin palkansaajat.


    • tiedossa on

      kun olet hankkinut ne varat ja nyt maksat toisen kerran siitä summasta verot, joten en suosittele. parempiakin ratkaisuja löytyy. Kysy tutuilta neuvoa. Sijoitusfirmat, vakuutuslaitokset ja pankit aina suosittelevat omiaan, virkailijat saavat provikat ja näin ei aina tule sitä asiakkaalle edullisinta ratkaisua.

    • BH

      Älä vain erehdy eläkeVAKUUTUKSEEN, ota ps-tili, paljon halvempaa. Saat veroedun kun maksat mutta sama kerätään takaisin kun nostat. Eli nostaessa maksat veron (joka on silloin varmsti korkeampi) sekä sijoituksesta että tuotosta. Eli jos et saa tuottoa, saat verohaitan itsellesi. Tästä ei taida myyjät muistaa puhua mitään.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3110
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1982
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      280
      1590
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      104
      1554
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      261
      1213
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1118
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      87
      1101
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1023
    Aihe