Jatkuuko hyssyttely

Näistä sairaista asioista joita on tapahtunut ja tapahtuu vl- yhteisöissä on syytä puhua. Ei niistä voi vaieta. Vaikenemalla asiat vain pitkittyy, sillä jonain päivänä totuus tulee ilmi. Liitteenä uutinen josta voi löytää yhtäläisyyttä.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/04/salaperaisen_saksalaissiirtokunnan_perustaja_paul_schafer_kuoli_chilessa_1630771.html?origin=rss
7224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ehdottomasti asioista pitää puhua. Onko ihanampaa elämää kuin tää... piiloutua huivin alle (esim. islamilainen, körttiläinen) miehen tahtoa noudattaen, tai syntyä synnyttäjäksi (lestadiolaisuus), tai syntyä katoliseksi (sehän jo seksi onkin tuossa sanassa!). Missä on Jumalan katse (maybe kääntyneenä eri suunnalle) kun tämä kaikki on tapahtunut ja tapahtuu? Älkää antako periksi naiset (ja miehet) , vaan ajatelkaa itse elämän totuuksia. Elämä on ihanaa, kun sen oikein oivaltaa.

Äänestä
  • tarvitaan ulkopuolen painetta rajusti (media) jotta jotain tapahtuisi. Liike ei sisäisesti kykene avoimeen keskusteluun ominpäin.

    Aika näyttää kiinnostaako toimittajia tämä liike ja sen synkkäpuoli.

    Äänestä

Ja kiitos artikkelilinkistä, jonka tekstiä en ollut aikaisemmin lukenut.

Yhteisön sisällä olevat hoitokokousten/-tilaisuuksien sekä pedofiliaan ja insestiin syyllistyneet "jäärät" (sekä miehet että naiset) saastuttavat ilmapiiriä ja aiheuttavat julkista pahennusta käyttäytymisellään.

Äänestä

Keskustelun herättäjiä kyllä lyötyy pedofian tiimoilta katolisen kirkon pedifiliakäryistä aina vanhoillislestadiolaisuuteen. On erittäin hyvä, että kirkon piirissä herätellään ja pidetään yllä keskustelua pedofiliatapausten selvittämiseksi. Herätysliikkeenkään etu ei ole salailu eikä asioiden kiistäminen, vaan avoin ja vilpitys halu selvittää näitä ikäviä ja iljettäviä asioita.
Kotimaa24:n eräässä blogissa kirjoitettiin eilen.
http://www.kotimaa24.fi/blogit/uusimmat/article/?bid=177&id=7472

Yksi kirjoituksen kommentoijista käsittelee vl-herätysliikken ongelmia myös suhteessa lasten hyväksikäyttöön.
Hyvä kommentti!

Äänestä
  • kernaasti naisi 15-vuotiasta. Hurskastelee vain!

    Äänestä

Tämä entinen natsi oli ennen eteläamerikkaan menoa ollut Saksan luterilaisen kirkon toiminnassa (ilmeisesti juuri lasten toiminnassa). Mutta hänkin kielsi kaiken tapahtuneen, niinkuin kaikki seksuaalirikolliset, raiskaajat ja pedofiilit. Valtakunnassa kaikki hyvin!

Äänestä

kyllä se puhe pikkuhiljaa vähenee ja häly laimenee. Salaisuudet viedään hautaan ja valtakunassa kaiikkiiii hyviiinn!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mussuttelija kirjoitti:

Näistä sairaista asioista joita on tapahtunut ja tapahtuu vl- yhteisöissä on syytä puhua. Ei niistä voi vaieta. Vaikenemalla asiat vain pitkittyy, sillä jonain päivänä totuus tulee ilmi. Liitteenä uutinen josta voi löytää yhtäläisyyttä.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/04/salaperaisen_saksalaissiirtokunnan_perustaja_paul_schafer_kuoli_chilessa_1630771.html?origin=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu