1 + 2

Siinä on asian ydin: 1 2 . Eli kouluissa kieltenopiskelun pohjana on oltava 1 2 systeemi, toisin sanoen 1. ensin opetellaan suomea ja sen jälkeen 2. kahta valinnaista kieltä. Pakkoruotsi luonnollisesti lakkautetaan.

1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2

1 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1 2 = lyhin mahdollinen ilmaisu sille, että halutaan pakkoruotsin lakkauttamista.

Voisiko tehdä tarroja tekstillä: 1 2 = pakkoruotsi pois kouluista!

Äänestä

Tottakai maan selvä pääkieli on oltava pakollinen aine kaikille Suomessa vakituisesti asuville koululaisille.

Niin on muuallakin maailmassa. Miksi Suomi olisi poikkeus?

Muiden kielien määrästä ja pakollisuudesta voidaan sitten keskustella.

Mielestäni muut kielet voisivat olla vapaaehtoisia, jopa siis englanti. Englannin kielen lukijoita on varmasti tarpeeksi vapaaehtoisenakin.

Samoin ruotsni kielen lukijoita, koska tarve on niin vähäinen ottaen huomioon suruvähemmistömme. Surujen kielitaitoa kannattaa hyödyntää Ruotsin suhteissamme.

Äänestä
  • Suomen kielen oppisen Suomessa pitää olla selviö kaikille. Suomen kielen jälkeen kielivalintojen pitää pohjautua valinnaisuuteen. Pakkoruotsi on ehdottomasti lakkautettava.

    Äänestä

Hei, meillä pitää olla mahdollisuus myös 1 1 -vaihtoehtoon.

Tämä on jopa Ruotsissa - toisen kielen sijaan on mahdollista ottaa lisää englantia, mikäli se on oppilaan kannalta parasta. Ahvenanmaallakin on voimassa 1 1 -vaihtoehto, jonka peruskoululaisista valitsee lähes kolmannes.

Ehdottomasti osa oppilaista meillä ja muualla tulee olemaan suuntautunut siten, että toinen vieras kieli on pelkkä riesa ja taakka.

Ei pidä yliarvioida kielten merkitystä. Asiaosaaminen on jatkossakin tärkeintä. Kielet ovat vain väline. Tosi vahva suomi ja hyvä englanti, on todellisuudessa se tärkein osa lasten kielitaitoa.

Äänestä
  • On selvää, että suomi ja englanti ovat tärkeimmät osattavat kielet Suomessa. 1 2 lähtökohdasta voisikin ajatella, että toisen valinnaisen kielen tuntimäärien ei tarvitse olla kovin suuret.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomi + 2 valinnaist kirjoitti:

Siinä on asian ydin: 1 2 . Eli kouluissa kieltenopiskelun pohjana on oltava 1 2 systeemi, toisin sanoen 1. ensin opetellaan suomea ja sen jälkeen 2. kahta valinnaista kieltä. Pakkoruotsi luonnollisesti lakkautetaan.

1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2 , 1 2

1 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu