Olen 18-vuotias aktiivisesti treenaava nuori nainen ja viimeisen viikon minua ovat vaivanneet kummalliset oireet. Viikko sitten huomasin jalkojeni turvonneen, jaloissa on selvästi nestettä joka ei tunnu häviävän mihinkään. Paino hyppäsi yhtäkkiä 3-4kiloa ja oletan sen olevan pelkkää nestettä. Yön aikana neste tasaantuu ympäri kehoa ja ylös noustessa "valuu" taas jalkoihin ja nilkkoihin. Toinen oire ovat olleet epämäriset rintakivut joiden olen ajatellut johtuvan lähinnä jumituneesta rintarangasta. Ne eivät ainakaan toistaiseksi ole pahentuneet rasituksessa. Terveyskeskuslääkärillä otettiin perusverenkuva ym ja niissä ei näkynyt mitää poikkeavaa. Lääkäri syytti hormooneita ja käski jättää e-pillerit. Viimeisen parinpäivän aikana rintakivut ovat pahentuneet ja hengenahdistusta huomaan varsinkin makuuasennossa. Eilen illalla meinasin myös pyörtyä ja kipu oli jo melko kovaa, aamulla olo oli kuitenkin jo parempi. Aamuisin hengitys myös rohisee ja vaivaa käheys ja yskä, se "häviää" kuitenkin nopeasti heti ylösnousemisen jälkeen.
kokemuksia, apua?
ida_
1261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sulla on aika selvät sydämenvajaatoiminan oireet jotka voidaa hyvällä hoidolla ja lääkityksellä hyvinkin pysymään kurissa.
Olen itse sairastanut Dilatoivaa kardiomyopatiaa jo kymmenen vuotta ja juuri nuo oireet mistä kirjoitit olivat minullakin kolme vuota sitten kun tilani huononi yllättäen.
Nyt suosittelen että hakeudut lähimpään keskussairaalaan ja vaadit sydämen ultraäänikuvausta. Se on oikeastaan varmin ja helpoin tutkimus millä voidaa pois sulkea sydänsairaus. Vaikka kyse olisikin hormooneista tai pillereistä tms. Kannattaa tutkimuksilla sulkea pois mahdolliset sydänviat.
Itse olen Kardiomyopatia potilaiden tukihenkilö Vaasassa ja autan sinua mielelläni löytämään oikean reitin oikeaan hoitoon.
Voit lähettää minulle sähköpostia tai soittaa niin etsin sinulle sinua lähimpänä olevan tukihenkilön joka auttaa sinua pääsemään mahd pikaisesti tutkimuksiin.
Ota rohkeasti yhteyttä!! Meillä on vain yksi tilaisuus elää.
[email protected] gsm 0445911961